zona ZALAU jud.salaj favorabila apiculturii?

Creat de bogdan moldovean, Decembrie 15, 2013, 09:05:18 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat

  Sa inteleg ca cei care si-au declarat stupii fac apicultura din ura si din alte interese ?????

Nop! Ce ai facut tu acum se numeste eroare logica. Eu ziceam ca cei care nu si-i inregistreaza nu fac parte dintre cei care urmaresc aplicarea unei masuri. Pur si simplu o fac fara sa ii intereseze prea mult banii de la UE. Stima si respect si pentru cei ce au aplicat masurile, au luat banii si continua sa isi dezvolte stupinele. Cunosc ceva persoane care dupa ce si-au luat banii de la UE si s-a terminat contractul, au decis sa mai scape de niste stupi si i-au vandut sau, mai rau, i-au lasat sa moara de foame. Nu stiu cum ar putea fi numiti decat "oportunisti".

PS: Si eu i-am declarat si pana acum nu am decis aplicarea vreunei masuri.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vranceanul

Scuzati intrebarea, dar nu prea inteleg, unde declarati ? pe plan local la primarie sau pentru accesare de fonduri?.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

oroles

Citat din: vranceanul din Decembrie 16, 2013, 02:41:55 PM
Scuzati intrebarea, dar nu prea inteleg, unde declarati ? pe plan local la primarie sau pentru accesare de fonduri?.
Eu nu vorbesc de acele notificari ca ai stupina pe teritoriul administrativ al unei primarii.
Stiu ca atunci cand "ii declari la primarie" te introduce si in regsitrul agricol. Cel putin asa mi-au facut mie... 1. Fara stupii inregistrati in registrul agricol nu poti cere foduri europene. 2. Fara stupi inregistrati cu analizele la zi nu poti cere despagubiri in cazul in care esti descoperit cu loca americana si ANSV cere arderea stupilor. Cei cu mai multa experienta ma pot contrazice!




Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vranceanul

Multumesc de raspuns,  in registrul agricol da, analize da, fonduri nu voi accesa niciodata. Tot ce fac, fac cu propriile puteri (si ma descurc binisor ). Cunosc 3 apicultori care au luat  banii si acum se descurca greu. Unuia din 92 familii a mai ramas cu 35, restul au murit sau au disparut pur si simplu (au parasit stupul). Cauzele se cunosc : nepasare, varoua, atac viespi...
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

davcosti

Citat2. Fara stupi inregistrati cu analizele la zi nu poti cere despagubiri in cazul in care esti descoperit cu loca americana si ANSV cere arderea stupilor. Cei cu mai multa experienta ma pot contrazice!
:nono: Și-mi decontează Ei pierderea-Întreb, că momentan nu i-am declarați, la DSV! Cât costă la DSV ? În funcție de numărul la Stupi sau cum se plătește la DSV. Cum le demonstrezi tratamentele ? Sau Ei DĂ doar verdictul și te pune să-ți arzi Stupii? Mulțumesc!
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

D006

 mai copii vad ca stiti asa bine cum arata capra vecinului dar pe nicaieri nu vad si capra voastra...

oroles

Citat
Și-mi decontează Ei pierderea-Întreb
Legea asa spune! Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

Citat
Cât costă la DSV ? În funcție de numărul la Stupi sau cum se plătește la DSV.
Pe mine  nu m-a costat nimic. Nici la DSV, nici la primarie. E drept ca cel care a facut inregsitrarea la DSV si mi-a dat adeverinta imi e ruda.

Citat
Cum le demonstrezi tratamentele ? Sau Ei DĂ doar verdictul și te pune să-ți arzi Stupii? Mulțumesc!

Daca esti in regula ai carnet al stupinei in care treci toate operatiile si tratamentele facute. In plus, daca ai PFA si cumperi Varachet Forte cu factura si bon si il inregistrezi in actele contabile, e clar ca nu l-ai luat  pentru a te trata tu de paduchi ci pentru albine.

Unele analize sunt gratuite daca le faci cand medicul veterinar cere probe. De doua ori pe an (de regula toamna si primavara) medicii veterinari trebuie sa ridice probe de la stupinile din stupinile pe care le are sub supraveghere. Nici mie, nici celor din comuna nu ne-au cerut bani pana acum. Am inteles ca se plateste doar daca ceri analize in "extrasezon"... Alti apicultori mi s-au plans ca li se cer bani pentru analize!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Citat din: dragos2006 din Decembrie 16, 2013, 04:33:06 PM
mai copii vad ca stiti asa bine cum arata capra vecinului dar pe nicaieri nu vad si capra voastra...

Nu am "capre", din pacate. :D
Sper ca ai inteles aluzia!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bogdan moldovean

prieteni eu am creat acest subiect pt a ma interesa de zona de nord vest zona salaj-ului fiindca as dori in viitor sa ma stramut definitiv in acea zona din zona moldovei sa ma stramut in zona de vest din mai multe motive .Am accesat fonduri europene si ma intereseaza de a dreptul cam care I treba ?ce zone ar fi indicate ca baza melifera salcam si tei?ca restul culturilor pot face si pastoral Ce comune imi sugerati sa incerc a le studia multumesc.M as baza foarte mult pe cunoscatorii locului

tassevasi

  Sa vezi ca toti se ingramadesc  sa-ti dea  informatii ,pt  pastoral .
   Fi si tu realist.

bogdan moldovean

nu ma intereseaza asa mult pastoralul ma intereseaza stationarul .O zona undeva aproape de padure si eventual si cateva sute de ha undeva pe un platou pt culaturi de rapita si floare Rog cunoscatorii mrespect

bucovineanu

Un apicultor care stie o zona cu potential apicol ridicat nu va spune nimanui acest lucru, cu atat mai putin pe net.  :smile:

davcosti

Citat din: bogdan moldovean din Decembrie 16, 2013, 07:56:54 PM
nu ma intereseaza asa mult pastoralul ma intereseaza stationarul .O zona undeva aproape de padure si eventual si cateva sute de ha undeva pe un platou pt culaturi de rapita si floare Rog cunoscatorii mrespect
Cum să te apuci de Apicultură într-o zonă?
Prima condiție:*** Să te gândești dacă poți face Pastoral sau dacă te mulțumești cu Staționar?! Depinde de zonă...Un profesor la Curs spunea că: "Înainte să-ți cumperi stupi te uiți prin vecini și dacă vezi că nu are  nimeni Stupi înseamnă că-i o problemă cu zona!"  :nono:
Nu este Meliferă, sau nu se pretează de Staționar!

Și cum spune bucovineanu- Nu vei afla amănuntele, decât cu vizita în anumite zone și luat zona la talpă!  :hi:

http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

oroles

CitatÎnainte să-ți cumperi stupi te uiți prin vecini și dacă vezi că nu are  nimeni Stupi înseamnă că-i o problemă cu zona!"

Inainte sa iti cumperi stupii te uiti daca vecinul are plante melifere... Daca nu are, il ajuti sa aiba :D
Glumesc, dar cunosc apicultori care aruncau seminte pe parloaga vecinului pentru a face miere.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Mihai Sergiu

Salut , dupa trei ani de cand am albine pot sa spun ca mare lucru nu faci din stationar,mai mult bagi mana si in buzunar . Ce am lasat pe vatra din iulie am dat zahar pana la sf lui august  iar la cele care au fost in pastoral doar am restrans fara nici o hranire. Plus ca in sat mai sunt vreo cel putin 6 vetre din care 5 stiu sigur stationar insa nimeni nu are miere de vanzare . Asta este parerea mea ca fara pastoral nu merge treaba  in zona Salajului.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!