Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

#60
era mai bine daca puneai si ceva roti la sania aia ca pana la iarna mai e , sau cine stie poate le cari la iarna .

era bine daca cutia o faceai din osb de 6mm , tragea mai usor la cantar .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

oroles

Nu e departe de greutatea OSB-ului. Scandura catului  era foarte uscata. M-am gandit si eu la un carut, doar ca imi trebuie ceva cu roti late (gen BMW) ca sa nu se afunde in pamant. :) La cat a plouat in ultimul timp, pamantul e foarte moale...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Hermannstadt

Si obligatoriu sa fie 4*4  :rotfl:

Numai bine!
:hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

oroles

Si rezultatul:




I-am pus si maner de mobila si un opritor sa nu imi dea capacul balamalele peste cap:




Vedere de sus:




@Hermannstadt, ma gandeam la un 4 x 4 si eu... Un cal, magar ceva ar fi fost bun... :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

La bagat foite acum o luna:











Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Va prezint topitorul meu solar...



Din pacate nu am soare ca sa fac treaba cu el. A dat soarele in nori imediat ce am reusit sa il etanseizez cu silicon.





Trag sperante ca va fi bun. Imi fac usoare griji din cauza grosimii dar am vazut ca la soare se incalzeste destul de tare tabla de dedesubt cand e soare. Daca pun pe tavita o plasa de sarma mai deasa sa opreasca mizeria, credeti ca e ok?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bismark

     Da, am avut si eu un asemenea topitor solar.E bun pentru cantitati mici de faguri.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

oroles

Nici eu nu am multa ceara. Cam 4-5 kg.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

O rama frumusica acum doua saptamani. Se observa ca fetele s-au apucat de cladit coronita.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bismark

   Frumos,pentru inceput,cite rame asemenea ai in fiecare familie.Daca ai cel putin 2 in fiecare familie e sufiecient in acest moment.Ponta merge descrescator de aici inainte.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

oroles

Citat din: bismark din August 01, 2014, 03:20:23 PM
   Frumos,pentru inceput,cite rame asemenea ai in fiecare familie.Daca ai cel putin 2 in fiecare familie e sufiecient in acest moment.Ponta merge descrescator de aici inainte.Cu respect
Atunci cand a fost facuta poza aveam. Am observat ca ponta a scazut simtitor. Fiind o saptamana de ploaie zi de zi ponta se redusese chiar la cateva oua pe zi. Doua saptamani nu mai intru la ei si astept sa capaceasca mierea. Cam dupa Adormirea Maicii Domnului incep aranjarea cuibului pentru iarna. Il mai verific prin sondaj apoi pana prin noiembrie. Sper sa ies cu bine in primavara, desi cred ca voi avea ceva pierderi avand in vedere ca am avut slabiti, fara regine pana spre toamna vreo 2. Voi incerca sa ii stimulez totusi pe acestia.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

O roata de ceara asa cum imi place mie. Am mai avut, dar nu asa frumoase. Iar vor zice cei de la care iau faguri "Ce ceara curata aveti" dupa care vin cu scazamantul de 5%. :D
Am pus cap la cap informatiile culese de pe forum si din filmuletele lui ne-a Marin si am invatat cum sa imi iasa roata de ceara ca la carte.
Cum fac: Intr-un vas de inox mare pun ceara la topit impreuna cu apa de ploaie. Daca nu am apa de ploaie pun apa de pompa. Am observat ca nu se sapunifica ceara daca pun apa de pompa, comparativ cu cea de izvor. Apoi adaug un paharel de otet (tot de la nea Marin invatata) si o incalzesc. Cand incepe sa fiarba o invart cu un bat. Pregatesc vasul matrita astfel: pun putina apa in el (maxim 2 degete) ca roata sa ia forma rotunda pe fund si sa nu se raceasca brusc luand forme neregulate. Ung bine peretii laterali cu apa. Strecor apoi prin ciorap de dama (culoarea piciorului...merge si negru dar din asta poarta dama mea). :) Presez ciorapul cu doua plasele de lemn pana nu mai ramane ceara in el. Acoper vasul cu ceara cu o patura si il las sa se raceasca (tot de la nea Marin invatata). Racirea dureaza cca 24 de ore vara. Rezultatul este roata de mai jos.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marius_vfp

oroles daca nu te superi pune si foto cu verso la roata aia .

procedeul folosit de tine il practic si eu , numai ca nu strecor prin ciorap ci prin tifon pus dublu.

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

oroles

Nu ma supar! Sper ca nu te asteptai sa fie la fel de galbena. As putea s-o fac razand cu un cutit tot propolisul depus pe fund, insa tot 5% scazamant voi primi, asa ca mai bine las. Uite poza.



Dupa ce scot ceara o spal sub jet de apa sa se duca mizeria de pe fund. Eventual mai dau usor cu o perie. Oricum nu am mai broboane de ceara saponificata ca prima data cand am topit pe foc.

Uite si profilul pentru a se vedea ca e uniforma culoarea.



Bonus poze cu trantori care dorm pe pres:



Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Azi m-am apucat sa fac o tinctura de propolis. Cum am procedat. Am pus la frigider propolisul brut dupa care l-am rasnit cu rasnita electrica si a iesit asta:



Apoi am bagat propolisul in sticla, am turnat alcool de 92 de grade (asa mi-a dat pe alcoolmetru), apoi am bagat amestecul in apa fierbinte de 30-40 de grade. Repet procedura in fiecare zi timp de o saptamana, il mai las o saptamana si apoi il strecor. Deoarece imi ramasese de tura trecuta niste reziduri, le-am lasat si pe acelea in sticla.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani