CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

serban

Am pus benzile de câteva zile. În prospect scrie că se lasă vreo 35 de zile,așa că nu le las peste iarnă. Aștept să iasă Varachetul pe piață să mai fac 2 tratamente.

yulian

Citat din: serban din Septembrie 16, 2017, 09:38:49 PM
Aștept să iasă Varachetul pe piață

Vineri am vorbit cu un baiat care a fost la Apicola...s-ar parea ca pe saptamana viitoare apare  :hi:

MirceaCalin

Ieri am făcut un Varachet la doi stupi care nu mai aveau puiet şi erau "în urmă" cu 1 tratament.
După 30 min, pe şubăr erau 0 păduchi la unul şi 2 la celălalt.

Aştept să se termine cu puietul, mai fac încă un tratament cu Varachet după care voi băga benzile de Varostop (cumpărate la târg la Sighişoara) şi le las până la primăvară.

oroles

Ieri am facut al treilea tratament cu Varatraz. Nu am mai vazut paduchi la urdinis. Unii mai au ceva puiet. Am facut si impachetarile.

Pt. @dorindafi: Anul acesta am avut rame la lins dupa diafragme, cu spatiu lasat, asa cum m-ai invatat tu. Din pacate 4 familii au trecut pe ramele fara miere, desi mi-ai zis ca daca las spatiu nu vor trece.

PS. Aseara a inghetat apa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

Citat din: oroles din Octombrie 01, 2017, 12:29:51 PM
Ieri am facut al treilea tratament cu Varatraz. Nu am mai vazut paduchi la urdinis. Unii mai au ceva puiet. Am facut si impachetarile.

Pt. @dorindafi: Anul acesta am avut rame la lins dupa diafragme, cu spatiu lasat, asa cum m-ai invatat tu. Din pacate 4 familii au trecut pe ramele fara miere, desi mi-ai zis ca daca las spatiu nu vor trece.

PS. Aseara a inghetat apa.
da , se poate intimpla sa treaca o parte din familie dupa diafragma chir daca sunt ramele goale dar   
pina la impachetare te mai poti uita o data la doua saptamini la ei
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Asta am si facut. Din pacate au si carat putina miere pe fagurii goi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Aurelian A.

"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

oroles

Laterale de extrudat. Dupa laterala dinspre spatiul liber am adaugat o diafragma de lemn neetansa. Dupa diafragma am umplut spatiul cu carpe sau saci de canepa umpluti cu 2-3 carpe (nu multe, ca sa poata circula aerul). Deasupra am pus un ziar si peste ziar covoras sau carpe. Mentionez ca majoritatea podisoarelor sunt din plasele si au gauri sau luft pentru circulatia aerului. Nici diafragmele de extrudat nu sunt etanse. Nu stiu daca e bine dar eu nu am avut probleme.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Aurelian A.

 Fiecare face cum crede ca e bine pt zona sa ,nu exista ceva batut in cuie la impachetari,o sa incerc si eu mai multe metode anul asta sa vedem care e mai buna.Pana acum nu i.am impachetat deloc si pierderi nu am avut,poate doar un consum mai mare de hrana. :thanks:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

corneliuhrom

d le oroles  daca cuibul nu este bine strins sau mai pica din albina se poate ca parte din albina sa ramina la extrudatul opus eu prefer linga rame diafragma de lemn si dupa extrudatul pina in primavara ,este o parere ,iar la trecere dupa diafragm sau parasirea ramelor de cuib :sad:,sa nufie varoua de vina [sunt pareri puteti sa nu le luati in considerare ] ^:)^.

stefan1

  Am profitat de o zi mai calda si am controlat cateva familii. Unele sunt neobisnuit de populate, desi am o rasa apropiata de carnica, la care populatia cu care intra in iarna e de obicei redusa.
  La mai multe familii mai sunt mici suprafete de puiet (de toate varstele) pe 1-3 faguri. Asta inseamna ca tratamentul facut acum peste o saptamana a fost putin eficient (dar paduchi nu au cazut nici la familiile care nu mai au puiet!).
  La o familie foarte puternica, la care mai am catul plin de miere (adunata in august) si de albine, am vazut dupa ce l-am deschis dupa tratament ca au venit de la zbor vreo 10-15 trantori.Matca e de 2 ani. Ma temeam ca nu are regina. La controlul de azi albinele sunt linistite, dar mai sunt cativa trantori faini in el. Regina nu am vazut-o dar sigur este. Puiet nu mai are. Si in cuib are multa miere (ma temeam ca au urcat si din cuib in cat si va trebui sa il iernez si cu catul).
  Stupii nu au primit nici un strop de sirop, ca toamna a fost bunisoara.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

corneliuhrom

d l stefan1 posibil  ca are matca tinara [de inlocuire linistita], [mama ei o fi epuizata ] si acum cu vreme buna sa se imperecheze ,sa nu aveti surpriza cu inceperea depunerii de puiet  si consum acum pe sf de toamna ,este o parere spuneti daca am gresit
,va doresc  %%-pt  :bzz: in continuare .

stefan1

  Ma indoiesc ca incearca sa isi schimbe regina in octombrie sau la sfarsit de septembrie. Prezenta trantorilor indica de regula ceva probleme cu regina, dar am mai avut cazuri cand un numar mic de trantori au trecut iarna pana primavara, fara ca matca sa fi avut ceva. O matca de 2 ani, in conditii de stationar, care nu forteaza asa de mult reginele, nu este considerata batrana sau epuizata. Pot fi si exceptii.
  Am avut si regine imperechiate in octombrie si unele nu au mai inceput ponta in toamna, dar primavara au inceput putin mai devreme. Altele au ouat dupa imperechere, dar albinele nu au mai crescut puiet din ele. Depinde si de rasa si de starea familiei (ca regula, familiile cu albine uzate sau afectate de varroua au tendinta de a creste tarziu puiet, constientizand cumva ca albinele lui nu sunt capabile sa traiasca pana primavara. Din pacate nici noile albine, crescute probabil la o temperatura mai mica decat cea optima si hranite cu mai putina pastura si parazitate in stadiul de pupe de toti paduchii care mai sunt in stup, nu vor fi viabilesau au o viata foarte scurta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

corneliuhrom

multumesc pt informatii d l  stefan1 dar cum a ti precizat ;probleme cu regina ;[verificat din timp sa nu va treziti cu puiet de trintor in primavara ceea ce nu va doresc ],va doresc sanatate si cit mai multe postari  =D>.

stefan1

  Azi am vazut cativa stupi care au reinceput sa creasca puiet, dupa ce la controlul precedent nu mai aveau deloc! Cam de 10 zile au reinceput ponta, dar ma indoiesc ca vor scoate din acest puiet albine apte sa treaca iarna.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)