CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Eu nu sunt sigur care e treaba cu coriandru. Dar astept sa mearga treaba la tei si fs. La tei misca ceva

tinumaftei

Citat din: happy din Iunie 22, 2016, 03:57:56 PM
Cea mai mare greseala sa duci stupii dimineata de la coriandru la tei.Din cauza caldurii cand am deschis urdinisurile ne-au atacat foarte puternic,eram si transpirati de la descarcarea lor.A fost un vis urat dar ma bucur ca am reusit,toata padurea mirosea a tei,visul de a extrage miere mai multa anul acesta se pare ca se va implini.Vremea se anunta propice.Spor la treaba!
De regula nu se muta stupii de la coriandru la tei!! Cateva zile nu vor culege nimic (max 300g) chiar daca alti stupi din zona culeg 3-4kg. Situatia se remediaza complet doar dupa ce se extrage mierea de coriandru.

Eugen B

Dupa multa vreme pot scrie si eu pe forum, nu stiu de ce nu am putut posta.
Anul asta m-am apucat si eu de transvazari, o sa revin si cu mai multe poze, eu asa sper, o sa incerc sa incarc cateva poze.
La Bocsa a fost bine la tei pana au venit ploile si pe urma a fost dezastru. Stupi luati de ape, dezastru ce mai, sute de case inundate.

Eugen B

Cred ca se poate si fara alte rase de matci. Rasa locala isi face treaba daca si noi facem la fel.
Dupa cativa ani multi vor vedea ca fara selectie nici o rasa nu este de valoare.
Deja stiu colegi care s-au saturat de buckfast si alte rase.

Eugen B

Cred ca daca am face treaba 2-3 ani cu selectia ar fi foarte bine. Eu deja am inceput, bafta la toti si speram sa mai dea ceva floarea anul asta

oroles

Un BK original, cu pedigree e foarte scump. Unii crescatori vand BK acum si cu 75 ron ceea ce ridica semne de intrebare cu privire la puritatea materialului genetic. Parerea mea este ca sunt extrem de putini cei care au BK original, majoritatea avand niste corcituri ordinare.

Si eu sunt multumit de matcile obtinute de mine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Eu personal nu am nimic cu nici o rasa. Dar daca avem noi ce trebuie aici  ce rost are sa mai cumparam aiurea din alte locuri?
Cine are albina sanatoasa si puiet compact si are mancare in ei, la salcam trebuie sa rupa, si in plus si la rapita vor face treaba, daca am avea o rasa de 2 lei as mai zice, dar asa cu timpul rasa se va corci de tot

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eugen B

Nu se stie care a fost media, de la tei cam toata lumea a fugit de acolo din cauza inundatiilor, stupi luati de ape etc.
Cred ca a fost cam 10kg la tei, nu stiu exact sa aproximex, daca mai tintea 1 sapt culesul cum trebe erau plini.
Am vrut sa scriu ca am gasit o carte din 1980 de crestere a matcilor de la apimondia.
Pacat ca nu prea se fac transvazari la noi in tara. Trebuia de mult sa avem matci de calitate , dar romanii nu stiu din ce cauza nu s-au prea ostenit. DEfapt la noi in tara cei care traisc din apicultura poate au facut ceva, dar foarte multi cei cu hobby nu prea au facut nimic.
Azi am verificat matci transvazate si rezultatele sunt peste asteptarile mele, toate aveau puiet frumos. Inca mai am multe la imperecheat, si tot ce e slab trebuie schimbat. Deja de anul acesta se vad eforturile de anul trecut.

dorindafi

astazi am extras si a fost bine
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

MirceaCalin

Uitasem...
În iulie, exact peste drum de mănăstirea Cozia, stupi !
Nu cred că erau ai călugărilor...

Eugen B

De zilele astea am inceput sa schim  toate matcile care nu corespund. Fie ca sunt batrane sau nu ponteaza bine. Mai am vreo 50nuclee ai sper sa mai imi ramana si pentru primavara cateva.
Sunt foarte multumit de transvazarile care le fac si matcile ponteaza mai bine decat speram. La anul o sa am ceva mai multa experienta si stupii ii voi pregati mai din timp

tinumaftei

Citat din: Eugen B din August 09, 2016, 07:27:41 AM
De zilele astea am inceput sa schim  toate matcile care nu corespund. Fie ca sunt batrane sau nu ponteaza bine. Mai am vreo 50nuclee ai sper sa mai imi ramana si pentru primavara cateva.
Sunt foarte multumit de transvazarile care le fac si matcile ponteaza mai bine decat speram. La anul o sa am ceva mai multa experienta si stupii ii voi pregati mai din timp
Ai tras concluzii foarte bune!
Pe lângă concluziile acestea la care am ajuns si eu, am mai tras o concluzie: ghem mai mare de iernare. Voi încerca ca în iarnă aceasta să nu iernez cuiburi sub 7 rame.

Eugen B

Si eu incerc sa iernez pe cat mai multe rame.
Acasa ii tin cu sirop. De vreo 1 sapt dau sirop de miere ca am splat descapacitura si seara le si bag.
Acuma o sa ii trec pe zahar.
In cel mai rau caz o sa mai fac si cateva unificari.
Daca iernam macar pe 6-7 rame full de albina nu e rau.
Oricum matcile fac diferenta.
Sunt niste caracteristici care daca le respectam e foarte bine cum ar fi matca, sanatatea albinelor, resursele de hrana etc.
Pacat ca nu se face selectie la noi in tara. Puteam fi departe

Eugen B

Cred ca incepe sa mearga treaba. De la anul voi face selectie si pe alte criterii