insarmarea pentru centrifugi radiale

Creat de Bee happy, Noiembrie 28, 2013, 11:56:24 PM

« precedentul - următorul »

Bee happy


apivasmob

Orizontal si nu am probleme .5 sarme la 1/1 si 3 la 1/2
Sanatate tuturor apicultorilor

PARINTELE

Majoritatea sunt insarmate pe orizontal  .5 sarme la 1/1 si 3 la 1/2
5 sarme la 1/1
4 sarme la 3/4
3 sarme la 1/2

Bee happy


bucovineanu

Pentru centrifugi radiale e obligatorie insarmarea verticala sau oblica. Daca ramele sunt insarmate orizontal se rup foarte usor.

xvader

eu pun 4 sarme oriz si 3 sarme verticale...face bine si la  transport, cu toate ca inca nu am terminat centrifuga radiala

kamy

La sarmarea orizontala o sa aveti celulele?de sus oleaca alungite,asta insemna ca au cam cedat sarmele!pentru pastoral e musai atat vertical cat si orizontal,io am sarit oleaca calul si pana acum am sarmat 3+3 cu noduri e manopera de chinez batran,am preluat metoda in 86 de la mot traian un stupar banacean care locuia in craiova!
Anu viitor vreu sa trec pe sarmare oblica adica MA!la modelul Wv ma nemultumeste putin ,coltul de jos a ramei nu beneficiaza de drout!

xvader

le innodam si eu pana acum cativa ani, dar m-a vazut un coleg si a apeciat "munca de chinez batran", si de atunci nu le mai innod

kamy

Daca vrei sa faci o rama pentru miss care sa ramana miss si peste 3-4 ani atunci cu noade!

un OM

Cum impacati insarmarea cu "noade" atunci cand lipiti FA electric?
Eu folosesc doar verticala, dreapta.

mosunick

Citat din: kamy din Decembrie 02, 2013, 05:54:36 AM
Anu viitor vreu sa trec pe sarmare oblica adica MA!la modelul Wv ma nemultumeste putin ,coltul de jos a ramei nu beneficiaza de drout!
Cum e aia MA? Doua oblice pe vertical?
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

RazvanTi

NU.
doar una vertical rasucita pe fiecare orizontala la intersectia lor.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro