CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

De la ce or fi marcate albinele? Ce tip de polen aduc ? Am observat si la mine asa ceva.
Eu am organizat la cuiburi in weekend, polenul a doua rama dupa cea de rezerve pe ambele parti si am dat tratament cu varachet la toti.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

un OM

Florile de dovleac si castravete marcheaza astfel albinele.

stefan1

  A vorbit cineva despre trantori la ora asta. Azi am gasit si eu o familie cu cel putin 10-15 trantori frumosi, liberi in stup desi am vazut unul alergat de o albina. Familia e foarte bine populata si regina este de anul asta, faina.

  In alta ordine de idei, am gasit in ultimele zile la cateva familii puiet necapacit pana in 6 zile, desi familiile erau intrerupt cresterea puietului din septembrie si nu mai au deloc puiet capacit. Vremea asta calda a derutat albinele. Probabil a crescut si oferta de polen, dupa ce o serie de plante sensibile la bruma au fost terminate deja din timpul perioadei mai reci si cele rezistente au mai multa lumina si hrana fara concurenta acestora. Mi s-a mai intamplat astfel de situatii si in alti ani, desi nu le prea doresc.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Eugen B

Din pacate nu se mai scrie aici. Eu doar la roii tarzii am.obs puiet. In rest nu am obs. Mergem inainte. Albina este in stupi momentan. Sper sa se mai discute la toamna

MirceaCalin

Am găsit poza cu larva de găselniţă pe foiţă şi mai pun şi imaginea din 28 sept cu cel mai mare familie a mea.
:wink2:

stefan1


  Desi se numeste 'molia cerii', aceasta molie prefera nu ceara pura ci pastura si fagurii vechi cu camasuieli de puiet. Dar dupa vorba batraneasa "daca nu ai frumoasa/ pupi si buboasa" si moliile, daca nu au faguri vechi mananca  - cel putin pentru o perioada - si faguri cu ceara pura.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Eugen B

E urata molia. In schimb familia aia va ierna pe 9 rame.
Trebuie selectie si multa grija

stefan1

  Am facut tratament la doua familii pe care le stiam cu ceva puiet. Se pare ca au intensificat puietul, ca din albinele adunate la urdinis pe timpul tratamentului, peste 50% erau cu polen. Foarte curios, la una din familii polenul era galben sau caramiziu (probabil de la galbenele) iar la celalalt aproape exclusiv alb, cred ca de la zmeura sau poate de la Centaurea, care uneori are polenul alb.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

corneliuhrom

d l stefan1 se poate sa fi consumat rezv cu puietul si acum vor sa refaca ceva lipsa de polen  stiti mai bine ce e de facut  [cred inca un tratament  dupa eclzn puiet  si chiar un oxalic prin picurare la stringere in ghem ,daca nu a ti facut ]va doresc iernare fara pierderi  :bzz: si in continuare postari  pe care le urmaresc cu interes .

NYK74

Am restrîns cuiburile la toate familiile, cu excepția a 2 care au rămas pentru următoarea intervenție cînd va fi posibil,deocamdată au început ploile,pentru vreo săptămînă ,din ce afirmă meteo.
Urmează să pun polistirenul în capace,o șarjă de tratament mai încolo,și alte lucrări la primãvarã.

stefan1

Citat din: corneliuhrom din Octombrie 28, 2018, 04:40:33 PM
d l stefan1 se poate sa fi consumat rezv cu puietul si acum vor sa refaca ceva lipsa de polen  stiti mai bine ce e de facut  [cred inca un tratament  dupa eclzn puiet  si chiar un oxalic prin picurare la stringere in ghem ,daca nu a ti facut ]va doresc iernare fara pierderi  :bzz: si in continuare postari  pe care le urmaresc cu interes .

  De obicei la mine albinele isi fac rezerve suficiente de pastura. Am constatat insa ca mai ales toamna albinele sunt foarte reticente sa consume mult din rezervele de pastura, chiar daca au puiet, incat puietul iesit tarziu nu castiga greutatea necesara (corpul gras) ca sa poata traversa iarna, daca nu sunt conditii de cules polen in respectiva perioada. Sa nu uitam ca si albinele-pui au nevoie de mult polen in special in primele 5 zile dupa eclozionare. Nu stiu exact ce calitate are polenul adus acum de albine, stiut fiind ca fiecare tip de polen are un anumit procent de proteina. De asemenea albinele care mananca mult polen acumuleaza si multe reziduuri incarcandu-si punga rectala. Daca vine brusc frigul si nu mai pot iesi la zbor, iarasi nu pot sa traverseze iarna asa incarcate.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

Un tratament prin fumigatie cu varachet. Inca mai pica dusmanul. Puiet nu mai este, sau cel putin nu l-am vazut eu. La noi e soare si 20 grade pe plus. Mai am ina de scos rame la o parte din ei.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Citat din: dan sebastian din Octombrie 29, 2018, 03:02:04 PM
... Inca mai pica dusmanul...

Interesant !
Multă lume se "plânge" de numărul mic de păduchi anul acesta...

Closcutz

Ce număr mic că așa de mulți varroa că anul asta n-am mai văzut! Probabil prin 2016 parcă tot cam așa m-am luptat cu ei!

Cristel

#3194
Am terminat abia astazi restransul familiilor. Nu sunt adeptul sa le lasi asa cum da Domnu', trebuie sa treci prin fiecare familie si sa vezi cum sta cu hrana/populatia pentru iernare. E mult mai bine decat anul trecut! Dar ca urmare a lipsei mele din stupina din ultima vreme, am o familie pe ME ( mai degraba vertical cu cat de 3/4) cu cuib de 1/1 la care am facut o restrangere atipica. Nu aveam chef sa o las cu cat - desi rezervele erau puse in cat, cam 1/3 din el era cu miere capacita, dar nu avea populatie pentru a ramane cu catul in cap, asa ca am facut o strutocamila; jos, in cuib, am asezat alternand, o rama 1/1 care era plina pe treimea superioara apoi o rama de 3/4 ME plina, si tot asa, pana s-a umplut cuibul. Vad ca dupa "organizare" albinele s-au adunat si sub ramele de 3/4 si au facut "ghemul" atarnandu-se una de alta. Ramele de 3/4 pline le-am "perforat" cam la jumatate, cu diam 10 mm, sa poata comunica albinele intre ele mai usor in timpul iernii(metoda pe care am vazut-o la lelea Marin si o aplic in fiecare an).
A mai iernat cineva in situatia asta? Cu rame dispuse in acest fel? Care sunt riscurile?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)