CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Closcutz


dorindafi

ieri si astazi am efectuat unificari
momentan am familii cu 7,8,9, si 10r cu puiet
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

roi_ag

Citat din: dorindafi din August 05, 2017, 01:17:24 PM
ieri si astazi am efectuat unificari
momentan am familii cu 7,8,9, si 10r cu puiet
După unificări?
La anul o pui. Da până atunci da tratamente la greu.

mape 48-petru manea

Citat din: roi_ag din August 05, 2017, 01:47:40 PM
Citat din: dorindafi din August 05, 2017, 01:17:24 PM
ieri si astazi am efectuat unificari
momentan am familii cu 7,8,9, si 10r cu puiet
După unificări?
La anul o pui. Da până atunci da tratamente la greu.

Bineinteles !

MirceaCalin

Citat din: Closcutz din August 05, 2017, 11:01:27 AM
Adun probe...
Foarte bine !!!
Aş fi foarte bucuros să văd o pedeapsă exemplară !

Closcutz

A iesit ca nuca in perete mesajul fara poza... cu ce am facut astazi :D Adun albine cu acarieni pt studiul Romapis...am sa va arat zilele urmatoare...

MirceaCalin

Citat din: Closcutz din August 06, 2017, 12:21:14 AM
A iesit ca nuca in perete mesajul fara poza... cu ce am facut astazi :D Adun albine cu acarieni pt studiul Romapis...am sa va arat zilele urmatoare...

:limba:

Oricum, e cineva care zicea că vrea să se ocupe de situaţie, aşa că am dedus greşit !

MirceaCalin

Am o regină de salvare din acest an care ouă grozav !

dorindafi

de 4/5 zile mam ocupat cu restringerea cuiburilor si reorganizarea lor
problema mare este ca am puiet intre 5 si 7r pe familie
am inceput sa bag sirop 2/1 la greu pt blocarea matcilor
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Aurelian A.

Citat din: MirceaCalin din August 27, 2017, 10:21:00 AM
Am o regină de salvare din acest an care ouă grozav !
Stai sa vezi la anul pe vremea asta cum mai oua...
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

MirceaCalin

Citat din: Aurelian A. din August 27, 2017, 10:52:39 PM
Stai sa vezi la anul pe vremea asta cum mai oua...

Unii cunosc "invitaţia la numărare" a lui A. Năstase; nu vreau s-o invoc aici...
În loc de chestii criptate şi jmechere sunt sigur că nişte opinii clare sunt mult mai apreciate de începătorii care citesc postările !
:wink:



bmdna

Citat din: MirceaCalin din August 27, 2017, 11:25:45 PM
Citat din: Aurelian A. din August 27, 2017, 10:52:39 PM
Stai sa vezi la anul pe vremea asta cum mai oua...

Unii cunosc "invitaţia la numărare" a lui A. Năstase; nu vreau s-o invoc aici...
În loc de chestii criptate şi jmechere sunt sigur că nişte opinii clare sunt mult mai apreciate de începătorii care citesc postările !
:wink:

In anumite conditii o regina de salvare poate fi mai buna decat o regina crescuta prin transvazare. Discutia este lunga si nu vreau sa o dezvolt acum. In anumite conditii... dar regula este ca regina de salvare este de mai slaba calitate, oua mai putine oua in 24 de ore si se epuizeaza mai repede.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

dan sebastian

Citat din: dorindafi din August 27, 2017, 12:23:22 PM
de 4/5 zile mam ocupat cu restringerea cuiburilor si reorganizarea lor
problema mare este ca am puiet intre 5 si 7r pe familie
am inceput sa bag sirop 2/1 la greu pt blocarea matcilor
Am fost ieri 27.08. la cineva din Ticleni. Zero puiet larvar sau ou. Doar cateva celule capacite. Eu zic ca esti norocos, Dorine. El vrea sa le unifice. Slabute rau 4-5 rame, hrana nema. Jale mare. Sa vezi ce iarna o sa apara ... Anul trecut au crapat 30 % din efective dar datorita secetei cred ca va fi mai rau acum.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

stefan1

Citat din: MirceaCalin din August 27, 2017, 11:25:45 PM
Citat din: Aurelian A. din August 27, 2017, 10:52:39 PM
Stai sa vezi la anul pe vremea asta cum mai oua...

Unii cunosc "invitaţia la numărare" a lui A. Năstase; nu vreau s-o invoc aici...
În loc de chestii criptate şi jmechere sunt sigur că nişte opinii clare sunt mult mai apreciate de începătorii care citesc postările !
:wink:

@bmdna ti-a explicat pe scurt: de obicei matcile de salvare sunt mai mici si cu un numar mai mic de ovariole (tuburile in care se dezvolta ouale) Consecintele sunt urmatoarele: daca sunt mai putine ovariole, numarul maxim de oua care se pot maturiza in 24 de ore este mai mic si deci maximul de oua pe care regina il poate face/zi este ceva mai mic, dar asta se vede numai in perioada de pontare maxima. A doua consecinta este ca matca fiind mai mica, si spermateca e mai mica si deci cantitatea de spermatozoizi inmagazinata este mai mica. Aceasta duce la epuizarea mai rapida a matcii si deci la schimbarea ei mai rapida. Deci nu va fi buna 4 ani, ci 3 sau mai putin. Mai sunt si alti factori de luat in calcul, cum ar fi cantitatea de substanta de matca pe care o produce etc.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)