zona ZALAU jud.salaj favorabila apiculturii?

Creat de bogdan moldovean, Decembrie 15, 2013, 09:05:18 PM

« precedentul - următorul »

balasbebe

Pe o raza de 30 de km nu vei gasi ceva sa fie liber. In judet am inteles ca sunt 5 asociatii de crescatori. Fa o vizita pe la fiecare si te vei convinge ca aglomeratie este in judet.

kamy

#31
Salajul nu se prea poate lauda la capitolul soluri de calitate,baza unui apicultor este culesul de afara ,daca faci apicultura din sac functioneaza pana la golirea buzunarului!avem oleaca de noroc cu panza freatica de suprafata,salcie si oleaca de polen care nu poti sa-l transformi in parale decat cu detu de sirop fiind destul de slab aportul de nectar care tine si de calitatea solului,de aceea marea majoritate care fac pastoral in judetele vecine,bh,sm daca au paza asigurata fara costuri prea mari vin acasa cu stupii beton toamna si la capitolul cheltuieli e completata doar ,,taxa pe buson,,( rezervor de benzina sau diesel)!

bio

Citat din: bogdan moldovean din Decembrie 16, 2013, 07:40:06 PM
prieteni eu am creat acest subiect pt a ma interesa de zona de nord vest zona salaj-ului fiindca as dori in viitor sa ma stramut definitiv in acea zona din zona moldovei sa ma stramut in zona de vest din mai multe motive .Am accesat fonduri europene si ma intereseaza de a dreptul cam care I treba ?ce zone ar fi indicate ca baza melifera salcam si tei?ca restul culturilor pot face si pastoral Ce comune imi sugerati sa incerc a le studia multumesc.M as baza foarte mult pe cunoscatorii locului

..aa..Ce doresti dumneata,adica tei si salcim in aceeasi zona gasiti numai in zona dealurilor Buzaului.

D006


kamy