pavilioane scutite sau nu de impozit ?

Creat de istodorescu vasile, Decembrie 13, 2013, 07:34:59 PM

« precedentul - următorul »

istodorescu vasile

incerc sa aduc acest subiect in discutie, chiar daca sa mai discutat despre acest lucru. intrebarea mea ar fi daca pavilioanele apicole tractate si autopropulsate sint scutite de impozit sau nu. cautind pe forum am gasit  legea apiculturii si citind prin lege am gasit si  acest aspect mentionat; mijloacele de transport stupii in pastoral sint scutite de plata impozitului . acum nu mai stiu ce sa cred fiindca am platit anul asta pentru o autoutilitara omologata pavilion , aproape 10 mil. lei vechi impozit la primarie, desi anii trecuti nu platisem impozit pe pavilioane , anul acesta  au bagat la impozit si aceste vehicule. astept raspunsuri de la cei care detin pavilioane daca toti  platesc sau doar la anumite primarii.

istodorescu vasile


mosunick

Inca nu e in vigoare noua lege a apiculturii, care prevede scutirea de impoyit pe mijloacele auto apicole. Mai trebuie si promulgata. A trecut de Parlament.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

danrgd

Am si eu un vagon apicol de cativa ani si am platit ipozit in fiecare an bine ca nu e mult.

istodorescu vasile

problema mea este ca pina anul trecut nu am platit impozit pe pavilion. cei de la primarie m-au anuntat verbal ca nu mai sint scutite de impozit pavilioanele  apicole, dar nu mi-au dat detalii conform carei legi probabil aparute anul trecut . din cite imi amintesc odata cu modificarea codului fiscal au luat aceasta decizie.

cipriene

asta-i toata frumusetea in tara asta: nimeni nu stie nimic sigur, sau ce merge/este in alta parte in alta nu merge/ nu este  :P
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

mosunick

La ora asta nu sunt scutite de plata impozitului (ca urmare a modificarilor aduse in 2010 la Legea Apiculturii).
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone