CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

Citat din: Eugen B din Octombrie 07, 2015, 08:33:27 PM
Anul acesta am acceasi parere ca anul trecut, stupii in pat cat au albina mai multa ca cei in pat rece. Am gasit si stup pe 13-14 rame, in schimb pe pat rece mai tari de 9-10 rame nu am vazut
Dar MIEREA ? Cum e cu MIEREA ??????

Eugen B

Cu mierea in ei stau bine. Nu storc deloc ramele din cuib, unde trebuie completez si ramele cu miere care nu sunt acoperite de albina puse dupa diafragma.
anul acesta roii de acasa au avut nevoie saptamanal de hrana. sper la anu sa nu fie seceta asa mare

dorindafi

Citat din: Eugen B din Octombrie 07, 2015, 08:33:27 PM
Anul acesta am acceasi parere ca anul trecut, stupii in pat cat au albina mai multa ca cei in pat rece. Am gasit si stup pe 13-14 rame, in schimb pe pat rece mai tari de 9-10 rame nu am vazut
pat rece/cald
difera zona unde-i amplasata stupina
unde stau eu ierneaza bine in pat rece
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Bătrânul

Citat din: Eugen B din Octombrie 07, 2015, 10:08:38 PM
Cu mierea in ei stau bine. Nu storc deloc ramele din cuib, unde trebuie completez si ramele cu miere care nu sunt acoperite de albina puse dupa diafragma.
anul acesta roii de acasa au avut nevoie saptamanal de hrana. sper la anu sa nu fie seceta asa mare
Am intrebat . CITA MIERE AI SCOS DIN FAMILILE PRODUCATOARE /stup .  ???????   :smile:

Eugen B

Intrebarea e cu dublu inteles. Oricum si daca e multa miere si daca e putina cuibuirile tot nu le storc. Multi stoarce puietu si dupa se plange ca nu este albina in stup.
pentru dorindafi :
La mine ierneaza bine si si, dar marea majoritate sunt pe pat rece ca asa am sistemul la stupii verticali. Asa se lucreaza si bine si usor, toate tehnicile au avantaje si dezavantaje.

Bătrânul

Citat din: Bătrânul din Octombrie 08, 2015, 12:27:28 PM
Citat din: Eugen B din Octombrie 07, 2015, 10:08:38 PM
Cu mierea in ei stau bine. Nu storc deloc ramele din cuib, unde trebuie completez si ramele cu miere care nu sunt acoperite de albina puse dupa diafragma.
anul acesta roii de acasa au avut nevoie saptamanal de hrana. sper la anu sa nu fie seceta asa mare
Am intrebat . CITA MIERE AI SCOS DIN FAMILILE PRODUCATOARE /stup .  ???????   :smile:
Raspunde turcule , nu te da din colt in colti.  :blah: :blah: :blah:

Eugen B

Nu cred ca e relevant sa scriu aici cat fac sau cat nu fac. Nu pot spune ca a fost an bun dar nici dezastruos, aproximativ ca anul trecut a fost pentru mine.

dorindafi

multi socotesc miere / familie la stupii deplasati in pastoral ori la cei pe care-i baga-n centrifuga
dar ceilalti care nu participa la extractie oare nu au niciun rol in stupina?
atunci cel care are 100fam si extrage de la 60 circa 600kg marfa va zice ca a luat 10kg/ fam ori mai putin ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

astazi - o verificare si un tratament
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cornelioandanciu

Citat din: dorindafi din Octombrie 09, 2015, 07:32:39 PM
multi socotesc miere / familie la stupii deplasati in pastoral ori la cei pe care-i baga-n centrifuga
dar ceilalti care nu participa la extractie oare nu au niciun rol in stupina?
atunci cel care are 100fam si extrage de la 60 circa 600kg marfa va zice ca a luat 10kg/ fam ori mai putin ?
Stai un pic sa iau celalalt calculator...  :D
Va salut.

romikele

Familiile ajutătoare nu intră în astfel de calcule.

milu56

Respectand in totalitate:unificare familii slabe toamna,unificare familii slabe primavara,matca de selectie obligatoriu coloniilor pregatite pt.cules si fagurii claditi in conditii de cules fara portiuni necorespunzatoare pt crestere puiet(rama cu puiet integral)deci minim 7 rame cu puiet plus familie ajutatoare,atunci putem vedea productia/stup reala.Alt fel nu putem avea productii record decat la 4 sau 5% din efectivul de stupi.

istodorescu vasile

Citat din: milu56 din Octombrie 10, 2015, 08:22:02 PM
Respectand in totalitate:unificare familii slabe toamna,unificare familii slabe primavara,matca de selectie obligatoriu coloniilor pregatite pt.cules si fagurii claditi in conditii de cules fara portiuni necorespunzatoare pt crestere puiet(rama cu puiet integral)deci minim 7 rame cu puiet plus familie ajutatoare,atunci putem vedea productia/stup reala.Alt fel nu putem avea productii record decat la 4 sau 5% din efectivul de stupi.
corect

milu56

Sincer daca am face un control amanuntit in stupi cu mare atentie majoritatea dintre noi am ramanea cu mai putinu de 50%din efectivol de stupi toamna si primavara timpuriu la fel.Am unificat 70 de stupi dar nu am stupii nici acum pt record la culesul de la anu ce vine.Nu mai unific pt.ca trebuie sa am si efectiv ca nr.de stupi,dar sa stiti ca stupii irnati pe 4 si 5 rame niciodata nu vor fi recordisti.

dorindafi

din experienta : fiind in zona montana , stupi pe 5 rame in toamna dar 5 rame imbracate bine de albina de sus pina jos la inceputul luii noembrie si in primavara a avut nevoe de ajutor pt a da productie pe masura
CODUL  e   LEGEA
         0763650092