contra furnicilor

Creat de emilavram, Decembrie 08, 2013, 08:25:02 PM

« precedentul - următorul »

emilavram

Nu am probat inca  o metoda noua pentru mine poate alti o stiu de combatere a furnicilor , cu borax.
Administrare nu ca si cea din filmulet ma gindeam la o cutiuta cu gauri prin care sa intre furnicile nu si albinele plasata in drumul lor .
http://youtu.be/IKYbabTzGvo

tassevasi

  Da  boraxul se foloseste cu succes la indepartarea mai multor insecte ,inclusiv gindacii de bucatarie .
   El nu omoara ci produce o indepartare  a  acestor insecte  de obiectiv .
  Nu cunosc motivul dar va  garantez  ca asa e .
Sa  va explic  cum facea  soacramea care statea intr-un  bloc cu 10 etaje  vechi piln de gindaci de buc ,pe timpul lui ceasca.
   Punea la fiecare colt al camerelor si mai ales in bucatarie  cite un capac de  borcan in care punea o felie subtire de piine peste care turna solutia respectiva .
   In casa ei nu veneau gindacii ,tot blocul era plin la ea nu .
  Nu cunosc motivul dar asa este ,cred ca nu se gaureste  ci se pastreaza lichidul cit mai mult pt  a raspindi  ?????? nu stiu ce .

bio

#2
Interesanta metoda..de tinut minte.

Daca este cum spune dl,Tassevasi ... daca doar indeparteaza si nu are toxicitate solutia folosita, este foarte bine.

fiug1970

da,dar daca adaugi zahar si miere??nu/i pentru atragere??daca era doar repelent,se dizolva in apa si atat.boraxul nu se folosea in alamire?si daca e dulce sa nu atraga si alte insecte nevinovate,in speta albinele

emilavram

Din cite am inteles nu are rol de repelent ci de exterminator. tocmai de aceea am sugerat punerea lui in ceva cutiuta in care sa nu poata patrunde albinele.

Aurel

    Am mai postat pe aceasta tema dar nu retin in ce imprejurare.Revin pentru cei din stationar. Semanati prin stupina din toamna sau primavara devreme cand inca mai este putina zapada ,patrunjel.Cat mai mult patrunjel.Rezultatele sant foarte bune si sant verificate.
Daca nu este semant asa cum am aratat mai sus,exista posibilitatea sa nu rasara, sau sa rasara foarte slab si tarziu efectul fiind pe masura.

PARINTELE

Citat din: Aurel din Decembrie 10, 2013, 08:38:22 PM
    Am mai postat pe aceasta tema dar nu retin in ce imprejurare.Revin pentru cei din stationar. Semanati prin stupina din toamna sau primavara devreme cand inca mai este putina zapada ,patrunjel.Cat mai mult patrunjel.Rezultatele sant foarte bune si sant verificate.
Daca nu este semant asa cum am aratat mai sus,exista posibilitatea sa nu rasara, sau sa rasara foarte slab si tarziu efectul fiind pe masura.

patrunjelul indeparteaza furnicile?
cu stima

tuturicius

#7
https://www.youtube.com/watch?v=5_-FHKK9uvc
in final pudreaza cu scortisoara (cinnamon). Unii spun ca au avut succes cu ea, altii ca au avut un oarecare succes. Ideea ar fi sa fie improspatata des. Unii o presara si in jurul stupului.
Altii folosesc borax sub si imprejurul stupului, dar nu in stup. Si acestia spun ca au avut succes cu el.

nicomico

Eu am auzit ca merge bine si cu zahar pudra amestecat cu borax.

tuturicius

Am pudrat ieri sus in podisor, unde erau furnicile, cu scortisoara. S-au rarit bine de tot dar nu au disaparut cu totul. Am si hranitorul cu sirop acolo si e clar ca la el trag.
urmatoarea incercare: borax

dodo79

Citat din: fiug1970 din Decembrie 08, 2013, 09:52:07 PM
da,dar daca adaugi zahar si miere??nu/i pentru atragere??daca era doar repelent,se dizolva in apa si atat.boraxul nu se folosea in alamire?si daca e dulce sa nu atraga si alte insecte nevinovate,in speta albinele
:bravo:.acela este.

oroles

Confirm ca patrunjelul functioneaza. Ung cu frunze peretii stupului si pun frunze si in capac. In august cand patrunjelul de samanta e pana la brau il cosesc si bag cateva crengute in capac si scap de furnici.

Mai merge ungerea picioarelor stupului cu pacura sau asezarea lor in cutii de conserve umplute cu apa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

laur1972

Va salut!
Referitor la furnici se stie ca au fobie la creta.O furnica impresmuita cu creta nu poate iesi din cerc lucru verificat.Dati fiecare picior al suportului cu un strat mai gros de creta ,creaza un baraj peste care nu pot trece mai departe.Metoda cu praf de creta o folosesc fermieri ca sa scape de musuroaiele imense de furnici.Practic raman blocate.Nu isi pot urmari urma chimica

oroles

Se pare ca are un oarecare efect. Totusi, cateva furnici par a nu avea nicio rusine fata de creta. :)

Aveti aici un filmulet interesant. Multumim de pont.

Keep Ants Away With Chalk
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Aurel

Citat din: laur1972 din Mai 31, 2014, 08:13:48 AM
Va salut!
Referitor la furnici se stie ca au fobie la creta.O furnica impresmuita cu creta nu poate iesi din cerc lucru verificat.Dati fiecare picior al suportului cu un strat mai gros de creta ,creaza un baraj peste care nu pot trece mai departe.Metoda cu praf de creta o folosesc fermieri ca sa scape de musuroaiele imense de furnici.Practic raman blocate.Nu isi pot urmari urma chimica
Ca sa incercuiesti fiecare picior cu creta presupune oarece timp si efort. Plus ca daca o buruiana mai inalta atinge stupul, se pot urca pe ea cu toate incercuirile. Incearca mai bine cu frunze de patrunjel verde.
  Prin aceasta metoda recent am scapat un stup de furnici care se localizasera intre capac si podisor depunand chiar si o cantitate insemnata de oua. Prefera de obicei colturile unde este mai cald si mai umed. Cu o mana de patrunjel pusa peste ele ,la doua zile nu am mai gasit urma de furnica.