Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu


cipik

Citat din: Pustu din Decembrie 28, 2013, 08:46:32 PM
12. Nucleu de imperechere

cum vi se pare metoda mea de facut roi ?
sanatate si numai bine

Producator si pret?
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Pustu

anunturi pe net - 30 ron

sanatate si numai bine

popik50

Am cumparat si eu de la respectivul si sunt foarte multumit de calitate/ pret.

Pustu


Florin D.

Ce te face sa crezi ca matca e neimperecheata? Ai luat-o in septembrie...greu de verificat ponta.
Acolo ai avut depopulare masiva daca ai avut 5 rame de albina si a ajuns asa. Cred ca matca n-are nici o treaba. Altele sunt motivele depopularii. Curios ca albina initiala de pe 5 rame nu se regaseste moarta in cutie.
Cred ca e vorba de varroua...au parasit cutia.

Pe o rama se vad niste incercari de botci.

mmacreanu

Citat din: adrian_bz din Noiembrie 24, 2013, 02:51:32 PM
la primul vant puternic zboara capacul cu tot cu greutatea de pe el. chiar daca nu il arunca de tot, il misca cativa cm si sa vezi atunci chin pe albine. solutia e sa cumperi capace noi telescopice si podisoare, ambele cu aerisire

Poate sa foloseasca niste chingi elastice pentru asigurarea capacelor!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Pustu

Citat din: Florin D. din Ianuarie 11, 2014, 10:47:45 PM
Ce te face sa crezi ca matca e neimperecheata? Ai luat-o in septembrie...greu de verificat ponta.
Acolo ai avut depopulare masiva daca ai avut 5 rame de albina si a ajuns asa. Cred ca matca n-are nici o treaba. Altele sunt motivele depopularii. Curios ca albina initiala de pe 5 rame nu se regaseste moarta in cutie.
Cred ca e vorba de varroua...au parasit cutia.

Pe o rama se vad niste incercari de botci.
am avut foarte multi trantori , ceea ce ma dus cu gandul ca matca nu e imperecheata
despre depopulare am mai spus : am mai curatat eu , am si filmat de vreo 2 ori , mai erau si acum cam 1-2 pumni de albine moarte in cutie .
cat despre varroa tot ce este posibil , la cate celule de trantor au fost sigur s-au inmultit mai bine dar nu cred sa fi parasit cutia . am facut doar 4 tratamente si la cei 2 bezmetici nu am pus benzi de mavrirol .
despre inceputurile de botci nu pot sa spun decat ca regina are o aripa zdrentuita si poate or fi vrut s-o schimbe
sa traiesti nea florine

Pustu

#38
Citat din: mmacreanu din Ianuarie 12, 2014, 10:26:29 AM
Citat din: adrian_bz din Noiembrie 24, 2013, 02:51:32 PM
la primul vant puternic zboara capacul cu tot cu greutatea de pe el. chiar daca nu il arunca de tot, il misca cativa cm si sa vezi atunci chin pe albine. solutia e sa cumperi capace noi telescopice si podisoare, ambele cu aerisire

Poate sa foloseasca niste chingi elastice pentru asigurarea capacelor!
folosesc niste zgarciuri din piata de la rusi cu care batranul meu tata asigura roata de rezerva in portbagaj la dacie , le arat in filmuletul 4. Asigurare capace stupi :http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=6823.msg161145#msg161145
sa traiti
ps : rog un moderator sa-mi modifice posturile de la inceput in care nu apar cu previzualizare videoclipurile de pe youtube
va multumesc
sanatate si numai bine

Pustu

15. Bagam turte
mentionez ca voi umbla la stup doar daca temperatura va permite , peste 8 grade , daca nu ,nu.
mergem inainte :eu cu experienta , dumnezeu cu mila

Pustu


captain bee

buna ideea cu acele parazăpezi, felicitări pentru modul în care v-ati organizat stupina !

ovidiutoma1

Frumoasa Stupina! Mult spor!

cipik

Citat din: captain bee din Februarie 02, 2014, 08:20:18 AM
buna ideea cu acele parazăpezi, felicitări pentru modul în care v-ati organizat stupina !

:bravo: :bravo: .
Stau si ma gandesc daca la conducerea tari ar fii niste apicultori care ar pune in pratica cele invatate in stupina am fii pe calea cea buna.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

PARINTELE

Citat din: captain bee din Februarie 02, 2014, 08:20:18 AM
buna ideea cu acele parazăpezi, felicitări pentru modul în care v-ati organizat stupina !


le pui de toamna sau numai cand se anunta ninsori,viscol ?