CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

dodo79

Citat din: romikele din Iunie 26, 2014, 01:14:52 PM

Vezi daca nu stii? La Dragos nu albinele cara mierea, ci dronele... si alea nu propolizeaza ramele  =))
Daca nu gasesc flori, o cara din hipermarketuri, o trec prin gusa si e super OK! :rotfl:

Trebuie sa recunosti ca in filmuletul cu pricina, fu... tare poanta!  =)) =)) =))
ca in mai toate filmele lui  =)) =)) =)) =)) =))
cred ca si afganii sau uitat la filmele lui pe net de doborau dronele americanilor.acuma inteleg de ce.cautau miere  =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

trantore

nu mai fiti rai....  omu sia controla stupi cu o zi inainte si a vrut sa ne arate ce are el in stupi

infloreste floare soarelui in judetu arad   intre siria-arad si ineu-seleus la mocrea, in zona seleusului este ceva dar  mai tarzie

hranirea cu sirop am facuto din anumite motive  cauta nozemoza daca nu merge link-ul
http://liviuroman.com/apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=2564.msg186049#msg186049

relutu

Nu cred ca e filmarea lui Dragos ptr ca nu e vocea lui.Eu cred ca a gasit postarea si a vrut sa o arate sa ne distram un pic.Dupa accentul folosi cred ca sunt olteni.

oroles

Uite de aia nu fac eu filme... Exista riscul sa fiu considerat  pinguin. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

joohny

Va salut.Tinind cont ca ,se vad ramele capacite probabil filmul este facut dupa rapita sau dupa salcim.Chestia cu propolizarea nu prea este valabila.Aproape cam asa a fost si la mine anul trecut  in momentul cind am avut cules serios si cat cu reme si FA.Dragos asteptam un film cu asa ceva insa cu mai multe caturi.Prefer sa fie de data aceasta din stupina lu"matale.Sanatate.

trantore

Citat din: joohny din Iunie 26, 2014, 10:18:20 PM
Va salut.Tinind cont ca ,se vad ramele capacite probabil filmul este facut dupa rapita sau dupa salcim.Chestia cu propolizarea nu prea este valabila.Aproape cam asa a fost si la mine anul trecut  in momentul cind am avut cules serios si cat cu reme si FA.Dragos asteptam un film cu asa ceva insa cu mai multe caturi.Prefer sa fie de data aceasta din stupina lu"matale.Sanatate.


ii filmare de acum  eu vad ceva porumb in spate si are cam 1 metru

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

joohny

Va salut.Am revazut filmul insa nu pt. a reurmari cata miere au stupii ci pt. faptul cum se converseaza intre cameraman si apicultor.Este o comedie pt mine f.tare.Chiar as vrea sa stiu la acest filmulet cine este regizorul?Ce mai,conversatia la acest filmulet face cit 10 caturi de miere.Bravo regizorelui.Sanatate.

stefan1

  V-ati aruncat pe Dragos cand nu era cazul. El doar a pus videoclipul, fara a cunoaste protagonistii. Sunt de prin Arges si din alte postari autorul spune ca a invatat apicultura de la Ursu. Curios ca mierea nu ne-o arata in lazi tip Ursu. Arata in alt videoclip si o lada Ursu cu 3 in 1, cu diafragme de ampora cu fel si fel de gauri, dar totusi nu cu diafragma spre urdinis, cum mai facea Ursu, cu pionieze si tot dichisul. Zicea ca sunt roi, se mira cat de populati sunt (nici voba sa fie populati!) si se mira ca are o matca superinteligenta care ocoleste la ouat portiunile din faguri cu celule de trantori. Dar asa fac toti stupii slabi, care trebuie sa-si creeze albine lucratoare si nu au puterea de a creste si trantori.
Catul ala este clar ca a fost 'manarit'. Zicea ca a recoltat mierea de 2 saptamani si nu a mai controlat catul iar acum se mira cat sunt fagurii de plini. Dar distributia mierii in cat este anormala. Fagurii dinspre margine sunt complet capaciti, iar spre mijlocul catului doar partial cu miere. A avut faguri la crescut, cel central este abia inceput, unul ceva mai spre lateral aproape crescut(normal creste intai fagurii centrali). In cazul unui fagur artificial pus langa un fagur crescut, albinele ingroasa mai mult fagurul vecin, ceea ce nu era in acel cat. E clar ca fagurii au fost pusi acolo asa, din mai multe locuri, pentru 'impresia artistica'.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Foarte corect Stefan. Reallizarea filmului nu are nimic de a face cu Dragos.

Si as mai adauga.
Un cat plin cu miere capacita cum se prezinta in film ar trebui sa aiba si ceva exces de fagure deasupra ramelor plin cu miere sau cel putin niste "poduri" intre leatzurile superioare ale ramelor, macar partzial.

Reamintitziva cu totii filmuletzele cu apicultori comerciali despre extractzia mierii cind acestia ca primul lucru razuie excesul de ceara/fagurasi crescuti deasupra ramelor ca pe urma ramele sa intre usor in descapacitor si centrifuga.
Ei, nu trebuie sa fi comercial caci si la amatori ca si mine daca lasi ramele sa fie capacite ca si in filmuletzul de mai sus vei avea acel mic exces de ceara si chiar si mici poduri intre rame.


marian sima

Aici capitan Picard.
Jurnal de bord.
Data stelara 2772014,trecem prin nebuloasa ROIUL ,afara nu e zi de vara e frig si ploua cu galeata,santemi urmariti de o entitate noroasa care se revarsa asupra noastra aproape in fiecare zi din aceasta cauza cadetele noastre nu pot ajunge la sursa de necatar.

Asa cu nu putem decat sa lucram in atelier la propulsoare si in pauze sa urmarim filmulete in care vedem cum glingonieni scoate miere glingoniana.

Privim catre noi orizonturi,deschidem noi frontiere.

Jurnal inchis.

Uitasem.Nu uitati sa va platiti taxele catre federatie,care sateti pe avarie ve-ti primi ajutoare la data stelara trecuta. :)

calmusdaniel

Hai sa fim seriosi!Anul asta a facut miere numai cine a avut cartela la Metro,ca a fost super oferta la zahar numai 2,49 ron pe kg!Rentabil nu-i asa!???Se vede ca e un stup aranjat,dar nu ma mira ca sunt destui care fac asta!

dodo79

S-a facut o confuzie.filmuletul de care scriam eu cu nea Mihai este cu totul alt filmulet.NU ESTE ULTIMUL FILMULET POSTAT DE DRAGOS. :hi:

calmusdaniel

 Stiu ca nu e postarea lui Dragos eu am comentat filmuletul in sine,oricum cred ca el nu s-ar preta la asa ceva, =)) =)) =))

dodo79

Citat din: calmusdaniel din Iunie 27, 2014, 11:20:43 AM
Stiu ca nu e postarea lui Dragos eu am comentat filmuletul in sine,oricum cred ca el nu s-ar preta la asa ceva, =)) =)) =))
=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))