CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Zilele astea am facut un varachet si mi-a ajuns o cutie la 70-72 familii cum am scris acuma ceva vreme, 3 picaturi la fiecare. deci intr-o sticluta sunt undeva la 200-220 picaturi. cine nu ma crede sa fie sanatos, fac 1 pavilion cu 1 sticlutza.
infestarea este undeva in medie la 70-80 varroa, cam asa am aproximat.

bucovineanu

Daca la ultimul tratament facut acum au cazut undeva la 70-80 de paraziti, infestarea e destul de mare. Acolo mai trebuie intervenit.

Eugen B

Mai dau unul cand ii impachetez. E ciudat la seria de 3 tratamente din iulie-august nu au picat decat 20-30 varroa, cred ca stuparii din zona mea nu au tratat stupii si ii infesteaza si pe a mei

bucovineanu

La tratamentele anterioare majoritatea parazitilor se aflau pe puietul capacit. Odata cu micsorarea suprafetei de puiet tot mai multi paraziti se gasesc pe albinele adulte.
La ultimul tratament mai exista puiet in stupi?

Eugen B

la majoritatea nu cred, dar oricum le mai dau un tratament cand le impachetez.

MirceaCalin

Ieri, după două zile de ploi zdravene, pe un soare bun şi călduţ albinele familiei cu regina de salvare (de care vorbisem mai sus) aduceau de zor polen galben şi portocaliu !!!
N-am mai răscolit cuibul să văd cât puiet au; sper doar ca răcorirea ce urmează să oprească de tot ponta...
:sad:

MirceaCalin

#3126
Azi călduţ,soare şi zbor bun la toate familiile.
Aduc şi polen !

MirceaCalin

Azi linişte şi pace (la suprafaţă !!)

PS:
Sus, bucovinence, jos clujence.

MirceaCalin

Azi a fost a 3-a zi caldă, cu zbor foarte intens.
Ieri le-am pus câte o jumătate de turtă cu polen de la ApiCris; aşa arăta astăzi.
A apărut însă şi polenul din natură adus de albine (am văzut şi recoltarea lui live de pe amenţii de alun ai unui vecin)

roi_ag

#3129
A apărut polenul din natură dar sunt zile cu nor , ploaie, așa că turta le prinde bine  =D>
Acum mai prinde bine  și o restrângere de cuib .

MirceaCalin

@ roi_ag:

Trebuie să recunosc că informaţia despre turta cu polen de la ApiCris am luat-o de la dvs.
Eu până anul acesta am dat doar Apiluk proteic dar n-au prea agreeat-o...
:hi:

Eugen B

Puietul din stupi este sub asteptari. Ma refer la capacit si larvar. In schimb oua sunt multe

mape 48-petru manea

Citat din: Eugen B din Martie 11, 2018, 08:57:01 PM
Puietul din stupi este sub asteptari. Ma refer la capacit si larvar. In schimb oua sunt multe

la fel si la mine , majoritatea puiet de o palma capacit pe o rama si pe alta rama multe oua

stefan1

  Ieri au fost si la noi 13oC la umbra. Aveam o familie problematica. In toamna i-am rearanjat fagurii si voiam sa il iernez pe 7 rame desi era foarte populat. Ramele mai goale le-am lasat langa celelalte dar ca sa le scot mai tarziu. Tot la controlul de toamna am vazut ca avea cateva zeci de trantori frumosi care, culmea, ieseau si la zbor (la tratamentul din noiembrie cu Varachet, vreo 15 trantori erau pe fata stupului, veniti de la zbor cat timp am tinut lada inchisa). Regina era doar in al doilea an si a tinut o familie foarte puternica, deci nu era de schimbat. N-am mai reusit sa scot cele 4 rame suplimentare. Tarziu in toamna, la ultima verificare, am constatat ca regina se era mutat pe ramele care nu aveau mai mult de 0,5kg de miere fiecare, cele pe care intentionam sa le scot (care nu erau separate cu diafragma de celelalte). Era prea rece sa il mai reorganizez. L-am lasat, la noroc, asa cum s-a asezat el. Iarna eu nu le dau turte. Doar l-am ascultat de vreo doua ori sa vad daca inca traieste. Acum a fost primul pe care l-am controlat. Nu stiu cum sa-mi explic: familia e pe 11 rame bine populate, incat nu mai are rost sa scot din ele! Trantori am mai vazut numai 3-4. Are doua rame de puiet, dar pe cel putin 2/3 din rame si inca doua rame cu ceva puiet larvar si multe oua. Regina e faina, dar are aripile putin roase. Pe toate ramele mai este si acum miere si e si multa miere mutata (sau nectar?) in jurul puietului. Parca niciodata nu am avut o familie asa mare la ora asta.
  Am mai controlat doua familii sa fac o comparatie. Mai slab populate si cu puiet doar cate o palma capacit pe doua rame si in jur necapacit dar nu prea mult.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

La mine vremea de u8mblat in stupi se mai lasa asteptata. Familiile au iesit fara pierderi pana acum. Nu stiu daca toate au regine. Mai asteptam vremea buna pentru control..
O intrebare pentru Stefan: puietul e pe ramele mai goale? Nu e posibil sa aiba doua regine?