Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

oroles

#750
Sper sa se vada poza. In imagine aveți un pyment limpezit natural. Bineînteles l-am si filtrat inainte. Nu ma asteptam la un rezultat asa de bun.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MARIUS_bc

La multi ani vecine ,un an plin de impliniri si sanatate multa familiei!

oroles

La mulți ani si tie, multa sanatate si impliniri in noul an!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Mi-a iesit bine? Cum arata? Masticul este facut de casa. Mai trebuie lucrat un pic la cantitati. Eticheta ii mai trebuie si o pivnita unde sa il pun. :D


Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Azi am verificat cativa prin sondaj. Am tras mai intai albina moarta de pe fund cu o sarma. Cel mai mult am scos aproape un pahar de albina moarta de la unul. L-am deschis si am constatat ca albina era in fata sus.  Albina suficienta. Am mai verificat apoi cativa si depopulari sunt. Unul din 8 rame mai are 3-4. Era unul dintre cei mai frumosi. Am mai gasit cativa depopulati. Sincer nu stiu care e cauza. Am roi frumosi. Doi nu au matci sigur. Albina era imprastiata. Cauza e sigur furtisagul. Unul din ei a si fost filmat intr-un filmilet anterior. La unul am vazut cel mai ciudat ghem - cat toata rama, in lungul lor. Erau stranse langa diafragma de polistiren. Am stupi care arats foarte bine dau au terminat mancarea. Am stup la care ghemul e la mijloc si mancare este si in fata si in spate. Dumnezeu stie ce se va mai intampla. 
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Oroles trebuia sa ai grija toamna la ei. Stupii fara matca acuma iti cam poti lua adio de la ei. Cand ai avut zi buna trebuia sa intervi.
Noteaza care sunt cu probleme si cu prima ocazie fa ceva

yulian

Citat din: Eugen B din Ianuarie 04, 2017, 06:11:43 PM
Stupii fara matca acuma iti cam poti lua adio de la ei.
In fiecare an am avut stupi pe 5-6 rame la care a dat coltul matca...au rezistat eroic pana in primavara. Le-am dat matci tinere si au fost printre cei mai buni. De obicei stupii fara matca nu au "stresul" de a ramane pe loc...ei umbla in tot stupul si devoreaza toata mierea....dar am patit si sa-i dau matca la unul si sa uit sa ii pun rame cu miere...si adio la final de februarie cu 2 rame cu puiet  :mad:

P.S. la stupii fara mancare cel mai bine dai rame cu miere...nu turte...asta in limita rezervelor  :hi:

tinumaftei

În decembrie - ianuarie este cam greu de evaluat doar auditiv că o familie nu are matcă. Doar dacă a pierdut-o în noiembrie poți găsi acum stupul depopulat sau împrăștiat. De regulă, stupii care pierd matca iarna nu intră în "fibrilație" decât atunci când ar trebui să înceapă depunerea de puiet. Atunci își dau seama că nu au matca (impropriu spus), adică se vad semne clare de dezorganizare. O familie pe 5-6 rame care rămâne fără matca are 90% șanse să iasă din iarna, dacă i se da o matca la sfârșitul lui februarie.

oroles

Sa vad ce o sa fac. Culmea cei cu populație buna au mancat foarte mult. De aici trag concluzia ca au avut puiet. Nu inteleg cum ditamai stupul s-a redus la o mana de albina. Voi vedea ce voi face. Mare lucru nu e de facut. Eventualele unificări cand va permite vremea. Cativa ti-e mai mare dragul sa ii vezi. La cei care e nevoie voi da miere la punga. Astept sfarsitul lui februarie.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Am pus filmul asta in august. Vecinul lui 35 fusese atacat. Acum nu cred ca mai are matca (are albina putina, imprastiata si care nu sta in ghem).

http://youtu.be/yNLCsvJVacg
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

corneliuhrom

d le oroles  am aceiasi situatie [zona vasiesti moinesti] f slabi ,am sacrificat rame din rezerva ,am taiat parte din sus a ramei cu miere capacita si le am pus o peste rame in loc de turta .[la multi ani  : sampanie: si va urmaresc postarile  ].

oroles

Pregatit de turte. Albine sa mai avem.



Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Tine-le in casa la caldura, si dupa bage-le. Nu le da rece de afara. Parerea mea.

oroles

Inainte sa le dau le voi tine un pic la caldura. Pana se cristalizeaza e bine si la rece un pic. Are cineva o reteta de turta proteica cu polen validata de practica? Ma tenteaza sa fac si turta proteica cu polen cumparat. Tot de ceva timp ma gandesc sa introduc si faina de sange datorita continutului proteic ridicat. Toate cartile citite de mine o dau ca pe un bun substituient pentru polen. Nicaieri nu am gasit nicio reteta si nici rezultatele unei hraniri cu faina de sange. Am mai pus in discutie acest lucru si stuparii despre acest site mi-au recomandat sa nu dau asa ceva. Eu as incerca. Astept retete de turte proteice pe care le folositi! Cele mai bune rezultate le-am avut cu turte cu polen. Am gasit o reteta pe net de turte cu polen. Cantitatea mi s-a parut destul de mare. Socotind si celelalte ingrediente deduc ca ceea ce se vinde pe piata ca turte cu polen, ori au putin polen, ori lucreaza in pierdere.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

corneliuhrom

parerea mea d l oroles sa nu cumparati polen [stiti ca se pot transmite multe boli ] mai bine amestec proteic cu drojdie inv  lapte praf faina soia  miere zh farin protofil [cantitatile poate le spun cei mai experimentati ].