CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Sigur ca trebuie folosita apa. Sigur ca trebuie sa se atinga peste 120 grade Celsius si asta se asigura din reglarea presostatului, neaparat necesar instalatiei. Din tabelul pus de 'Trantore' se vede ca trebuie sa fie putin peste 2 atmosfere. Nu e vorba de abur supraincalzit ci de apa, al carui punct de evaporare creste cu presiunea dupa cum arata tabelul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

maximotgv

Ceara saponificata se mai poate "repara"? Sau la ce poate fi folosita?

stefan1

  Se poate repara cu acid sulfuric, dar trebuiesc multe precautii. Oricum saponificarea nu apare datorita incalzirii, ci din combinarea cu sarurile din apa folosita.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

maximotgv

Am folosit apa din ploaie! Este o ceara mai veche pe care am retopit-o. Am sa mai caut pe la nenea google sa vad ce zice. Sunt vreo 4 kg de ceara pe care imi este necaz sa o arunc.

mmacreanu

azi am facut o scurta revizie prin stupina, abia fac fata eu sa pun sirop la cat consuma albinele, imbucurator este faptul ca matcile sunt inca active si ponteaza bine, doar vreo 4 stupi pe care i-am scapat fara mancare au intrerupt putin ponta.

Am descoperit la o colonie un lucru ciudat, pe cateva rame mai deschise la culoare sunt cateva celule de culoare maronie, asta a ramas dupa ce a iesit puietul din rame, arata de parca s-au lichefiat larvele in interior.
Am mai observat intr-o colonie vreo 2 trantori si 1 albina fara aripi :) ... colonia respectiva a donat o botca de schimb linistit si mult asteptata matca ... nu avea aripile bune, sa fie de la varoua?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

scorpyon73

mereu tanar

trantore

Citat din: mmacreanu din Iulie 01, 2014, 04:40:03 PM
azi am facut o scurta revizie prin stupina, abia fac fata eu sa pun sirop la cat consuma albinele, imbucurator este faptul ca matcile sunt inca active si ponteaza bine, doar vreo 4 stupi pe care i-am scapat fara mancare au intrerupt putin ponta.

Am descoperit la o colonie un lucru ciudat, pe cateva rame mai deschise la culoare sunt cateva celule de culoare maronie, asta a ramas dupa ce a iesit puietul din rame, arata de parca s-au lichefiat larvele in interior.
Am mai observat intr-o colonie vreo 2 trantori si 1 albina fara aripi :) ... colonia respectiva a donat o botca de schimb linistit si mult asteptata matca ... nu avea aripile bune, sa fie de la varoua?

fara aripi sau aripi mici deformate>>>   la mine inseamna varoa... 

eu am scapat de hraniri au gasit un hectar de floare la vre-o 3km....

stefan1

Citat din: mmacreanu din Iulie 01, 2014, 04:40:03 PM

Am descoperit la o colonie un lucru ciudat, pe cateva rame mai deschise la culoare sunt cateva celule de culoare maronie, asta a ramas dupa ce a iesit puietul din rame, arata de parca s-au lichefiat larvele in interior.
Am mai observat intr-o colonie vreo 2 trantori si 1 albina fara aripi :) ... colonia respectiva a donat o botca de schimb linistit si mult asteptata matca ... nu avea aripile bune, sa fie de la varoua?

  Larve lichefiate e un semn rau! Verifica cu o scobitoare daca acea pasta din celule se intinde. Vezi daca are si miros. E suspiciune de loca americana!!
  Albine sau chiar matci cu aripile nedezvoltate pot fi din cauza varroozei dar pot fi cauzate si de o temperatura scazuta in zona acelui puiet (fie din cauza largirii excesive a cuibului, fie din cauza lipsei de hrana.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mmacreanu

Citat din: stefan1 din Iulie 02, 2014, 12:54:38 AM
Citat din: mmacreanu din Iulie 01, 2014, 04:40:03 PM

Am descoperit la o colonie un lucru ciudat, pe cateva rame mai deschise la culoare sunt cateva celule de culoare maronie, asta a ramas dupa ce a iesit puietul din rame, arata de parca s-au lichefiat larvele in interior.
Am mai observat intr-o colonie vreo 2 trantori si 1 albina fara aripi :) ... colonia respectiva a donat o botca de schimb linistit si mult asteptata matca ... nu avea aripile bune, sa fie de la varoua?

  Larve lichefiate e un semn rau! Verifica cu o scobitoare daca acea pasta din celule se intinde. Vezi daca are si miros. E suspiciune de loca americana!!
  Albine sau chiar matci cu aripile nedezvoltate pot fi din cauza varroozei dar pot fi cauzate si de o temperatura scazuta in zona acelui puiet (fie din cauza largirii excesive a cuibului, fie din cauza lipsei de hrana.

Citisem despre efectele infestarii cu varoua, aveam o banuiala pt aripile deformate, pentru ca nu a inceput culesul la floarea soarelui, am facut luni la toti stupii un tratament cu varachet, au cazut multe victime.

Despre lichefierea larvelor, am citit despre loca americana, stupul nu miroase cand il deschid iar in acele celule patate nu este substanta lichida, are un reziduu uscat in celula. O sa fac azi un control mai amanuntit pe o rama cu puiet capacit (proba cu scobitoarea, cu toate ca nu vazut nici un capacel spart la puietul capacit. Imi pare rau ca nu am facut poze.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

marius_vfp

#1194
Citat din: trantore din Iulie 01, 2014, 10:58:17 PM


eu am scapat de hraniri au gasit un hectar de floare la vre-o 3km....

esti sigur ca ai scapat , la 3 km se alege praful si pulberea de albina.cu un hectar de floare nu poti sa hranesti mai mult de 5 stupi

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

happy

Citat din: mmacreanu din Iulie 01, 2014, 04:40:03 PM
azi am facut o scurta revizie prin stupina, abia fac fata eu sa pun sirop la cat consuma albinele, imbucurator este faptul ca matcile sunt inca active si ponteaza bine, doar vreo 4 stupi pe care i-am scapat fara mancare au intrerupt putin ponta.
La ora asta sa le dai sirop cand a inflorit deja floarea soarelui? :uimit:
Eu am dus ieri la Ciucurova 4 roiuri la tei si azi mai duc 3 roiuri undeva la facelia(1ha) si se afla si floarea soarelui in apropiere.Facelia este chiar langa un sat din apropiere am dat peste ea din greseala cautand un drum accesibil pentru un pavilion neinscris inca in circulatie.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

trantore

#1196
am 8 familii si un roi

si mai sunt ~4ha mai aproape 2km care acum da semne sa infloreasca

da mai sunt stupari in zona in total ~ 100 de familii la mie in sat si in localitatea vecina nu stiu.....pot fi si mai multi da nu stiu eu de ei

oricum ii mai buna ca zaharu



trantore

mmacreanu nu o fi camasile de la celule ce vezi tu?

dodo79


Citat din: trantore din Iunie 29, 2014, 02:17:10 PM


si pe urma sa vezi cum decoreaza zona.... :zzz: :D
iata decorul

marian sima

Citat din: marian sima din Iunie 25, 2014, 03:48:49 PM
Pentru mine pe stationar e cel mai prost an ,floarea-soarelui a inflorit si albina a inceput sa omoare trantori.
Pentru experiment am lasat doi stupi fara puiet larvar si fara matci ,nici acestia nu au bagat decat un pic de stropeala.
Ma vad obligat sa intervin.

Mai sus va spuneam despre un experiment,stupi din experiment sant acum ful de       miere de la floare ,ramele sant pline dar mierea este foarte fluida ,nu voi astepta sa capaceasca am sa pun alt cat deasupra insa stau in cumpana sa pun cat de 12 rame sau alt orizontal  de 20 de rame .
Problema este ca trebuie sa-si creasca si faguri. :roll: