CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Bătrânul


crisian-nicolae

Astazi controlind oglinda stupilor am gasit albina moarta plus matca unui stup pe 6 rame cu matca de salvare de anul trecut. A fost format prin divizarea unei famili intrate in frigurile  roitului. Am gasit puiet capacit pe 4rame,iar pe una singura puiet in toate stadile,chiar oua de o zi dar putine.

cornelioandanciu

Am facut sase podisoare cu care am inlocuit niste podisoare defecte.Am o familie si-a schimbat linistit matca, acum este rasa italiana,sau sa zic corcita bine cu italiana, apoi mai am una care este asa de agresiva incat nici macar nu ma pot apropia de ea dupa ce deschid stupul! Cu astea doua o sa am ceva de lucru!
Va salut.

mmacreanu

Citat din: cornelioandanciu din Iulie 26, 2014, 10:06:27 PM
Am facut sase podisoare cu care am inlocuit niste podisoare defecte.Am o familie si-a schimbat linistit matca, acum este rasa italiana,sau sa zic corcita bine cu italiana, apoi mai am una care este asa de agresiva incat nici macar nu ma pot apropia de ea dupa ce deschid stupul! Cu astea doua o sa am ceva de lucru!

te vei lamuri la anul daca este italiana :d italiana are obiceiul de a oua foarte mult chiar si in timpul culesului, se orienteaza prost si este predispusa la furtisag!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

cornelioandanciu

Citat din: mmacreanu din Iulie 26, 2014, 10:24:40 PM
Citat din: cornelioandanciu din Iulie 26, 2014, 10:06:27 PM
Am facut sase podisoare cu care am inlocuit niste podisoare defecte.Am o familie si-a schimbat linistit matca, acum este rasa italiana,sau sa zic corcita bine cu italiana, apoi mai am una care este asa de agresiva incat nici macar nu ma pot apropia de ea dupa ce deschid stupul! Cu astea doua o sa am ceva de lucru!

te vei lamuri la anul daca este italiana :d italiana are obiceiul de a oua foarte mult chiar si in timpul culesului, se orienteaza prost si este predispusa la furtisag!
Sper sa schimb matcile la ambele familii, asa ceva nu-mi trebuie! :sad:
Va salut.

mmacreanu

Citat din: cornelioandanciu din Iulie 26, 2014, 10:37:35 PM
Citat din: mmacreanu din Iulie 26, 2014, 10:24:40 PM
Citat din: cornelioandanciu din Iulie 26, 2014, 10:06:27 PM
Am facut sase podisoare cu care am inlocuit niste podisoare defecte.Am o familie si-a schimbat linistit matca, acum este rasa italiana,sau sa zic corcita bine cu italiana, apoi mai am una care este asa de agresiva incat nici macar nu ma pot apropia de ea dupa ce deschid stupul! Cu astea doua o sa am ceva de lucru!

te vei lamuri la anul daca este italiana :d italiana are obiceiul de a oua foarte mult chiar si in timpul culesului, se orienteaza prost si este predispusa la furtisag!
Sper sa schimb matcile la ambele familii, asa ceva nu-mi trebuie! :sad:

poate fi insa corcita cu rasa locala si sa nu mosteneasca decat culoarea, italiana se foloseste mult in tarile unde apicultorii sunt platiti pentru polenizare tocmai datorita faptului ca oua foarte mult si cand este cules. In schimb sunt harnice, blande si construiesc bine fagurii!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

oroles

Cum iti dai seama ca e italiana? E mai galbena? Am si eu vreo 3 mai galbene. Restul sunt negre sau maron inchis.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cornelioandanciu

 Albinele din stup au inele galbene .
Va salut.

oroles

Citat din: cornelioandanciu din Iulie 27, 2014, 08:44:36 AM
Albinele din stup au inele galbene .
Albinele astea de care spun eu ca sunt diferite nu sunt chiar cu inelele galbene ci au niste inele care bat spre portocaliu. Restul sunt mai mult negre (rrome).

Am o intrebare de detaliu. Matca cand iese la imperecheat se imperecheaza cu trantori doar din stupul ei sau se poate imperechea si cu trantori dintr-un alt stup? Am auzit stupar care a zis ca se imperecheaza doar cu cei din stupul ei, diferit de ce-am citit eu.

Iarasi am auzit stupar cu cca 300 de familii de albine ca matca mai iese la imperecheat si a doua oara, dupa un an, doi ceea ce m-a surprins, mai ales ca se contrazicea cu un profesor al ICDA. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

filip

Exista zone frecventate de trantori,albinele ce insotesc regina le cunosc.Reginele tinere pot face mai multe zboruri de imperechere,dar toate in interval de o luna dupa eclozionare in functie de starea meteo.La un an regina e supla dar datorita intrarii in frigurile roitului,atunci pleaca si trantori alaturi de albine,dar matca nu se mai imperechiaza.Deci reducerea pontei si silueta se datoreaza restrictiei de hrana pentru a fii apta de zbor.Nu-i regula ca roiul de anul acesta sa roiasca anul viitor.Dar stupii predispusi la roit pot roii anual,ba chiar de doua ori pe an.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Kiwi Bee

Citat din: oroles din Iulie 27, 2014, 07:08:09 AM
Cum iti dai seama ca e italiana? E mai galbena? Am si eu vreo 3 mai galbene. Restul sunt negre sau maron inchis.

Citeste aici, in special ce a scris Valter + ai si poze:
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=4685.0

Apoi aici vei gasi informatii bogate scrise de Stefan1 + poze:
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=1371.0

Nici eu nu am mai auzit ca o regina sa mai iasa la imperecheat la virsta de un an. Posibil insa, zic eu, ca sa facut o schimbare linistita si acest lucru sa fi fost interpretat gresit.

Referitor la trintori ati recomand sa vizionezi filmele IWF(le ai aici pe forum la topicul IWF). In una din filme este prezentata metoda de productie de regine care sint introduse in micronuclee(pe care noi aici pe forum leam numit micronucleul IWF) cu 1 rama mica unde cele 2 laterale ale cutiei sint din sticla. Aceste micronuclee sint transportate pe o insula unde(banuiesc ca mai sint alte colonii unde se mentzine rasa trintorilor) vor fi imperecheate natural dupa care sint transportate din nou pe continent.

Si tu poti sa faci regine la tine in gradina si dupa eclozare le transporti intrun pastoral cu scopul de imperechere. Sansele ca reginele respective sa se imperecheze cu trintori din nucleele/micronucleele tale vor fi foarte mici.

stefanst

Astazi am deschis un stup(roi de anul asta) si am vazut ceva ce nu pot intelege: matca este , puiet de toate varstele , o botca de schimbare linistita mare si cu laptisor in ea (nu am putut insa sa vad daca avea larva , si , pe una dintre rame , celule cu mai multe oua in fiecare. Oare ce se intampla? Se poate bezmetici cata vreme are matca? Daca matca s-a trantorit poate depune mai multe oua intr-o celula? Mentionez ca deocamdata nu am nici un fel de puiet de trantor pe rame.

TDI

#1272
In 99 din 100 de cazuri o sa o roadă înainte de eclozionare.

stefanst

Avand in vedere ca inca nu-s capacite , deocamdata nu ma intereseaza in primul rand ce se va intampla cu botcile ; nu inteleg insa de ce am celule cu mai multe oua in fiecare. Acum vreo doua saptamani am desfiintat un stup bezmetic ; l-am dus la vero 300m departare si am scuturat fiecare rama. Albinele (care s-au intors) s-au impartit intre stupii vecini (la care nu am nici un fel de problema deocamdata) insa stupul cu probleme este la vreo 12m departare de locatia vechiului stup bezmetic. Oare sa fi reusit sa intre vreo albina bezmetica in el? Daca da , de ce nu au omorat-o albinele (sau ea sa omoare matca)? Oare ce pot face?

TDI

Matca e defecta, mătcile tinere uneori au o perioada de 1 săptămână, 2 pana când isi reglează ponta. Altfel, orfanizare si desfiintare - ori ii dai alta matca, ori îl unifici cu unul care are matca.