CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Citat din: stefan1 din Octombrie 19, 2017, 02:05:24 AM
  Azi am vazut cativa stupi care au reinceput sa creasca puiet, dupa ce la controlul precedent nu mai aveau deloc! Cam de 10 zile au reinceput ponta, dar ma indoiesc ca vor scoate din acest puiet albine apte sa treaca iarna.
Daca vine frigul il canibalizeaza si gata.Problema este sa se raceasca o data ca scad si proviziile cu cresterea de puiet.
Sanatate tuturor apicultorilor

Cristel

In sud vest aceeasi problema: mai au puiet desi in anii anteriori erau pe 0 demult. Si asta duce implicit la consumul de miere, sa mentina temperatura ridicata in stup dar si uzarea albinei care creste puietul. Se anunta vreme mai rece de saptamana viitoare, poate se potolesc.
La restrangerea cuiburilor se vede care familie stie sa-si aranjeze rezervele de miere (ca un arc de cerc, in cuib) si care continua cresterea puietului in centru, lasand ramele cu miere la marginea stupului.
Pacat ca toamna asta a fost secetoasa si toate au primit ajutor, pentru ca ar fi fost un criteriu si "aprovizionarea" facuta de ele din camp.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

sfantul spiridon

parchetarea stupilor
Sezon nou
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

MirceaCalin


Cristel

#3109
Citat din: sfantul spiridon din Octombrie 20, 2017, 08:33:35 PM
parchetarea stupilor
Sezon nou
Tare! Extrudat de 2 cm? Eu ma gandesc sa pun la familiile mai slabute un fel de cojoc -"sarcofag" din polistiren la exteriorul stupului (canturi drepte, prins cu adeziv si invelit in folie, pentru a nu patrunde apa intre polistiren si stup). Presupun ca variatiile de temperatura vor fi mai mici. Am avut anul trecut familii de roisori care au reusit sa treaca iarna daca am pus in interior diafragme de polistiren extrudat iar deasupra material fonomin. Pana la inceputul lui ianuarie nu se face condens. Dupa jumatatea lui ianuarie trebuie luate masuri de combatere a condensului. Sunt curios cum va fi si iarna asta. Anul asta in Gorj a fost ger inclusiv pe 28 aprilie si a compromis salcamul si teiul...
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

stefan1

Citat din: apivasmob din Octombrie 20, 2017, 07:18:07 AM
Citat din: stefan1 din Octombrie 19, 2017, 02:05:24 AM
  Azi am vazut cativa stupi care au reinceput sa creasca puiet, dupa ce la controlul precedent nu mai aveau deloc! Cam de 10 zile au reinceput ponta, dar ma indoiesc ca vor scoate din acest puiet albine apte sa treaca iarna.
Daca vine frigul il canibalizeaza si gata.Problema este sa se raceasca o data ca scad si proviziile cu cresterea de puiet.

  Pe cel deja capacit nu il distruge si astfel sunt obligati sa mentina temperatura ridicata in cuib cat au puiet. Rau e ca in aceasta perioada nu se pot face tratamente eficiente, iar dupa aceea posibil ca temperatura sa nu mai permita.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

sfantul spiridon

Pentru cei sărmani am găsit o haina de pomana
Le- o împrumut peste iarna
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

sfantul spiridon

Iertarea nu e o problema pentru roiurile care domiciliază in aceasta locație
Transhumanta nu exista, ar aduce niște dureri de spate sora cu spitalizarea
E mai greu cu dezvoltarea din primăvara. Peretele se încălzește mai greu. Minusurile intr-un sezon se aduna la final cu plus
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

sfantul spiridon

eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

MirceaCalin

Am pus foliile, plapumele şi tratamentele.
M-am confruntat însă cu ceva interesant: la două familii o bandă din cele două pusă pe scobitoare a căzut !
De ce ?
Habar n-am !
Le-am pus azi la loc şi am mai băgat cîte o ramă 1/1 cu miere pe o parte, după diafragmă (am puiet căpăcit  :mad: )

sfantul spiridon

Sa înțelegem ca nu ai plasa pe fundul stupului și ca datorită învelitorii nu ai condens iarna?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

dorindafi

Citat din: MirceaCalin din Octombrie 21, 2017, 08:11:50 PM
Am pus foliile, plapumele şi tratamentele.
M-am confruntat însă cu ceva interesant: la două familii o bandă din cele două pusă pe scobitoare a căzut !
De ce ?
Habar n-am !
Le-am pus azi la loc şi am mai băgat cîte o ramă 1/1 cu miere pe o parte, după diafragmă (am puiet căpăcit  :mad: )
ai puiet capacit dar pe ce suprafata si pe cite rame ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

MirceaCalin

Nu e mult puiet dar e ceva nou pentru această perioadă...
Cam pe 1-2 rame de două palme.

dorindafi

Citat din: MirceaCalin din Octombrie 22, 2017, 07:31:49 PM
Nu e mult puiet dar e ceva nou pentru această perioadă...
Cam pe 1-2 rame de două palme.
pt mine nu ar fi bine asa ceva , in zona mea ma refer
iasa puietul , ramine celula goala , ghemul d albina se ridica mai repede la tavan
iar albina care eclozeaza asa tirziu nu te mai ajuta la nimic nici pe stupar si nici familia care a crescuto
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

MirceaCalin

Perfect de acord !
De aceea am încercat să le mai dau ceva miere după diafragmă...

Azi au zburat ceva de speriat; parcă era primăvară.