CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Azi am verificat toti stupii. Majoritatea erau blocati cu miere si pastura. Fiind vremea rece i-am tinut stransi. Tot din cauza frigului matcile au ouat putin, atat cat puteau sa acopere albina. Asa ca azi si ieri am spart din 2 in 2 cu rame cladite. Cum ieri sparsesem vreo cativa, azi dimineata m-am dus sa vad daca exista puiet racit. M-am uitat la toti si nu am gasit nimic. Culmea, la unul vertical pe 10 rame, caruia ii adaugasem acum vreo 2 saptamani rame pana la capat (2 rame) si ii pusesem catul (protejat de folie) am gasit ceva puiet racit.  Sper totusi ca va fi cald noaptea, astfel incat sa nu fie probleme si sa am puiet racit. Va voi tine la curent daca am facut bine sau nu.

In alta ordine de idei. Am gasit la 2 stupi rame cu mucegai mult. E drept ca erau mai la umbra. Nu am avut atat mucegai pe o rama nici iarna. Saptamana viitoare sper sa fac proba la centrifuga si sa trag ceva miere.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MirceaCalin

Între două reprize de ploaie albinele mele au cărat polen cu nemiluita (în principal de păpădie).
Mi-e cam groază să nu umblu după ele prin pomi aşa că azi am tras folia de trei degete de pe cuib şi am pus magaziile cu trei rame crescute în mijloc şi şapte foiţe, să încerc să le dau de lucru.
Le-am pus şi hrănitorul în podişoare să le dau puţin sirop la nevoie, poate poate nu o apucă "pe căi greşite"...

dorindafi

Citat din: oroles din Aprilie 29, 2016, 09:57:04 PM
Azi am verificat toti stupii. Majoritatea erau blocati cu miere si pastura. Fiind vremea rece i-am tinut stransi. Tot din cauza frigului matcile au ouat putin, atat cat puteau sa acopere albina. Asa ca azi si ieri am spart din 2 in 2 cu rame cladite. Cum ieri sparsesem vreo cativa, azi dimineata m-am dus sa vad daca exista puiet racit. M-am uitat la toti si nu am gasit nimic. Culmea, la unul vertical pe 10 rame, caruia ii adaugasem acum vreo 2 saptamani rame pana la capat (2 rame) si ii pusesem catul (protejat de folie) am gasit ceva puiet racit.  Sper totusi ca va fi cald noaptea, astfel incat sa nu fie probleme si sa am puiet racit. Va voi tine la curent daca am facut bine sau nu.

In alta ordine de idei. Am gasit la 2 stupi rame cu mucegai mult. E drept ca erau mai la umbra. Nu am avut atat mucegai pe o rama nici iarna. Saptamana viitoare sper sa fac proba la centrifuga si sa trag ceva miere.
nepoate , daca nu are suficienta albina tot peste aprope doua saptamani vei gasi puiet racit
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Citat din: dorindafi din Aprilie 30, 2016, 07:19:55 PM
daca nu are suficienta albina tot peste aprope doua saptamani vei gasi puiet racit
Asa o fi... Eu am observat ceva. De regula racirea puietului se produce cand e foarte rece noaptea. Cand spargi cu rame necladite, riscul e si  mai mare. Cand dai rame cladite si exista un cules bunicel in natura riscul e  mai mic. Cand spargi una cu puiet si una goala riscul e crescut. Eu am spart din 2 in 2, asta insemnand adaugarea a 2-4 rame in functie de putere. M-am uitat si la acoperire. Cel care ii pusesem intre cat si cuib folie cu gaura se blocase cu miere. Nu a dus miere in cat din cauza frigului si s-a blocat. Asa ca azi i-am luat si folia. Cladise si faguri pe spetezele superioare ale ramelor unde bagasera un pic de miere, insa nu dusesera in cat nimic. In cuib am coronite si spatiu pentru puiet extrem de redus din cauza nectarului si a polenului. La orizontali, desi au avut rame dupa ultima cu miere, au preferat din cauza vremii sa blocheze cuibul. Matca a ouat din ce in ce mai putin. Am puiet pe 4-5 rame. Ieri am bagat in mijlocul cuibului la un vertical cu cat de 1/2 o rama pentru ouat si azi am descoperit-o plina de nectar. Nu mai avea celule goale decat in colturi. Eu speram sa o oua matca... Initial am crezut ca au carat mierea de ici colo, dar cand am tinut rama la orizontala a curs tot nectarul. Tu ce ai fi facut in locul meu? E usor sa spui de pe margine...

Oricum, saptamana viitoare ma bag la extras mierea de primavara.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Nu e bine sa fie spart cuibul cu mai mult de o rama. Rame goale se pot pune la marginile cuibului. Daca s-au pus mai multe rame in cuib exista intradevar pericolul sa raceasca puietul, ramele nou introduse comportandu-se ca niste diafragme. Daca am fi in mijlocul verii nu ar afi pericol, dar acum vremea inca nu s-a stabilizat noptile fiind destul de reci.

oroles

Va voi spune daca apare puietul racit. Oricum la mijlocul puietului nu am bagat mai mult de o rama si pe margini iarasi cate una. Asta înseamna la mine spart din 2 in 2. Voi monitoriza atent situația.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

de pe margine s-au nu ai primit raspunsul mai sus
interesant este ca presupunem ce se poate intimpla
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Deocamdata au scos la vreo 3 stupi, exclusiv larve de trantor. Au scos, in schimb oua. :) Paste fericit!

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marius_vfp

si in zona mea e frig noaptea , au scos pe alocuri larve la urdinis dar oua asa mari ca ale tale nu am gasit :paște:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

oroles

Ieri am vrut sa formez un starter. Am cautat vreo ora regina si nu am gasit-o. S-a lasat seara si frigul si mai vezi regina... Fusese marcata dar albinele au curatat-o sau au schimbat-o. Stupul avea multă albina. Mai aveti vreo solutie pentru gasit matca? Eu ma mai gandisem la o sita cu gratie . Problema e ca pe sita raman si matca si trantorii.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Daca se pune o rama goala in mijlocul cuibului, de obicei a doua zi, regina va fi gasita pe acea rama.

oroles

Citat din: bucovineanu din Mai 07, 2016, 08:49:41 PM
Daca se pune o rama goala in mijlocul cuibului, de obicei a doua zi, regina va fi gasita pe acea rama.
Am inteles... E buna. Nu o stiam. Luni dimineata voi face starterul daca gasesc regina la vreo unul. :)
Azi am terminat capacul la centrifuga. Desi pare o nimica toata, mi-a luat vreo 2 ore. Am insarmat vreo 50 de rame si am lipit fagurii. Am lipit doua tipuri de faguri. Faguri Etta si faguri de Boca. Cei de la Eta sunt mai casanti decat cei de Boca si se lipesc mai greu. Cand pun redresorul pe sarma trebuie sa o tin mai mult. Cand desprind contactul trebuie sa am grija sa mentin contactul dintre FA si sarma incalzita mai mult timp. Daca nu mentin contactul se deslipeste. Mai fain se lipesc fagurii de ETTA. Sper sa vad diferente la cladit, altfel nu voi mai cumpara ETTA.

In alta ordine de idei, ramele cu care s-a spart inainte de Paste nu au racit puietul, in ciuda vremii destul de reci. La ce am vazut pana acum erau blocate cu miere si poln proaspat si era si ouate.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MirceaCalin

Citat din: oroles din Mai 07, 2016, 10:45:04 PM
... Cei de la Eta sunt mai casanti decat cei de Boca si se lipesc mai greu... Mai fain se lipesc fagurii de ETTA. Sper sa vad diferente la cladit, altfel nu voi mai cumpara ETTA...


Deci care se lipesc mai bine ?

oroles

Pardon! Cei de Boca se lipsesc mai bine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ioanardelean55


Foitele nu se lipesc cind sint reci , daca sint mai casanti inseamna ca ,contin mai multa ceara .