CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

yulian

#1230
Eu dau albinele din la stupul primitor cu tuica, ramele de la care iau albine/puiet cu tuica si imediat introduc/scutur rama cu albine in stupul nou. Cine are de iesit, iese, cine nu, ramane. Nu am patit niciodata pana acum sa imi dispara matca din cauza asta. Totul e sa fi foarte atent sa nu iei si matca din stupul donor ca atunci e bai!

Crezi ca roiul are puiet varos?? Poate a fost doar slab si nu a reusit sa acopere albina puietul si atunci eject...sau poate este puiet de trantori...si cum vine toamna cu pasi repezi, poate si-au dat seama ca sunt cam multe guri in plus si i-au scos??

Ce am facut azi in stupina? Am pus colectoarele de polen la roiuri ca m-am trezit cu rame blocate de polen si azi-maine vine iarna :mad:

dodo79

Citat din: yulian din Iulie 12, 2014, 08:05:45 AM


Crezi ca roiul are puiet varos?? Poate a fost doar slab si nu a reusit sa acopere albina puietul si atunci eject...sau poate este puiet de trantori...si cum vine toamna cu pasi repezi, poate si-au dat seama ca sunt cam multe guri in plus si i-au scos??


asa mi sa spus.oricum l-am lasat asa in continuare.daca vad ca nu vrea sa se dezvolte,iau masuri

mitica68

Va salut dragi colegi, astazi am fost la albine, ca stupina inca nu pot sa spun si am gasit urmatoarea situatie:
1. Familia in care am lasat 2 botci frumoase, 1 botca a iesit , iar pe cealalta a fost distrusa de noua matca, astept sa se imperecheze in urmatoarea saptamana, populatie se mentine foarte bine si sper ca totul sa revina la normal in urmatoarele 7 zile:
2. Roiul format cu matca batrana, A OATTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT DUPA 15 ZILEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE  :D (scuzati-mi bucuria), am gasit oua in faguri.
In concluzie, nu stiu care a fost "stresul" matcii de a facut atat de mult pauza, polen avea in fagure, i-am pus larve in toate stadiile, habar nu am care a fost cauza de a urmat o asa mare pauza, dar poate sa faca si 2 saptamani pauza. Asa ca , dragii mei incepatori , care ati facut ca mine, nu disperati, poate trece si 2 saptamani pana la urmatoarele oaua prin faguri. Eu, un incepator , va urez voua meseriasilor in ale albinelor (si nu sunt ironic) sanatate si multe , multe oaua in faguri  ;) Va pupacesc de nu va vedeti  :D
Câteodată suntem atât de preocupaţi în a ne examina problemele, încât uităm să ne numărăm bincuvântările.

stefan1

  Mitica, aproape sigur in roiul format ai dat si o botca matura sau chiar ai avut si o matca neimperecheata care a omorat pe batrana, s-a fecundat si a inceput acum sa oua. Niciodata nu am intalnit un caz ca matca fecundata sa fie data unui roi dar doua saptamani sa nu oua.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

yulian

Ieri am scos prima recolta de la roiuri -> 1.5 kg polen...sau contravaloarea a doua matci  :D

mitica68

#1235
Citat din: stefan1 din Iulie 13, 2014, 02:22:08 AM
  Mitica, aproape sigur in roiul format ai dat si o botca matura sau chiar ai avut si o matca neimperecheata care a omorat pe batrana, s-a fecundat si a inceput acum sa oua. Niciodata nu am intalnit un caz ca matca fecundata sa fie data unui roi dar doua saptamani sa nu oua.
Dragul meu, Doamne ajuta, se pote si varianta ta, oricum indiferent ce se afla in stup ester OM;) Multumesc pentru sfaturi. Stima.
Câteodată suntem atât de preocupaţi în a ne examina problemele, încât uităm să ne numărăm bincuvântările.

feerary

                       "Pt un apicultor, mierea e amara"   
Ieri am zis sa gust si eu mierea ce am extras de la FS. Bag degetu si simt un gust amar  :nebun: Azi dimineata am luat un pai gros bag in miere ...si din nou.
          Am chemat un vecin sa ma ajute sa bag butoiul in bucatarie la nevasta, ii dau un borcan si il rog sa guste. Mi-a spus ca mierea e f buna si o sa fie clientu meu  :yes:. Gusta si nevasta si nici ea nu simte nimic.
Mai astept, ca si anu trecut , sa se cristalizeze pt ca abea atunci incepe sa imi placa.

TDI

Teiul din sud, Dobrogea de obicei era amar in primele săptămâni de la extractie.

jenica67

 feerary, numai cand tu te ocupi de albine si faci extractia, simti gustul ala in gura !!  :D
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

trantore

Citat din: mape 48-petru manea din Iulie 11, 2014, 08:18:34 PM
Citat din: trantore din Iulie 11, 2014, 09:43:33 AM
"o pun la o parte pe un suport 10-15 minute in care timp albina adulta pleaca inapoi la stupul ei"
in cazul in care mai ramane ceva albina adulta nu o sa apuca sa faca furtisag, din cauza mirosului de tuica o sa fie omorate cand incearca sa intre in stupul de unde le-ai scos

Trantore ,
daca citeai cu atentie intelegeai ca tratamentul cu tuica se face dupa ce sta 10-15 min si imediat se pune rama la roiul sau fam.care vrei sa o ajuti ---

data viitoare o sa stiu.....   lucrarea am facut-o la nevoie si din amintiri de vre-o 12 ani

aveam 2 stupi si 3 roiuri care au avut nevoie de ajutor, cate o rama de puiet capacit, pana la urma le-am bagat la iernat p 4 rame, atat de mare a fost ghemul

mihai.vr

Ieri am fost sa eliberez o matca tanara, imperechiata din bigudiu (am inlocuit o matca batrana). Dar cand am deschis stupul erau foarte multe albine pe bigudiu. Aproape nu se vedea bigudiul de albine. Erau ghem pe bigudiu. Matca era linistita inauntru in bigudiu. Desi trecusera 24 de ore de cand am introdus-o in stup, nu i-am dat capacel de turta la bigudiu de frica ca poate o sa roada prea repede capacelul si o sa o omoare. Altadata cand am eliberat matcile din bigudiu, nu era asa multa albina pe bigudiu.
Cate zile sa o mai las in bigudiu? Nu as vrea sa o omoare, pentru ca familiile din care as putea transvaza din nou sunt la floarea soarelui si nu am cum sa transvaz decat peste 2-3 saptamani.

oroles

#1241
Citat din: mihai.vr din Iulie 15, 2014, 09:42:08 PM
Ieri am fost sa eliberez o matca tanara, imperechiata din bigudiu (am inlocuit o matca batrana). Dar cand am deschis stupul erau foarte multe albine pe bigudiu. Aproape nu se vedea bigudiul de albine. Erau ghem pe bigudiu. Matca era linistita inauntru in bigudiu. Desi trecusera 24 de ore de cand am introdus-o in stup, nu i-am dat capacel de turta la bigudiu de frica ca poate o sa roada prea repede capacelul si o sa o omoare. Altadata cand am eliberat matcile din bigudiu, nu era asa multa albina pe bigudiu.
Cate zile sa o mai las in bigudiu? Nu as vrea sa o omoare, pentru ca familiile din care as putea transvaza din nou sunt la floarea soarelui si nu am cum sa transvaz decat peste 2-3 saptamani.
Cand albinele sunt ghem cum ai zis tu, semnul nu e bun. Anul acesta am reusit cca 6 introduceri cu bigudiul, inclusiv neimperecheate. Omorata nu a fost decat una de catre un besmetic. Oricum era neimperecheata. Si aici sunt niste smecherii.
1. Matca dupa omorare se scoate din stup. Mirosul ei poate persista si cateva zile. Daca vrei sa nu se besmeticeasca un stup, legi cu o ata o matca moarta si o atarni in stup. Garantat nu se besmeticeste.
2. Introducerea bigudiului se face ziua, cand lucratoarele sunt plecate. Se stie ca ele sunt cel mai putin binevoitoare fata de o matca noua. Tu cand ai introdus-o?
3. Bigudiul il astup cu fagure dupa care gauresc fagurele cu furculita. Dupa ce vad cum se comporta albinele si nu se formeaza ghemul de care zici tu torn peste bigudiu 2 linguri mari de miere. Mierea mai calmeaza albinele.
4. Eu o introduc intre doua rame cu puiet. Acolo nu prea au ce cauta lucratoarele. Ai dat-o la margine?

Cand vor sa omoare o ataca si se strang ghem. Daca observi iei ghemul cu mana si il trantesti intr-o farfurie cu apa. Albinele uita sa o mai atace si devin preocupate sa se salveze. Asa poti recupera matca si sa o scapi. (metoda a fost povestita de C. Hristea in Stuparitul)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mihai.vr

Multumesc pentru idei, dar asta le stiam si eu. Si le-am aplicat.
De aia am lasat-o in bigudiu, de siguranta. Matca batrana nu am omorat-o, ci am "extras-o" de acolo. Dupa aceea am stropit ramele cu apa si otet, apoi am introdus matca in bigudiu. Nu am dat capacel de ceara sau turta, pentru ca nu era sigur daca o sa o accepte dupa 24 de ore. Matca a stat intre rame de puiet, sus langa miere, in mijlocul cuibului. Desi a stat 24 de ore in stupul respectiv totusi albinele erau ghem pe bigudiu.
Maine vor fi 48 de ore de cand e introdusa matca in stup.

stefan1

  Recontroleaza stupul, sa nu cumva sa mai fie o matca in el (schimbare linistita) sau sa aiba botci. Pana stau asa pe cusca, nu-i pune dop de ceara, ca o pierzi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Azi am mai trecut prin stupina si am vazut la un stup un grup de vreo 20-30 de trantori adunati intr-un colt la urdinis. Stateau bagati cu capul unul intr-altul ca si cum s-ar fi ascuns de ceva. Sa inteleg ca sunt scosi afara de albine deoarece nu mai au nevoie de ei sau mai exista si altceva ce explica comportamentul asta? E prima oara cand vad asa ceva.

Am gasit un stup fara regina acum 2 saptamani si nu stiu cauza. E plin de miere. Albine sunt foarte putine (de ordinul sutelor). Am gasit botci eclozate, atunci dar nici urma de regina imperecheata astazi. Sa fi fost un furtisag linistit? Ma gandesc ca daca era furtisag nu as mai fi gasit miere. Si totusi miere este mai mult ca la altii care au regine. Ca un detaliu, aceasta familie se gaseste intr-un stup dublu si ma gandesc ca diafragma sa nu fi fost etansa sau sa fi facut eu o eroare ceva. M-am mai gandit si la sindromul de depopulare al stupilor... Ma poate ajuta cineva sa inteleg fenomenul?

Multumesc!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani