Ramele de 31mm

Creat de Kiwi Bee, Decembrie 03, 2013, 01:01:13 AM

« precedentul - următorul »

kamy

Hai sa traiesti bunkane si bine ai venit,nu trage nimeni esti oricand binevenit sa-ti povestesti experimentele,ar fi de un real folos pentru cei interesati,e un avantaj sa inveti din greselile altuia!

ciucur


Bunka, bine ai venit pe apiardeal.ro

Subiectul este foarte interesant. Vreau si eu niste raspunsuri pentru a intelege mai bine.
1) Daca albina iese mai mica, nu este afectata capacitatea ei de cules? Trompa nu e mai mica, gusa nu e mai mica?
2) Daca albina e mai mica, teoretic volumul intestinului e mai mic, deci timpul intre doua zboruri de curatire iarna ar trebui sa fie mai mic. Nu pot aparea probleme in acest sens?
3) Care este dimensiunea unei celule de pe un fagure vechi de 3 ani sa zicem, unde a ramas camasuiala? Care va fi dimensiunea unei celule crescute natural de albina dupa 3 ani de exploatare?
4) Cum vor fi reginele ca dimensiune la fel cu cele 'normale' sau usor mai mici?

Multumesc.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bunka

Ca si curiozitate in 2011 din totalul de 14 zile de cules de productie adica vreo 7 la salcam in plin si 7 la tei am tras 1,5 T de la 36 de familii...Sebi Ciocan stie, organizatorul targului de la Iasi, a fost pe la mine atunci pe la masivul de tei unde eram si ...stie el mai bine cam cat de grele erau lazile !
Da, am facut miere mereu in masura in care au fost si anii buni si s-a pupat asta si cu iesiri bune in primavara.
Legat de lungimea postarilor..fiecare citeste cat vrea sau cat poate..scriu si eu la fel in masura in care simt ca vreau sa transmit ceva !

bunka

#18
Citat din: ciucur din Ianuarie 11, 2014, 11:37:53 PM

Bunka, bine ai venit pe apiardeal.ro

Subiectul este foarte interesant. Vreau si eu niste raspunsuri pentru a intelege mai bine.
1) Daca albina iese mai mica, nu este afectata capacitatea ei de cules? Trompa nu e mai mica, gusa nu e mai mica?
2) Daca albina e mai mica, teoretic volumul intestinului e mai mic, deci timpul intre doua zboruri de curatire iarna ar trebui sa fie mai mic. Nu pot aparea probleme in acest sens?
3) Care este dimensiunea unei celule de pe un fagure vechi de 3 ani sa zicem, unde a ramas camasuiala? Care va fi dimensiunea unei celule crescute natural de albina dupa 3 ani de exploatare?
4) Cum vor fi reginele ca dimensiune la fel cu cele 'normale' sau usor mai mici?

Multumesc.

Salut Kamy,
Nu-i terenul meu aici si nu stau mult...
Cateva ide totusi las, sunt foarte bine puse intrebarile ciukure ...  am scris foarte mult pe temele astea pe Stuparitul, nu reiau aici..o sa dau link daca se poate..intre timp aici   http://forum.stuparitul.com/download/file.php?id=25003&mode=view  se poate vedea felul cum ierneaza Delonii mei. http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=15&t=939  sau aici la pagina 67  http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=15&t=939&start=1056.
Pozele sunt facute astazi 11 Ian 2014 in jur de ora 14:00

In mare e vb despre o capacitate de cules de aprox 66% din cat are albina asta marita artificial...dar li se dubleaza durata de viatza si creste populatia la dublul maximului pe care il ating in sistemul actual de intretnere...asta aduce un plus de productivitate teoretic de 50% in perioadele bune, practic s-au inregistrat cresteri de 30-35% ale productivitatii in ani destul de vitregi.
Da, trompa e mai mica, gusha e mai mica, aripa e mai mica, ALBINA  e mai mica intra in flori mai mici, aduna polen mai diversificat, are acces la o gama mai variata de aminoacizi, ai creste imunitatea ..intra in flori mai adanc, uneori o insecta mare are reale probleme de a se tine agatzata de flori firave, sau de a intra in ele...asta un apicultor experimentat sigur a sesizat.
Legat de dimensiunea intestinului...nu sunt probleme legate de consum..dimpotriva, consumul scade foarte mult in acest sistem, uzura scade foarte mult si colonia ca intreg trece iarna foarte bine, temperatura se mentine altfel etc...e mai delicata treaba trebuie aprofundat...eu in cateva vb nu pot sa sintetizez atata info...si asa scriu prea mult!
O sa dau link si aia e...fiecare e liber sa aleaga ce citeste si cat anume citeste !
Nu pot sa-ti dau un raspuns legat de dimensiunea celulei cu camasuiala dupa un an sau doi sau trei..pt ca nu am asa ceva si ce pot sa zic e ca in mod natural exista albine care provin si din celule de 4,7mm ... nu stiu cat anume inseamna in termeni de zecimi de mm camasuiala pe o rama veche de 3 ani, dar...avem timp sa aflam, oricum..si invelisurile nimfale sunt mai subtiri cred daca celula e mai mica si larva e mai mca.
Ce pot sa spun e ca altii au facut-o si nu s-a plans nimeni ca albinele nu mai fac miere...dimpotriva !!..au productii foarte frumoase !
Cititi aici http://www.resistantbees.com/honig_e.html despre productivitatea albinelor naturale !!
Reginele mele normale nu au avut nici o problema in a oua in celule mai mici deocamdata...din cate am studiat, da la un moment dat, probabil in cazul meu in acest sezon voi obtine matci ceva ma mici de la coloniile care deja au albine mici, celule mai mici etc...nu stiu cu cat anume..stiu ma veti intreba de trantori...nu am auzit pe nimeni sa aiba probleme de imperechere la matcile provenite din colonii cu albina naturala !

Scuze daca am deranjat cu lungimea mesajului, voi reveni cu unul succint, la obiect in care voi da doar linkuri pt informare !!

kamy

Hai sa fii sanatos!
Mai da ce sa inteleg io tu ai ceva cu ardelenii?Apoi daca zici ca nu, macar o casa de vacanta ceva p'acilea!Acu vorbesc serios aici vei fi luat in balon mai putin sau chiar deloc!
Io zac sa nu faci gresala pe care ai facut-o pe stuparitul sa pui poza cu draguta ta,ajungi de-i ispitesti pe toti si atunci nu mai citeste  niciunul postarile,ba li se par lungi,citesc doar cat sa vada daca nu ai mai pus poze doar !
Ce ar fi de un real folos, ca sa revin de pe aratura,din experienta ta ,in cazul in care incep sa folosesc foita cu celula de  4,9 si rama de 32, care crezi ca ar fi reactia albinelor la cladit,o modifica la 5,2 sau cladesc la 4,9?

bunka

Eu cred din exerientza mea si din ce mai citesc,,ca ar avea reale probleme cu claditul acestor foite in prima faza pt ca distantza de la 5,4mm la 4,9 mm e maricica in termeni de dimensiune a albinei care iese din celula si in acelasi timp de dimensiune a albinei care trebuie sa cladeasca celula aia..au fost cazuri in care albinele pur si simplu nu reuseau sa cladeasca celulele pe foite stantzate cu hexagon de 4,9mm.
Asta este unul dintre motivele pt care eu am mers pe ideea de a avea albine deja mici in momentul in care incerc sa fac figura cu foitza cu celula de 4,9mm si cu acel colt biologic taiat de 10% pt trantori, mi-am imaginat ca oricum ar fi daca lasi albina sa cladeasca fara foaie, o va face si in acelasi timp trecerea spre dimensiuni mai mici se face gradual, in etape...si am avut dreptate !
Cred ca albina mare scuturata pe foitza de 4,9mm si cu hofman de 32mm nu reuseste sa cladeasca corect celulele din prima, acum..e posibil sa ma insel, dar sa stiti ca diferentza de dimensiune cel putin intre cea mare si ceea ce am eu acum este foarte clara..in ME am pe 5,4mm , iar in Deloni cred ca am si faguri cu 5,0 mm sau chiar 4,9mm..voi face masuratori in primavara la primii faguri noi construiti. 
N-am nik cu ardelenii, doar ca nu pot sa ma fac scriitor..ca aici sigur voi primi niste seturi de intrebari identice ca partea ailalta..e mai simplu pt oricine de aici sa citeasca dincolo in masura in care-l intereseaza ceva !

kamy

Multam de raspunsuri oricum din cat te cunosc eram sigur de ele,dar ar mai fi un amanunt ,tu oricum ai faguri din prima si a doua cladeala,ai putea sa faci niste masuratori si sa postezi diferentele,pentru ca cei care au rame antice in stupi( groase si negre ca pacura la vreun kil bucata) in care celula este mai mica matca acorda prioritate in depunerea oualor in aceste rame!
De cladit ar trebui sa cladeasca,albinele cladesc din exterior nu sant ca zidarii la noi sa cladesca din interior casele!de multe ori gasesti cate una mai tanara infipta care face smotru in jumatatile de celula de la intalnirea fagurelui cu leatul!io zic ca sigur ar cladi de 4,9,dar zisul meu nu valoreaza o puta de apa ca n-am incercat!
Nu am experienta deloc pe partia asta dar am povestit cu marian sima de foi din spania de 4,9 pentru presa,astfel facandu-se trecerea oarecum fortata!
Nu intreb de dragul conversatiei chiar sant interesat de rezultatele tale, as scurta astfel cel putin cu un an tragerea de concluzii!

dan sebastian

Am vazut ca linkurile de mai sus nu functioneaza, e sters siteul nu le merge pagina de pe stuparitul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

kamy

O sa mearga,amu se da de zor la manivela la salvari!

dan sebastian

Nu l-a sters tipul ala, O Laie? Sa demonstreze ce prieteni hackeri are ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

mihai.vr

Sa inteleg din cele scrise mai sus ca pana la urma reusim sa facem rost de o presa cu celule de 4,9? Si eu am albinute mici prin stup, pentru ca am pastrat fagurii vechi si se observa ca celule sunt mai mici. Desi deocamdata am un stoc de faguri artificiali, ar fi tentat sa achizitionez si ceva foite de 4,9, daca s-ar comercializa pe undeva.

State

Legat de albine mici.

Un nene a capturat un roi din padure. L-a dus acasa si l-a unificat cu o familie. Se observa cu ochiul liber diferenta intre albine. Unele erau mai mari, altele mai mici...Alea mai mici erau mult mai inchise la culoare.

In cartea "Albinele si noi" de Antonescu, scria undeva diferentele de marime a celulei in functie de regiune. Cand ajung acasa ma uit si scriu aici. Din cate imi amintesc, in regiunea Moldovei erau celulele cele mai mici. Sper sa nu gresesc..

ciucur


''Cateva idei totusi las, sunt foarte bine puse intrebarile ciukure ...  am scris foarte mult pe temele astea pe Stuparitul, nu reiau aici..o sa dau link daca se poate..''

Bunka, multumesc pentru raspunsuri. Nu am stiut ce ai scris pe stuparitul.ro pentru ca nu stiam de subiect. Dupa cum ti-ai dat seama sunt destul de incepator, asa ca intrebarile erau pentru a ma lamuri sub nicio forma pentru a contrazice ceva. O sa citesc tot ce gasesc, din curiozitate. Pentru moment nu o sa trec pe acest sistem.

Referitor la prezenta ta pe apiardeal.ro  , eu zic sa nu te grabesti sa pleci. Chiar daca nu vei fi 'scriitor', experienta ta o sa prinda bine. Nu stiu cum e pe stuparitul, insa aici vei fi respectat cu siguranta. Uite, eu pe kamy 'il urasc' pentru ca scrie putin, insa imi plac raspunsurile lui, asa ca poti sa faci si tu la fel.


:hi:

Adrian Ciucur
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dan sebastian

Nu toti au pe stuparitul id. Asa ca daca ai intrat aici, scrie ce ai de scris si da si linkurile de pe youtube sa stie lumea despre ce vorbesti. Sunt multi care cauta pe google, nu au cont si nici nu pot scrie nimic dar pot citi despre un subiect toate paginile.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

petru.atudorei

Am si eu o intrebare. Bunka e singurul apicultor care experimenteaza aceasta metoda?