Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

cornel51

Salut Dane,ziceai ca n-ai freza pt canal ...ancearca asa..
Ceea ce alte persoane gandesc despre tine,nu iti  apartine.

Pustu

va multumesc pentru idee . eu ma gandisem la un burghiu de 6 sau 8 si o dalta , dar asa cu contra aia de lemn merge direct de 25
sanatate si numai bine
sa traiesti nea cornel51

Pustu

ieri pe 15 februarie am fost la targ la Campina . pe la 11:30 eram acolo. aglomeratie mare . mult mai mare fata de anul trecut . si vanzatori [ oferta foarte variata] si cumparatori . cu toate ca ploua . am stat la coada sa intru in cladire . am stat la coada sa urc la etaj . majoritatea apicultori pentru ca la standurile cu miere nu era nici naiba. am cautat sa vad un colector de polen de fund dar nu am gasit . nu am luat decat niste faguri artificiali din ceara si o cutie de apicomplex . am pipait si ceva noutati pentru mine : centrifuga pentru capaceala , presa faguri din metal , presa faguri din silicon , perforatorul de rame care baga si capse . dar nu prea te puteai lipi . la oferta nu am vazut decat faguri de plastic de 3/4 la 3 lei . eu am luat din toamna la 4.6 lei parca . in schimb multi speculanti : am luat apicomplex la 24 lei . la masa alaturata era 30 lei . per total mi-a placut . o sa mai revin si anul urmator

cipik

Ce au avut cautare a fost tamplaria, in special rame, deabia am gasit rame de 1/2. Ploaie la 11.30??????????? Eu la ora aia am plecat din Campina si era un soare de zile mari, termometrul din localitate arata 12 grade.
Ce nu am gasit a fost rama de nucleu jumatate de intreg, dar mai caut.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Pustu


crisian-nicolae

Ai condes in stupi,pur si simplu condensul a spalat ramele.

paul1

Eu zic ca trebuia sa pui paturica peste folie !
Lasand doar folia neizolata cu nimic sub capac, se va forma si mai mare condens ! Nu uita ca noaptea-i frig ! Pur si simplu vor face dus albinele tale !

MIHALACHE

Paturica pe care o ai este suficienta  folia produce condens la stupul cu fund plin, micul urdinis din capac era deajuns pentru circulatia aerului iar jos lasa-i doar 4-5cm pentru albine.

Pustu

Citat din: paul1 din Martie 01, 2014, 07:39:27 PM
Eu zic ca trebuia sa pui paturica peste folie !
Lasand doar folia neizolata cu nimic sub capac, se va forma si mai mare condens ! Nu uita ca noaptea-i frig ! Pur si simplu vor face dus albinele tale !
am 5 cm de polistiren intre 2 bucati de osb de 6 . ma gandesc ca or fi de ajuns .
sanatate
sa traiesti nea paule

Pustu

Citat din: crisian-nicolae din Martie 01, 2014, 07:26:51 PM
Ai condes in stupi,pur si simplu condensul a spalat ramele.
nu prea as crede . aici se vede mai bine mierea :

20. Pregatiri pentru curatenie

sa traiesti nea nicolae

Pustu

Citat din: MIHALACHE din Martie 01, 2014, 08:07:14 PM
Paturica pe care o ai este suficienta  folia produce condens la stupul cu fund plin, micul urdinis din capac era deajuns pentru circulatia aerului iar jos lasa-i doar 4-5cm pentru albine.
cam asa am facut numai ca in loc de paturica am lasat folia ca paturicile erau ude

21. Modificat urdinisuri si un pic de curatenie

sa traiesti nea mihalache

crisian-nicolae


MIHALACHE

Usuca paturicili si pune-le la locul lor si renunta la folie, asa as proceda eu.

Aurelian A.

Este clar ca folia produce acel condens puternic...nu se prea impaca fundul plin cu folia,parerea mea  :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

mmacreanu

nu se foloseste folie pusa complet peste stupii cu fund plin, am mai vazut unii care folosesc dar peste folie este un strat consistent de materiale izolante, astfel incat deasupra foliei sa nu fie aer rece, acesta provoaca condensul pe folie!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.