Depopularea stupilor

Creat de SPYKAL, Decembrie 08, 2013, 01:53:25 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Nea Stefan am urmarit si studiat problema .
Acea albina nu era neviabila zbura glont in zare ,era un zbor de albina sanatoasa care parca pleca la cules ,ziceai ca-si cunoaste destinatia.
Si ca sa intelegi si mai bine acum doi ani am luat 10 roi de la un prieten ca sa evit consangvinizarea,roi pe faguri noi au mers s-au dezvoltat si au devenit familii la doi dintre ei l-eam bagat rame vechi in cuib la restul am marit cuibul cu rame noi .
Din 10 familii rezultate din acei roi decat doua mai traieste ,ghici care?

Ca sa-ti arat ca nu vorbesc degeaba pe viitor sint de acord sa pun 5 familii de ale mele intr-o zona calamnitata unde este aceasta problema cu disparitiile (nu loca) aplicam aceiasi masura si la familiile locale si la ale mele (adica nu se aplica nici un tratament de nici un fel) daca familiile mele dau coltul paguba i-mi revine mie insa daca familiile mele sant pe vatra si cele autohtone dispar mi se plateste cheltuiala +un onorariu care va fi trecut in contract.
Zona de  testare poate sa fie si in alta tara.

Cine are sange in instalatie si are probleme face aceasta testare propusa de mine cine nu hai sa discutam ca sa avem ce sa discutam.

stefan1

  Nu stiam ca esti adeptul fagurilor cu celule mai mici! Cred ca am scris undeva cu ani in urma despre astia. La tine se potriveste, fa-ti rost de un asemenea model si fa prese cu celule mai mici. Una ti-as cumpara-o si eu, pentru experiente.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marian sima

E multa munca sa realizezi presa cu celula de 4,7-4,8.
Ca sa micsorezi de la 5,4 trebuiesc facute mai multe matrite la care sa folosesti material care se comprima putin si uniform dupa demulare.
Materialul pentru aceste matrite costa 500-600 de euro +o gramada de timp.
Varianta produceri de catre albine a unui fagure de la 0 si folosit ca model este mai usoara insa nu mai ai  canalele de pe linga celula care imprima foitei acea mica iesire in reliev a hexagonului.

kamy

Mariane,la chinezi se vinde presa cu valturi de 4,9 undeva la 7-800 de dulai americani + transportu,de tine e mai usor poti s-o aduci si cu barca!
Sau poti sa comanzi un pachet de faguri pe care poti sa torni tot atatea prese cate foi are pachetul mai putin cu doua!

marian sima

Din cea ce e afisat la chinezi multe nu stau in picioare.
Am discutat chestia aceasta si cu unul care vroia sa aduca un container de foite de plastic,cand a fost sa se transpuna in practica pauza marfa oferita la acel pret.
Arata unde pot gasi faguri cu celula de 4,9 ca te cinstesc.

abeja

Nu  am  mai  vrut  sa  intru  in  discutii  dar.......
Aici  la  prietenii mei  gasesti  :foite  de 4,9 ,forme de  silicon ,prese si  tot  ce  vrei().mieldelvalledelospedroches
Asa  poate schimbi  si  tu  parerea de  astia  care  nu  stiu  nimic.

orbanstefan64

Citat din: SPYKAL din Decembrie 08, 2013, 05:42:49 PM
Citat din: orbanstefan64 din Decembrie 08, 2013, 05:12:35 PM
famillii noi din alte stupine. :hi:
Nea Stefaneee.... da si dumitale ceva din casa viz a vis de acest subiect pt ca esti toba de apicultura. Prietenii stiu...de ce!!! :D :hi: :hi: :hi:
incet cu mobila pe scari , o  sa ti desenez pe ungureste deacum sa pricepi la ce m am referit :hi: :hi: :hi:
la multi ani !!!!

romikele

Citat din: marian sima din Decembrie 31, 2013, 02:35:24 PM
...
Arata unde pot gasi faguri cu celula de 4,9 ca te cinstesc.

Si totusi exista  :P

marian sima

Pai daca sant prieteni tai nu sant si prieteni mei? :rotfl:
Problema e ca i-mi trebuiau cateva foite de layens si cateva cu celula de 4,9 dimensiunea ramei Dadant,achizitionam si restul pachetului pana la 5 kg dar la dimensiunea standard de 5,4.
Sant putini cei care au Layens sau doresc faguri la marime naturala.
Nu cunosc Spaniola insa am un nepot in Spania am sa-l pun sa stea de vorba cu prieteni tei,adica ai nostri. =)) =)) =))
Multumesc de informatie ,si An Nou fericit i-ti ureaza un copil. =)) =)) =)) :hi:


marian sima


romikele

Ia sucitoarele alea cu ghimpi, ca ceara ai si tu... ceara masi de treaba  :rotfl:

abeja

#41
Eu zisei   de  forme silicon de  4,9  ,sucitoare  nu . Ceara  e  contaminata cu  virusi  si  antibiotice  respectiv amitraz.
LA MULTI  ANI !!!!!!!!!!!!!

abeja

Citat din: romikele din Decembrie 31, 2013, 08:21:33 PM
Ia sucitoarele alea cu ghimpi, ca ceara ai si tu... ceara masi de treaba  :rotfl:

Nea  Romi si  matale te  razi  bre ?
Oricum  .....LA  MULTI  ANI!!!!!

romikele

Io nu ma rad, dar daca nu gaseste pe cineva sa-i faca o presa, se poate descurca cu dispozitivul de-l pusei mai sus  :wink2:

La multi ani tuturor romanilor, oriunde se vor afla la trecerea dintre ani!

kamy

Sucitori d'alea neregulate se gasesc si pe la noi da e scumpe de-ti trece si tot de la mama lor naturala sant aduse si cele din spania(china)
Intrati pe alibaba.com si scrieti pe acolo beeswax machine si va puteti spala pe ochi de anul nou,au drugi pe 310 mm,cu celula de 4,9 mm!
Sa nu va puna pacatele sa puneti botu la aia electrica de 100 de dulai ca nu va raspunde decat cucu in luna mai!
Transportu ar fi si el vre-o 4-500!