CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Ştie cineva de ce albinele evită zona din mijloc ?
E o ramă găsită de cumnatul meu azi într-unul din stupi.
Mulţumiri pentru păreri !

Eugen B

Nu cumva e puiet acolo? Eu asa mai patesc, mai ales la roi, si la stupi de altfel, daca e puiet necapacit albina se trage de pe el cand umblam in ei

MirceaCalin

Nu era nimic !!!
Celulele erau goale , se vedea prin ele faţa opusă dar nu era foiţă simplă; erau celule crescute !

Eugen B

E rau ca nu vedem rama cu ochiul nostru, e ceva acolo, se vede ca sunt celule parca noi fata de restul

stefan1

  Eu cred ca in acea portiune celulele au fost retezate de catre stupar pana la fundament (de ex un fagur scos in toamna, la pregatirea de iarna, care mai avea ceva puiet, dar nu avea coroana de iernat). Ca sa nu fie dat la topit si nici sa nu oblige albinele la o curatire a acelui puiet, se pot reteza celulele pana la fundament si albinele vor curata mai usor si vor inalta din nou celulele.
Se mai poate ca acolo sa fi fost pastura veche si mucegaita (daca fagurul a fost pastrat necorespunzator peste iarna) si atunci de multe ori chiar albinele rod si celulele ca sa poata elimina pastura, apoi fagurul se reface. E clar ca fagurul a fost crescut recent pe acea portiune, posibil chiar dupa ce erau depozitat in jur acel necter si pastura care se vad acum.  /  Se poate si ca acolo locul sa fie eliberat pentru ca matca sa poata oua acolo, chiar daca inca nu a ouat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dorindafi

Citat din: MirceaCalin din August 13, 2016, 09:30:47 PM
Ştie cineva de ce albinele evită zona din mijloc ?
E o ramă găsită de cumnatul meu azi într-unul din stupi.
Mulţumiri pentru păreri !
cu 4 ani in urma am avut asa ceva
nici eu nu am stiut din ce cauza familia respectiva au ros celulele pina la baza dupa care au inceput sa le construiasca din nou
nu trebue sa te sperii   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tinumaftei

Se mai intampla asa daca a fost in acea zona un fitil de Mavrirol, dar dupa indepartarea lui albinele reconstruiesc frumos zona.

dorindafi

Citat din: tinumaftei din August 14, 2016, 09:51:48 PM
Se mai intampla asa daca a fost in acea zona un fitil de Mavrirol, dar dupa indepartarea lui albinele reconstruiesc frumos zona.
ceace spui e cu totul altceva , muta mierea , rod celulele , am petit asa ceva
uite ca am gasit si poza
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tinumaftei

Eu am avut cateva rame asemanatoare cu cea din foto postata de MirceaCalin si in care se intamplase ca banda de mavrirol sa nu ajunga pe fundul stupului si atunci albinele au ros de jur imprejurul ei iar rama arata ca in foto.

stefan1

Citat din: dorindafi din August 14, 2016, 09:59:51 PM
...
uite ca am gasit si poza

  Cred ca acest fagure a fost puternic mucegait. Mucegaiul mananca ceara din peretii celulelor si albinele au preferat sa le roada si le-ar fi reconstruit daca era un cules bun.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dorindafi

Citat din: stefan1 din August 15, 2016, 04:02:53 AM
Citat din: dorindafi din August 14, 2016, 09:59:51 PM
...
uite ca am gasit si poza

  Cred ca acest fagure a fost puternic mucegait. Mucegaiul mananca ceara din peretii celulelor si albinele au preferat sa le roada si le-ar fi reconstruit daca era un cules bun.
nu a fost vorba de mucegai , toate astea s-au intimplat in timpul verii
pur si simplu au ros ramele pina la baza celulei si da , dupa aceea au reconstruit celulele si totul a intrat in normal
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

filip

#2651
Doua explicatii logice am:
In ramul respectiv exista pastura alterata si atunci albinele rod si recladesc ...........
In rama respectiva sunt celule de trantor si albinele au nevoie de celule de albine.Asta se intampla daca bagi un ram cu celule de trantor dintr-un stup trantorit intr-un roi.......
Cand ramul e vechi albinele rod ceara si recladesc din nou.
Anul acesta a intrat un roi intr-o lada,au curatat ramele pana la foite dupa care au recladit......
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

gore

Saptamana care abia s-a incheiat am verificat stupii, am organizat cuiburile pentru iarna, adica am ridicat ramele de prisos din cuib sau cele goale sau cu putina mire, am restrans cuibul atat cat este nevoie lasand loc pentru ponta. Rezerve de miere au dupa diafragma care am descapacit-o, si in cat. Am inceput sa dau sirop cate 500 ml de 2 ori /sapt.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

MirceaCalin

Citat din: MOTANUL din August 23, 2016, 01:15:58 PM
...E un mare disconfort pentru albine sa le tin cu sertarul de tabla inchis (ies imediat lesinate de caldura ...

Am păţit şi eu la fel: am băgat şuberul seara, lăsându-l scos doar de o palmă, ca să pot să dau primul Varachet a doua zi.
Aşa arăta una din familii în dupămasa următoare:


serban

      Acum jumătate de oră am găsit un roi așezat pe sol în stupină. O ramă bună de albină și o matcă frumușică. Atât matca cât și albina par ok.
Am pus o roiniță pe sol și au intrat repede înăuntru. O fi un roi fugit din cauza infestării cu varroua? De la mine nu cred să fie. Sâmbătă am făcut ultimul tratament cu varachet dintr-o serie de trei. Ce părere aveți?