Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: stefan1 din Aprilie 16, 2017, 01:29:20 AM
  Cu trei botci cred ca voia sa-si schimbe regina. Cred ca puteai sa-l lasi pana aproape de ecozionarea matcilor. Asa, este posibil ca in roi sa nu li se asigure cele mai bune conditii de evolutie (temperatura necesara, mai cu seama daca nu sunt situate in partea superioara a fagurelui). Si puietul dat e in pericol sa raceasca pentru ca noptile sunt inca reci.
Acum 5 ani de paste am dublat cei 5 stupi pe care ii aveam. A fost bine atunci.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Aurelian A.

Te.ai cam grabit...dar acum ce sa mai faci,merge si asa
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

serban

Câți ml. de extract de coajă de stejar se pun la litru de sirop?

oroles

2 linguri la rezultatul din 1 kg de zahar si 1l apa. Parca 1.6 l iese.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Prunus padus (Malin). In unele zone se mai numeste si "cires salbatic". De altfel am avut ceva contraziceri cu socrul meu. Eu sustineam ca e cires. El zicea ca e altceva dar nu stia ce e. Ne-au lamurit cativa consateni. Florile au un miros superb.



Si coaja.


Cimitirul in noaptea de Inviere. Biserica de lemn este de secol XVIII. Interventiile exterioare din pacate i-au mai stricat din imaginea de altadata.





Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Pentru @tinumaftei. Asa arata salcamul acum.


Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Mulțumesc, anul asta cred că fac salcâm II in Moldova.

oroles

#863
Citat din: tinumaftei din Aprilie 17, 2017, 08:48:58 PM
Mulțumesc, anul asta cred că fac salcâm II in Moldova.
Pana la salcam II mai avem de trecut ceva ninsori. La mine a dat deja bruma. Nu uita ca eu am salcam la altitudini mari.  Nu peste tot in Moldova e la fel.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Ieri am mai adaugat un strat de sticla la topitorul solar. Deh, cu asa vreme trebuie crescuta eficienta...  :rotfl:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Salcamul cred ca nu e afectat deoarece mugurele era mic. Am pierdut cred ca o intreaga generatie de culegatoare. Mor pe camp. Pica pe zapada si nu se mai ridica de acolo. Sau beau apa rece din parau si pstesc la fel.



Multe flori se deschid de acum. Am vazut albine multe pe ele. Nu stiu ce mai culeg.


Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

De unde vin si ce aduc? Inca mai e zapada pe jos si aseara a inghetat apa in galeata.

http://youtu.be/EmgSloMrBa8
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Papadia nu a fost afectata de zapada. Ea secreta nectar chiar si in zilele cu inghet sau bruma dimineata.

oroles

Asa e. Le-am vazut pe papadie. Azi au fost 22 de grade si tot nu s-a topit toata zapada de pe dealuri si dintre stupi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Am bagat la crescut hranitoarele. In orizontali este loc. Lateralele sunt facute cu mijloace proprii (masa Wolfcraft si freza). Am reusit sa fac si hofmanul la laterale. Nu mi-a iesit arta, dar sunt multumit.


Cam asa arata ce am reusit sa fac.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani