CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Ghioceii mei (azi, încă) #rezistă !

stefan1

Citat din: bucovineanu din Martie 12, 2018, 10:26:39 AM
...
O intrebare pentru Stefan: puietul e pe ramele mai goale? Nu e posibil sa aiba doua regine?

  Si eu m-am gandit la asta din toamna, desi nu vedeam motiv de schimbare si puietul era foarte frumos si crescut chiar mai tarziu decat alte familii.
  Acum puietul il are chiar pe faguri centrali. Fagurii ii eram gaurit si poate asta a permis reginei sa treaca de pe un fagur pe altul cat si albinelor sa se deplaseze si sa se aprovizioneze chiar in vremea de iarna cu miere din fagurii mai departati de centrul cuibului.. Un posibil semn ca tot vrea sa schimbe matca batrana e ca am vazut pe un fagur cu puiet ca in gaura practicata in fagur toamna tarziu, a inceput acum sa creasca o botca, sigur ca inca goala.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

Am noroc că au plecat părinții la țară și are cine curata in fiecare dimineață urdinișurile de zăpadă. Luni era de jumate de m și a fost viscolită, marți și miercuri s-a topit, de ieri ninge ca-n povești. Iar e totul alb. Semn bun pt culesul de salcâm, sper. Oricum e întârziat rău anul acesta.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

A-nceput/reînceput culesul de polen !

Turtele proteice (câte 1/2) puse în 9.03 au cam dispărut.
Nu fac nici reclamă nici antireclamă dar cele de anul acesta le-au luat cu muuult mai repede decât celălalt sortiment pe care l-am tot dat până acum.

PS: @roi_ag - mulţumesc pentru idee !!!

MirceaCalin

Polen şi nectar de la Primule !
Pentru nectar ce s-a mai chinuit, săraca !
S-a îndesat cu capul spre centrul florii
(am citit aici pe forum că nectarul de primule este destul de dificil de colectat de către albine.)

stefan1

  Nu vorbeste nimeni de culesul de la salcie. La mine era inceput sa infloreasca salcia inainte de ultimul val de vreme rece. Astazi (ieri) a fost prima zi cand temperatura a urcat pentru cca o ora la 13oC. Albinele zburau foarte bine si se prezinta bine. Am controlat doi stupi. Deja se cunoaste polenul si chiar nectarul adus in scurtul timp bun de zbor. Se mai pierd albine, ca temperatura a scazut rapid sub 10 grade. Si suprafetele de puiet sunt neasteptat de mari. La o familie pe 10 faguri, 5 faguri puiet. Pe toti si puiet capacit, pe 4 extins mult. S-ar putea ca si pe fagurul marginas din S-V necontrolat sa fie ceva puiet, ca pe cel de langa el era puiet pana jos. Iarasi curios ca in ambele familii am gasit si puiet de trantori capacit si necapacit, cu toata vremea rece care a fost. Eu nu stimulez deloc familiile (ceea ce la data asta nu inseamna ca este totdeauna bine), dar eu nu merg nici in pastoral.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Chiar nu are nimeni cules de la salcie? La mine e un cules chiar bun. Vinerea trecuta am avut un spor de 2,1kg, dar sambata a fost un vant puternic si doar 100 g , apoi alte doua zile fara zbor cand n-am controlat cantarul. Luni partial si marti cantarul a mai urcat 1,5kg iar ieri 1,0 kg. Sper sa mai tina salcia cateva zile, ca am vazut ca porumbarul inca mai intarzie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Closcutz

Ce fel de salcie aveti? La mine salcia a fost foarte afectata de inghetul tarziu; colac peste pupaza este si in apa toata. Sperante de dezvoltare de la ea sunt minime...noroc cu pomii fructiferi( care au mai scapat).

Eugen B

La mine a pocnit porumbarul dar e frig. E maine astept vreme buna si cules bunicel. La salcie a fost cam rau la mine. Matcile au inceput f serios puietul. Cred ca si varroa a suferit cu vremea asta. Una peste alta cam 7 zile are intarziere salcamul momentan. Cred ca nu prea se va suprapune anul asta rapita cu salcam si tei cu fs. Nush cat va fi de capacita mierea de rapita inainte de salcam. Aici multi o storc necoapta si fermenteaza

stefan1

Citat din: Closcutz din Aprilie 06, 2018, 11:18:25 AM
Ce fel de salcie aveti? La mine salcia a fost foarte afectata de inghetul tarziu; colac peste pupaza este si in apa toata. Sperante de dezvoltare de la ea sunt minime...noroc cu pomii fructiferi( care au mai scapat).

  Nu pot sa spun ce specie este. Probabil este un hibrid al salciei capresti sau al zalogului (Salix cinerea). Nu cred ca inghetul sa afecteze salcia, doar daca a fost fenomenul ala aratat anul asta la TV, cu mugurii inveliti intr-un strat de gheata care ii sufoca. Nici inundatiile nu cred ca le afecteaza, doar daca apa balteste foarte mult timp.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Closcutz

Toti pomii si copacii au fost inveliti intr-un strat gros de gheata(polei) care a durat cateva zile. Acum salciile sunt in apa.... apa nu numai ca balteste ci este de minim 30 cm in jurul lor.

bucovineanu

Citat din: stefan1 din Aprilie 07, 2018, 03:03:36 AM
Nu cred ca inghetul sa afecteze salcia,
Si eu credeam acelasi lucru. Dar in aceasta primavara mi-am schimbat parerea. Inainte de ultima perioada cu ger, care a tinut mai multe zile,  salcia capreasca era gata sa infloreasca si nu a mai inflorit. Matisorii s-au ofilit si au cazut. Norocul e ca celelalte  specii de salcie, care nu erau asa de avansate nu  au fost afectate, dar inca nu au inflorit.

pharaonu75

La noi in Baragan salcia capreasca nu a avut de suferit. Nici pomii fructiferi, cu unele exceptii la cais.Este adevarat, nu am avut gerurile din Bucovina.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

oroles

La mine cornul e in floare. Abia incepe salcia capreasca sa faca matisori. Aduc polen ca niciodata de frumos. Sa vedem ce va urma.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

#3149
Citat din: bucovineanu din Aprilie 07, 2018, 09:21:25 AM
Citat din: stefan1 din Aprilie 07, 2018, 03:03:36 AM
Nu cred ca inghetul sa afecteze salcia,
Si eu credeam acelasi lucru. Dar in aceasta primavara mi-am schimbat parerea. Inainte de ultima perioada cu ger, care a tinut mai multe zile,  salcia capreasca era gata sa infloreasca si nu a mai inflorit. Matisorii s-au ofilit si au cazut. Norocul e ca celelalte  specii de salcie, care nu erau asa de avansate nu  au fost afectate, dar inca nu au inflorit.

  De aceea e bun forumul, ca invatam din experienta si 'pataniile' colegilor.
  Probabil salcia rezista la cateva grade sub zero, dar nu la ger de sub -10oC cum a fost in Bucovina.
O dovada ca la un inghet nu foarte puternic mugurii de salcie rezista, sunt doua poze de pe "Stuparitul" pe care le pun mai jos. Sper sa nu se supere autorul, @Bambucha. Este vorba despre o salcie capreasca plangatoare (pendula) filmata cu zapada pe matisori (masculi) in 21 martie si cu matisorii partial infloriti in 7 aprilie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)