CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

pad3

azi pt stupina am facut-o lata. am vrut sa fac propria turta de zahar candi, urmand instructiunile unui adevarat guru al apiculturii - oro. a rezultat ceva ce cred ca nu vor consuma albinele ptr ca mi se pare destul de tare, cu tendinta de a deveni de consistenta acadelei, deci oroles, spune ce-am gresit?
somnul ratiunii naste monstri

mape 48-petru manea

Citat din: oroles din Ianuarie 20, 2017, 10:43:03 AM
Voi nu ati inteles! 100g e doar aperitivul. Urmeaza friptura.   =))

Da asa este ---vreau sa testez capacitatea albinelor de a consuma pe un timp asa friguros
Daca nu  =)) filozof ramaneai   :hi:

corneliuhrom

d le pad  ;puneti in pungi [subtiri ] desupra albinelor [unde au ghemul] daca nu aveti rezerve suficiente [se vor muia ][daca aveti miere  puneti  le macar 100 g  in locul turtelor care le ati facut ]   ,[nu fortati podisorul  ev luati lde tot si acoperiti turta  cu ceva textile [de preferinta nu din produse din petrol ]   [d l oroles poate are rezerve bune  si a pus numai  100 g ] mai vedeti pareri dar cind le puneti s o faceti cu multa liniste si atentie pt a nu deranja prea mult  :bzz:.

oroles

#2778
Citat din: pad3 din Ianuarie 20, 2017, 03:00:39 PM
azi pt stupina am facut-o lata. am vrut sa fac propria turta de zahar candi, urmand instructiunile unui adevarat guru al apiculturii - oro. a rezultat ceva ce cred ca nu vor consuma albinele ptr ca mi se pare destul de tare, cu tendinta de a deveni de consistenta acadelei, deci oroles, spune ce-am gresit?
Departe de mine  de a fi guru. Am facut de-a lungul timpului mai multe retete. Daca ti-au iesit de consistenta acadelei (tare si casant) e bine. Eu am mai postat o reteta cu o turta asemănătoare cu zaharul tos. Desi are cristale mari o ling albinele de nu ramane nimic. Asta ce ai facut tu trebuie data in pungi. Daca nu o dai in pungi, din cauza umiditatii si căldurii din stup se topeste.  Apropo, la Bacau la Apicola se vinde ceva exact la fel.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vranceanul

Astazi am vrut sa vad cum se prezinta albinutele, si ca sa nu fie deranjul in zadar, le-am dat cate o punga cu miere calduta cam 1 kg bucata. Neavad zbor de curatire de la inceputul iernii, surprinzator, arata minunat. Am unul pirdut din lipsa de mancare. Tocmai acela care avea mai multa, cauza?, furtisag linistit.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

G. Iulian

Azi am facut un control la stupi (m-am uitat prin folie ), Toti sunt bine mai putin un roi din ME. Am avut 6 ME, 5 din ei au trecut in corpul deasupra al saselea nu a trecut si a murit de foame cu 10 kg de miere deasupra. De restul sunt multimit cum ierneaza, nu este condens in stupi. Urmatorul control peste 10 zile cand voi da turte la cei ce au mancat-o pe cea care am dat-o pe 10 ianurie.

cipik

Vrei sa spui ca au rămas in corpul de jos si nu au putut trece de leatul superior al ramelor din C1, distanta dintre cele doua caturi si leatul inferior al ramelor din C2? Ramele de jos aveau miere? Ramele de sus erau pline pana jos?
De asta îmi era si mie frica la ME, tocmai de aia nu am lăsat miere deloc in C1, si inclusiv in C2 nu am miere in partea de jos a ramelor circa 2 cm, asta pe ramele din centru.
M-am gândit: Mai bine pun o turta sa înlocuiască kg-ul de mâncare lipsa decât sa nu am la ce ma uita in primăvară.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

G. Iulian

Toti sase au fost pregatiti la fel, au aceasi distanta intre ramele din cele doua corpuri, dar asta nu a urcat. Cel mai probabil nu a fost miere capacita pana jos in ramele de la etaj. ce a fost necapacit a fost tras in corpul 1. Am sa ma uit cand permite vremea sa vad exact. E al doilea an de cand am si ME, mai am de lucru la modul de exploatare a lor. :hi:

mape 48-petru manea

Daca familia/roiul are populatie putina urca f.greu

cipik

Citat din: G. Iulian din Ianuarie 24, 2017, 06:53:47 AM
Toti sase au fost pregatiti la fel, au aceasi distanta intre ramele din cele doua corpuri, dar asta nu a urcat. Cel mai probabil nu a fost miere capacita pana jos in ramele de la etaj. ce a fost necapacit a fost tras in corpul 1. Am sa ma uit cand permite vremea sa vad exact. E al doilea an de cand am si ME, mai am de lucru la modul de exploatare a lor. :hi:

Sunt convins ca au fost pregatiti la fel, sau cel putin in mare măsură respectandu-se aceleasi principii dar ceva a fost acolo si de preferat sa nu repeti/repetam greșeala.
Aștept cu interes.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Bătrânul

Din 100 de familii mai am vreo 25 si alea slabe . Stuparitul traditional nu mai  functioneaza ( cel putin la mine )  Tratamente cu Furetto , urdinisuri strimtorate . Complectare cu harana in septembrie , Stimulare .... nu mai sint suficiente . In acest ani daca mai ramine ceva voi extinde masurile cu metode NEORTODOXE . Tratamente cit cuprinde cu de toate . :nod:

bucovineanu

#2786
Stuparitul traditional nu mai functioneaza de cand a aparut vorroa. Eu am mai spus ca nu am incredere in tratamentele facute cu Furetto. Se pierde cea mai mare parte din substanta activa in afara stupilor.
           Multa sanatate stapanului si albinelor.

yulian

In Furetto, modelul italienesc, cel original am incredere. Adaptarile facute de romani, sarbi...samd, samd..sunt mai mult decat indoielnice  :nono:

Eugen B

Din cauza lu furetto tot felul de modele varroa nu au picat de pe albine si de aia s-au dus multe familii de albine.
Avantajul lui furetto este ca gati repede cu tratamentul
Dezavantaj este ca nu pica varroa. :))
Majoritatea stupilor din tara au picat din cauza tratementelor aplicate, fie aparatul, fie medicamentul sau chiar amandoua .
La fel ca agricultura si alte ramuri, si apicultura a avansat ca si tehnologie, din pacate foarte putini pot tine pasul

mape 48-petru manea

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 27, 2017, 02:58:21 PM
Stuparitul traditional nu mai functioneaza de cand a aparut vorroa. Eu am mai spus ca nu am incredere in tratamentele facute cu Furetto. Se pierde cea mai mare parte din substanta activa in afara stupilor.
           Multa sanatate stapanului si albinelor.

Citind "avantajele "tratarii cu fureto m-am repezit si eu de am cumparat unul ---acum zace aruncat prin atelier
Cel mai corect tratament se face prin ardere naturala a fitilului pe subar sau pus intr-o tavita cu maner si introdus pe urdinis---parerea mea