CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Daca avea alb si pe frunte ,atunci sigur era dela busuiocul de miriste

MIHALACHE


stefanst

Noaptea trecuta am avut un ,,musafir". Un urs s-a gandit sa-mi faca inventarul , iar dimineata am gasit un stup facut praf. Era un roi de anul asta pe 10 rame din care nu a mai ramas nimic , doar un pumn de albine pe jos si unul in cutie. Am incercat , pe cat putinta sa le strang , iar maine , dupa ce se vor mai linisti , sa vad daca o mai fi matca printre ele(mira-m-as). Acun stau cu frica ; daca a venit odata , se va mai intoarce si ptr ceilalti. Ma gandesc sa pun niste detectoare de miscare imprejur legate la un proiector si o alarma de masina , poate-l va speria. Cine are sa-mi imprumute si mie o pusca , macar pastrama sa maninc daca nu miere...

romikele

Gardul electric este eficient in cazul tau.
Au mai patit-o si altii...

stefanst

Stiu ca au patit-o si altii , Slava Domnului ca mi-a prapadit doar unul (pe banca pe care era cel in cauza mai erau inca 18 bucati , daca rasturna toata banca...). Gard electric am sa iau saptamana viitoare , sper sa nu mai treaca pana atunci. Oricum , deocamdata am pus un reflector cu senzor , la care am legat si o goarna din aceea de la alarma auto , problema este ca deocamdata nu am mai multi senzori , cel pe care-l am acopera doar o parte.

stefanst

Ce-i curios este ca , desi cutia era din polistiren extrudat , nu a patit nimic , doar capacul este praf.

mmacreanu

Citat din: stefanst din August 08, 2014, 07:33:41 PM
Ce-i curios este ca , desi cutia era din polistiren extrudat , nu a patit nimic , doar capacul este praf.

pe ursache l-a interesat ce era in cutie, nu cutia :d
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

marius_vfp

stefanst , mergi la magazin cu articole electrice si cauta proiectoare cu senzori de miscare ceva de genu : http://www.okazii.ro/cautare/proiector+cu+senzor+de+miscare.html

am intrebarea ai posibilitate de retea electrica 220v in stupina? daca da , e destul de simplu
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

stefanst

#1328
Cam asa m-am gandit si eu , problema este ca stupii sunt imprastiati pe o zona relativ mare (cam 100mp) prin urmare trebuiesc cam multi senzori ptr a acoperi toata suprafata (teoretic ursul poate veni din orice directie , deoarece sunt inconjurat de padure , cea mai apropiata casa este cam la 500m , urmatoarea la 1km... , deci mai sigur este cum spunea dl. romikele , cu gard electric.Nu inteleg ce se intampla pe aici , de ani buni nu au mai fost probleme cu ursii , insa anul asta parca au turbat (au rupt mai multe vaci pe o raza de vreo 15 km) , insa legea spune ca nu le poti face nimic daca pagubele nu trec de 100.000 de roni , asa ca stam linistiti si asteptam sa ne manance pe toti...

stefanst

Ma gandesc ca , avand in vedere ce efectiv nu are cine sa treaca pe la stupina noaptea , sa nu dau totusi banii pe tot sistemul , sa iau doar niste fir si izolatorii , si sa bag direct 220 pe el.

stefanst

Citeam undeva mai demult - nu mai stiu pe unde - ca cineva , tot de frica ursului , si-a facut stupii din BCA... Oare nu ar fi mai fain asa? :rotfl: :rotfl: :rotfl:

crisian-nicolae

Nici sa nu te gindesti,nu sti cine atinge firele,chiar si un hot,in caz ca se electrocuteaza chiar daca este hot,tot tu facipuscarie. :nono:

bucovineanu

In nici un caz nu e bine sa faci asa. Un accident se pote intampla oricand si poti ajunge dupa gratii. Am povestit mai demult o intamplare din zona mea. Cineva a pus fire sub tensiune in gradina unde veneau animale salbatice si a mers soacra sa ia zarzavat si a fost electrocutata. Nici sa nu te gandesti la o astfel de solutie.

stefanst

#1333
Fac puscarie daca se electrocuteaza in curte la mine cel care-i venit la furat??? Pun niste panouri de atentionare , cine nu citeste... Oricum , daca s-ar muri asa usor de la 220v , as fi mort demult si de multe ori ; ideea e ca te zgaltaie bine. As putea face , imprejurul lui , pe exterior, un alt gard de lemn cu poarta cu lacat (pe care oricum ursul il poate rupe sau sari cu usurinta , isa omul - care-i venit cu gand bun - nu are a-l sari - si oricum nu as baga tensiune pe gard decat noaptea)

crisian-nicolae

Vrei neaparat sa te faci coleg cu Voiculescu. :rotfl: :rotfl: