Program national recuperare, reconditionare, resoftare pc-uri vechi

Creat de Kov iulian, Decembrie 06, 2013, 11:40:07 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Doar 32,6% din servere sunt pe Windows. Restul sunt Unix sau ceva asemanator (BSD, de exemplu).

http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_operating_systems

Vezi la "Servers on the Internet".
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Stefan Madalin


romikele

Citat din: Stefan Madalin din Iulie 15, 2014, 06:04:53 PM
Serverele pentru care lucrez eu nu au conexiune directa .
De ce, sunt inchise in baie?  :razz:

Stii de ce NASA opereaza pe sisteme UNIX/LINUX si nu pe WINDOWS?
Stii de ce majoritatea serverelor au trecut pe GNU/Linux?
Stii de ce toti web-hosterii mari ofera varianta de gazduire pe acelasi sistem de operare de mai sus?
...

Aceasta platforma de gazduire de ex. este dezvoltata de americani pe Cent OS... oare ei stiu de ce?  :uimit: :uimit: :uimit:

Kiwi Bee


Kov iulian

Citat din: romikele din Iulie 15, 2014, 07:56:37 PM
Citat din: Stefan Madalin din Iulie 15, 2014, 06:04:53 PM
Serverele pentru care lucrez eu nu au conexiune directa .
De ce, sunt inchise in baie?  :razz:

Stii de ce NASA opereaza pe sisteme UNIX/LINUX si nu pe WINDOWS?
Stii de ce majoritatea serverelor au trecut pe GNU/Linux?
Stii de ce toti web-hosterii mari ofera varianta de gazduire pe acelasi sistem de operare de mai sus?
...

Aceasta platforma de gazduire de ex. este dezvoltata de americani pe Cent OS... oare ei stiu de ce?  :uimit: :uimit: :uimit:

Mai completez si eu ?
Ati crede ca Microsoft fiind o companie americana sunt cei mai bine vazuti la ei acasa si ca  americanii ar fi pus softurile acestei companii in locurile cele mai sensibile nui asa?

Ei bine se pare ca nu, nu stiu daca asta are de face cu numeroasele scandaluri si procese antimonopol in care a fost implicata Microsoft in SUA dea lungul timpului dar se pare ca americanii incet dar sigur migreze spre softuri UNIX.

Nasa a trecut sau trece pe linux ( Debian ).
Dronele si unele submarine nucleara a marinei SUA sunt pe linux ( red hat )

http://www.engadget.com/2012/06/10/us-navy-picks-linux-for-unmanned-vtol-drones/

Am inteles ca softul folosit de cei de la Pentagon e tot Linux ( red hat )

http://news.techworld.com/operating-systems/1067/pentagon-buys-linux/http://www.computerweekly.com/news/2240057465/Pentagon-turns-to-Linux-for-high-end-battle-simulations

Autoritatea federala aviatica a SUA ( FAA  http://en.wikipedia.org/wiki/Federal_Aviation_Administration ) folosesc tot Linux ( red hat )

http://www.redhat.com/about/news/press-archive/2006/4/faa  - http://fcw.com/Articles/2006/05/01/FAA-manages-air-traffic-with-Linux.aspx

struan

Citat din: romikele din Iulie 15, 2014, 07:56:37 PM

Stii de ce NASA opereaza pe sisteme la NIX/LINUX si nu pe WINDOWS?
Stii de ce majoritatea serverelor au trecut pe GNU/Linux?
Stii de ce toti web-hosterii mari ofera varianta de gazduire pe acelasi sistem de operare de mai sus?
...

Aceasta platforma de gazduire de ex. este dezvoltata de americani pe Cent OS... oare ei stiu de ce?  :uimit: :uimit: :uimit:

Pentru ca, din ce stiu, la capitolul securitate Linux sta cu mult mai bine decat Windows. Discutand mai demult cu un retelist acesta mi-a spus ca spre deosebire de Linux, Windows ca si sistem nu respecta structura de comunicare valabila in retele ( cele 7 nivele OSI ). Din aceasta cauza, chiar si un antivirus pe Windows, nu asigura protectie si detectie decat pana la nivel cel mult 4, dar nu si pe nivelele inferioare.

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele


Kiwi Bee

Oroles, nu cred ca stiu atita informatica cit sti tu deci....  :hi:

Totodata mentionez ca la toate cursurile la care am fost in trecut sa pomenit de Unix ca si cel mai bun sistem de operare facut vreodata. Nu sa putut virusa si hackeriu niciodata.... asa neau spus. Probabil ca asa au vrut sa ne adoarma profesorii de la curs. As mai adauga un amanunt nesemnificativ. Am scris mai sus  "...la toate cursurile...."  caci am participat la cursuri in RO si HU. Din pacate mai in totdeauna viata mia cerut sa cedez prioritate altor lucruri mai importante asa ca nu am lucrat in domeniu de IT.

oroles

Nu intotdeauna e important sistemul de pe care lucreaza o persoana. Uneori e mai important sa cunosti in ce retea e conectat si parola routerului. Am pus mai demult pe forum o demonstratie despre cum sa furi parola de pe anumite site-uri folosind Wireshark, un utilitar de "ascultare" a retelei. Celalalt calculator de pe care s-a facut logarea era un ... Linux. Deci, se poate, la fel de usor.

Cum se fura un user si o parola cu Wireshark
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

A nu se confunda prostia userului cu slabiciunea OS-ului.
Un UNIX bine parolat si securizat nu a fost pana acum ingenunchiat, ci foarte usor avariat.
Sa nu se uite ca windowsul a fost creat pe spatele codului de UNIX ciordit de Bill...

Stefan Madalin

Eu nu ma pricep pe masura voastra . Invat , mereu adaug . Dar stiu ca bazele de date le poti proteja doar daca ai aces limitat . Ca WIN si baze , nu au ce cauta in aceeasi propozitie ...k  .  Dar ,daca esti constipat sau nu , tot nu are ce cauta baza de date cu acces direct fara filtre .
Pentru mine OPEN SOURCE , ramane ,doar un mod de a fura idei , de la cei ce nu le pot duce la final .

INVAT  si am prins cate ceva de la Voi . Va multumesc .

Kov iulian

Citat din: Stefan Madalin din Iulie 23, 2014, 12:11:28 AM
Eu nu ma pricep pe masura voastra . Invat , mereu adaug . Dar stiu ca bazele de date le poti proteja doar daca ai aces limitat . Ca WIN si baze , nu au ce cauta in aceeasi propozitie ...k  .  Dar ,daca esti constipat sau nu , tot nu are ce cauta baza de date cu acces direct fara filtre .
Pentru mine OPEN SOURCE , ramane ,doar un mod de a fura idei , de la cei ce nu le pot duce la final .

INVAT  si am prins cate ceva de la Voi . Va multumesc .

Si totusi nu asa sa dezvoltat toata tehnologia umana ( chiar si cea apicola ) din " furtul ideilor " ( preluarea ideilor ) si imbunatatirea lor?
Treaba cu patentele si licentele care te impiedica cutare si cutare e ceva nou si iesit din comun si tine mai degraba de capitalism o filozofie care se pare ca e pe duca.

Putem sa mergem si mai departe si sa ne uitam la natura la evolutie sau selectia artificiala.


Ce parere aveti despre arborele filogenetic ?
CitatArborele filogenetic, numit și dendrogramă, este diagrama ce reprezintă grafic relațiile de rudenie dintre diferite organisme (specii, genuri, familii, ordine, etc.) în funcție de strămoșii lor comuni.[1] Această reprezentare realizează o clasificare științifică a organismelor, ținând cont de rezultatele cercetărilor în domeniile anatomiei comparate, embriologiei, biologiei moleculare, geneticii, cladisticii și paleontologiei. Aspectul grafic al acestei scheme este cel mai adesea al unui arbore (greacă dendros - copac, arbore) în care trunchiul este reprezentat de organismul sau grupul de organisme strămoș, iar ramurile de organismele ce au în comun acest strămoș.



Nu vi se pare ca arborele filogenetic se aseamana izbitor de mult chestiile infatisate in fotografia de jos ?
Cine dupa cine se inspira, natura dupa oameni sau oamenii dupa natura?
Ce parere aveti si de religii, curente filozofice, traditii culturale si asa mai departe care difera de la un loc la altul?
Diversitatea e ceva natural iar modele umane impuse prin care se incearca monopolul, uniformizarea tuturor lucrurilor a dus la cea a dus dea lungul istoriei.


Stefan Madalin

kov , da ... da , poate ai dreptate . Dar una e sa furi si alata sa implementezi !

P.S  poate daca avem ocazia .... pt. mine ar fi o placere.