CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

romikele


MirceaCalin

Cât timp există, bănuiesc că tabla care depăşeşte falţul îşi face efectul şi propolizarea ramelor e mică spre deloc.

tinumaftei

Da, propolizarea intre rame si cutie este mica, si nu strivesti multa albina intre rama si cutie mai ales la extras cand trebuie sa dai viteza.

ciucur

Cu cat ridica acea tablita rama fata de faltul cutiei?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

tinumaftei

5-7mm.   Faltul este calculat si taiat mai jos ca sa ramana intre speteaza de jos si fund 20mm

ciucur

Citat din: tinumaftei din Noiembrie 29, 2015, 12:14:14 PM
5-7mm.   Faltul este calculat si taiat mai jos ca sa ramana intre speteaza de jos si fund 20mm

Multumesc.
Banuiam ca asa e, dar nu am vazut clar din poza.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

roi_ag


tinumaftei

Am iernat si anul trecut cu unele din acelasi material dar mai subtiri, puneam cate doua, iar sacul de rafie direct peste rame. Anul acesta am reusit ca salteluta de la interior sa o imbrac in sac de rafie. Poate pana la anul nou sa le imbrac si pe cele ce vin peste podisor. Sunt foarte bune ca se muleaza usor.

roi_ag

De ce mai pui podisor ? Pe unde mai iese umiditatea din stup ? Eu pun sita .

Cipi

Parerea mea e ca infofoleala mai rau le face, eu am pus peste podisor un prosop si un sac de rafie sa nu zic ca nu am pus ceva, dar consider ca nu ajuta cu nimic. In primavara, pentru a mentine caldura in cuib, se poate pune o folie peste rame.

tinumaftei

Citat din: roi_ag din Noiembrie 30, 2015, 09:23:24 PM
De ce mai pui podisor ? Pe unde mai iese umiditatea din stup ? Eu pun sita .
Stupul este opusul unei lazi frigorifice. In principiu o lada frigorifica poate functiona fara capac iar un stup poate ierna fara fund. Dar nu fara podisor. Caldura trebuie conservata pentru ca este produsa de albine, iar albinele o produc cu consum de hrana si de viata! Prin urmare un schimb mic de energie intre familia de albine si mediu inseamna cateva zile de viata in plus pentru albine. Si asta se vede in luna aprilie la schimbul de generatii.
Impachetarea trebuie sa nu permita pierderea de caldura, dar sa impidedice acumularea de vapori de apa. Acum, un consum redus de miere inseamna mai putini vapori de apa!!
Stupii mei sunt pe pavilion, deci nu au capacele obisnuite. Practic, in sectiune, peste rame este o foaie de sac de rafie, o patura de minet de apox 15mm, o foaie de rafie, podisorul din sita si peste podisor patura de minet de 18-20mm. Nu se face condens, pentru ca aerul cald nu vine in contact cu suprafete cu caldura specifica mica. Asta este experienta mea.

dorindafi

Citat din: Cipi din Noiembrie 30, 2015, 09:55:06 PM
Parerea mea e ca infofoleala mai rau le face, eu am pus peste podisor un prosop si un sac de rafie sa nu zic ca nu am pus ceva, dar consider ca nu ajuta cu nimic.
daca nu ajuta atunci la ce le folosesti ? ori nu esti sigur de tine
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Citat din: dorindafi din Decembrie 01, 2015, 07:47:39 AM
Citat din: Cipi din Noiembrie 30, 2015, 09:55:06 PM
Parerea mea e ca infofoleala mai rau le face, eu am pus peste podisor un prosop si un sac de rafie sa nu zic ca nu am pus ceva, dar consider ca nu ajuta cu nimic.
daca nu ajuta atunci la ce le folosesti ? ori nu esti sigur de tine
Eu nu am zis ca le face rau. Daca nu este condens le face chiar bine!

tinumaftei