Depopularea stupilor

Creat de SPYKAL, Decembrie 08, 2013, 01:53:25 PM

« precedentul - următorul »

SPYKAL

  Stimati  colegi, va invit la o discutie pertinenta pe aceasta tema in ideea de a intelege cat mai bine acest fenomen. Ce se intampla cu familiile de albine si de ce se depupuleaza stupii in conditiile in care tratamentele au fost executate corect si la timp. Vaorra este una dintre cauze. Alte opinii??!!! Stima si respect!!!

bio

..in general "paduchii" au influenta majora in depopulare.


SPYKAL

Citat din: bio din Decembrie 08, 2013, 02:31:25 PM
..in general "paduchii" au influenta majora in depopulare.
Asta s-a specificat mai sus. Trebuia sa citesti. Alte pareri?

orbanstefan64

famillii noi din alte stupine. :hi:

abeja

Eu nu  dau  vina  pe  paduchi,pureci si  alte  boli.Daca fam de  albine  au  avut contact cu  f.soarelui si nu  au  avut  o  sursa  de  polen din  alta  parte decat  cea amintita, pt mine  este  clar  cine-i  daunatorul. ,Poate  fi  subst  chimice sau  pur  si  simplu  polenul care  este de  prosta  calitate  proteica.Am mai  discutat si  cu  altii si pare  sa  fie  reala  treaba.Am avut  loca americana  in  stupina,nosema  cerannea,varroa chiar  si  pe  matca,albine  fara  aripi etc..Nu  mi-au  murit albinele din  aceste  cauze ,binenteles  s-au  luat  masuri  de  urgenta.In momentul cand  am  avut  albinele  la f.soarelui cu,  cules  de  vreo  luna  de  zile (lanuri cu  dif de  inflorire)au disparut  albinele  precum  floarea .Deci  dupa  parerea  mea ,excluzand fam f.matca sau  cu  matci batrane,principala  problema  este  polenul.Aceleasi  probleme pot  sa  apara  si  la stupii  dusi la  brad  pe  o  perioada  lunga  fara polen.

SPYKAL

Citat din: orbanstefan64 din Decembrie 08, 2013, 05:12:35 PM
famillii noi din alte stupine. :hi:
Nea Stefaneee.... da si dumitale ceva din casa viz a vis de acest subiect pt ca esti toba de apicultura. Prietenii stiu...de ce!!! :D :hi: :hi: :hi:

fiug1970

Recientemente se ha llegado a aislar un virus de origen israelí llamado IAPV (virus israelí de parálisis aguda) presente en casi todas las colmenas con CCD, y aunque no se ha probado una relación directa entre el agente infeccioso y el CCD, el IAPV fue el único microorganismo presente en prácticamente todas las muestras procedentes de colmenas afectadas.*

fiug1970

au izolat un virus de origine israeliana,prezent in toate stupinele afectate de CCD, IAPV_virus israelian de paralizie acuta.pana acum nu s/a probat o relatie directa intre virus si CCD
pesticide ce contin neurotoxine.se stie ca albina bolnava paraseste stupul pentru a nu contagia pe celelalte,totusi in Croatia au disparut 5 milioane de albine in 48 de ore!sant doar presupuneri si atat.se fac cercetari in intreaga lume,mai ales in SUA unde a disparut 80% din populatia de albine din 2006 de cand s/a activat stare de urgenta,insa nu se stie cu certitudine cauza.

SPYKAL

Citat din: fiug1970 din Decembrie 08, 2013, 05:58:51 PM
au izolat un virus de origine israeliana,prezent in toate stupinele afectate de CCD, IAPV_virus israelian de paralizie acuta.pana acum nu s/a probat o relatie directa intre virus si CCD
pesticide ce contin neurotoxine.se stie ca albina bolnava paraseste stupul pentru a nu contagia pe celelalte,totusi in Croatia au disparut 5 milioane de albine in 48 de ore!sant doar presupuneri si atat.se fac cercetari in intreaga lume,mai ales in SUA unde a disparut 80% din populatia de albine din 2006 de cand s/a activat stare de urgenta,insa nu se stie cu certitudine cauza.
Am citit si eu despre asta tizule, dar dupa cum constat. acest fenomen incepe sa se manifeste si la noi. Alti colegi ce parere au?

xvader

eu cred ca de vina sunt diversele pesticide, care slabesc imunitatea albinelor (alea care nu mor la contact), si apoi urmeaza o reactie in lant, legata si de totalitatea conditiilor de viata ale albinelor, care in ultimii 10 - 20 ani s-a inrautatit mult

SPYKAL

Atasez aici un articol impreuna cu filmuletele aferente privind acest subiect. Ce parere aveti??? http://www.proapicultura.ro/articole/agenda_sanitar_veterinara/depopularea_coloniilor.html

fiug1970

dupa cum spunea in material,disparitia albinelor a existat de mult,eu cred ca nu era mediatizata din lipsa mijloacelor si nu era atat de dramatica din/lipsa/pesticidelor.se vehiculeaza ideea de SIDA a albinelor.sau vreo ghidusie de-a americanilor scapata de sub control,ceva ce trebuia /exportat/in china, rusia.......Un fel de gripa aviara,porcina,dc.nu si.... apicola

SPYKAL

Citat din: fiug1970 din Decembrie 08, 2013, 07:28:21 PM
dupa cum spunea in material,disparitia albinelor a existat de mult,eu cred ca nu era mediatizata din lipsa mijloacelor si nu era atat de dramatica din/lipsa/pesticidelor.se vehiculeaza ideea de SIDA a albinelor.sau vreo ghidusie de-a americanilor scapata de sub control,ceva ce trebuia /exportat/in china, rusia.......Un fel de gripa aviara,porcina,dc.nu si.... apicola
Da. de acord cu tine, dar eu ma gandesc si la faptul ca si importarea haotica de material biologic are un cuvant greu de spus in acest fenomen. Ar fi si acesta un motiv?. Faptul ca se"inmultesc" necontrolat familiile de albine,numai ca sa dea bine la numaratoare  in momentul controlului (cei care au de primit bani,  stiu cum se face asta). Constat cu stupoare ca de cand am deschis acest topic, apicultorii cu "GREUTATE" nu spun nimic. Oare de ce domnilor???????? Nu atenteaza nimeni la fondurile dvs. Lamuriti-ne si pe noi, cei mai putin experimentati ca dvs. Stima si respect!!!

bio

Citat din: SPYKAL din Decembrie 08, 2013, 03:54:49 PM
Citat din: bio din Decembrie 08, 2013, 02:31:25 PM
..in general "paduchii" au influenta majora in depopulare.
Asta s-a specificat mai sus. Trebuia sa citesti. Alte pareri?

..borfashule !!.. cind ti-am raspuns aveai alt mesaj postat.
... ai facut modificari dupa postarea mea si apoi ai interpretat ....  :nono:...


Sa scapi de dubii, aduna albina si du-o la ICDA pentru analize .

oroles

Eu zic ca sunt mai multe cauze:

1. lipsa diversitatii de hrana. Acest sindrom a fost observat mai intai la albinele americanilor care au monoculturi cat suprafata Romaniei (si nu exagerez!). Ma gandesc ca s-or fi plictisit si ele numai de porumb, floarea soarelui etc. In Queen of the Sun se mentiona ca principala cauza.
2. alterarea genetica a speciei. Americanii au experimentat destul de mult in acest sens.
3. folosirea pesticidelor/poluarea pe suprafete mari. Cred ca poluarea mai putin, avand in vedere ca in Germania, unde nu a fost semnalat acest sindrom se experimenteaza cu succes apicultura de oras.
4. varroa
5. retelele de telefonie si fenomenele magnetice din ultimul timp (furtuni solare, schimbari in campul magnetic al Pamantului. Astea sunt doar presupozitii.
6. un posibil virusAm vazut ca se vorbeste despre un virus care ar influenta depopularea stupilor. Virusul respectiv se afla in toate familiile. Am inteles ca si sporii de loca americana se afla in mai toti stupii, dar nu toate familiile se imbolnavesc.
7. modificari hormonale. Si asta e o presupozitie. Cauza modificarilor ar fi greu de precizat. Este stiut rolul hormonilor in viata familiei (Ex. acea "substanta de matca"). Albinele comunica folosind hormonii... Pentru mine, aceasta este foarte plauzibila si mai demna de investigat decat nu stiu ce virus!


Am incercat si eu ceva raspunsuri...

Astept cu nerabdare si alte raspunsuri. Cred ca daca @stefan1 ar fi stiut raspunsul ni-l dadea. Daca ar fi stiut, probabil era bogat...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani