CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: ioanardelean55 din Mai 08, 2016, 03:29:35 PM

Foitele nu se lipesc cind sint reci , daca sint mai casanti inseamna ca ,contin mai multa ceara .
Stiu asta! Nu vreau sa stric renumele firmei. Ideea era ca neavand treaba din cauza vremii am insarmat vreo 50 de rame si am lipit foite pe vreo 65. Doar daca faceam lipirea intr-o camera incazita. Cum nu am avut asa ceva, am lipit atat fagurii de Boca cat si cei de Etta la aceeasi temperatura. Sunt convins ca Etta au mai multa ceara (se vede si dupa culoare), insa la lipit in conditii similare mai bine s-au lipit cei de Boca.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Citat din: oroles din Mai 08, 2016, 03:51:29 PM
Citat din: ioanardelean55 din Mai 08, 2016, 03:29:35 PM

Foitele nu se lipesc cind sint reci , daca sint mai casanti inseamna ca ,contin mai multa ceara .
Stiu asta! Nu vreau sa stric renumele firmei. Ideea era ca neavand treaba din cauza vremii am insarmat vreo 50 de rame si am lipit foite pe vreo 65. Doar daca faceam lipirea intr-o camera incazita. Cum nu am avut asa ceva, am lipit atat fagurii de Boca cat si cei de Etta la aceeasi temperatura. Sunt convins ca Etta au mai multa ceara (se vede si dupa culoare), insa la lipit in conditii similare mai bine s-au lipit cei de Boca.

Eu am avut probleme anul trecut cu faguri de la Boca, s-au prabusit fagurii proaspat claditi si plini cu miere. Acum doi ani Boca a avut faguri buni.
Nu stiu ce sa zic, poate am avut eu ghinion de un lot mai slabut in ceara.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Eugen B

Zilele astea am prins un roi, sa pus pe proector la masina, si a si inceput sa cladeasca ceara.
Cu alta ocazie cand am mutat ceva roi acuma ceva vreme am gasit un fluture(molie) f mare, e ca ce am vazut pe net. Are 7-8cm cam asa zic eu.
Si camionul e gata , e si populat si astepta vreme buna la salcam.
In rest sper sa fie ceva miere anul acesta, si sa fim sanatosi, Bafta la toti

stefan1

Citat din: Eugen B din Mai 13, 2016, 07:26:49 PM
...
Cu alta ocazie cand am mutat ceva roi acuma ceva vreme am gasit un fluture(molie) f mare, e ca ce am vazut pe net. Are 7-8cm cam asa zic eu.
...

  E fluturele 'cap de mort', despre care s-a mai scris.
   https://www.youtube.com/watch?v=tCfplfBNW_I
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Eugen B

Ce rasa credeti ca e matca?

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tinumaftei


Eugen B

Eu doar cer parere la cei ce se pricep

NYK74


Jimmy2011

Da si eu zic ca e ligustica, si mai cred ca ori e foarte tanara ori din roire naturala.
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

dorindafi

poate fi si mama rasei, daca anul nu merge lom  :nudie: miere
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Eugen B

Ideea ca la mine doar capatina a fost familie de zeci ce ani.
Asa arata dupa corcelile din ultimii ani
Este chiar o matca imperecheata de curand, una din primele inperecheate anul asta
AStept teiul si FS, pana atunci vedem ce va fi

happy

Azi am spart gheata,am tras miere de coriandru,prima miere mai abundenta pe anul asta.40kg de la 12 familii.Sa speram ca la tei va fi mult mai bine,maine dimineata le duc la Ciucurova. :smile:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

MARIUS_bc


happy

Cea mai mare greseala sa duci stupii dimineata de la coriandru la tei.Din cauza caldurii cand am deschis urdinisurile ne-au atacat foarte puternic,eram si transpirati de la descarcarea lor.A fost un vis urat dar ma bucur ca am reusit,toata padurea mirosea a tei,visul de a extrage miere mai multa anul acesta se pare ca se va implini.Vremea se anunta propice.Spor la treaba!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!