CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Hermannstadt

Pai daca in 2 saptamani au umplut caturile iara si nu are ce face cu ea sa mai dea pe aici pe forum la la cei care nu au nici pt hrana de iarna :-)

Numai bine!
:hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

marian sima

Pentru mine pe stationar e cel mai prost an ,floarea-soarelui a inflorit si albina a inceput sa omoare trantori.
Pentru experiment am lasat doi stupi fara puiet larvar si fara matci ,nici acestia nu au bagat decat un pic de stropeala.
Ma vad obligat sa intervin.

Hermannstadt

Si la mine situatia este dezastroasa, nici macar pt ele nu au reusit sa adune, desi am avut familii destul de puternice la inceperea sezonului, deja am intervenit si probabil dupa cum arata sezonul asta pana in toamna o sa trebuiasca sa le sustin pt ca alltfel nu o sa fie bine.

Numai bine! :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

marius_vfp

mai dragose , da unde ai gasit mai pinguinii astia , ma umflara ficatu in mine nu mai pot de oftica , uite ma ca la ei se poate la noi cand cand.
poate ne spui si noua 3 secrete  =)) =))
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

oroles

Anul acesta este anul extremelor. Sunt apicultori care au avut culesuri bune si sunt apicultori care nu au ce lasa mancare pe iarna. In zona mea, apicultorii spun ca la salcam nu au avut asa productie de ani buni. E adevarat ca la salcam, mai tot timpul dadeau gres fiind frig... Anul acesta, au fost 4-5 zile bune, dupa care a plouat dupa amiaza si tot au mai scos ceva.

In alta ordine de idei... Nu cred ca oamenii astia ar trebui numiti "pinguini". Nu corespund, cel putin la prima vedere ideal tipului de pinguin. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

in filmul prezentat se vede cat de usor desprinde ramele --ceace inseamna ca filmarea era pregatita   :nod: :nod:

marian sima

Aseara am vorbit cu o persoana din Moldova de peste Prut,la ei a fost pana acum un an apicol foarte bun.
Ba spunea ca in zona Cimislia este c-am seceta si ar fi buna o ploaie.

La mine nu sa golit santul de apa ,azi-noapte iar mai dadu o rapaiala si vremea e rece floarea-soarelui nu secreta nectar la asemenea temperaturi.

Nu am vazut filmuletul insa la o secretie abundenta de nectar mierea poate sa fie foarte fluida chiar daca este capacita ca sa nu mai zic de aia necapacita.

Daca baga sirop credeti ca nu putea sa il bage direct la vascozitatea dorita :),e tehnica cu galeata in capul stupului prezentata de dl Dan Margarit reglezi un pic gaurile de alimentare si de nu bagi un sirop cu vascozitate mai ceva ca mierea,albina dacat intinde limba si se alimenteaza,nu se manzoleste nu se ineaca,ba nu se produce nici furtisag,poti sa alimentezi stupul zi si noapte.




trantore

Citat din: mape 48-petru manea din Iunie 26, 2014, 08:06:14 AM
in filmul prezentat se vede cat de usor desprinde ramele --ceace inseamna ca filmarea era pregatita   :nod: :nod:

doar nu vrei sa pui camera si sa te faci de ras....  eu am nevoie de dalta j ca sa scot ramele

asa au aratat si la mine caturile la rapita...  acum ii gol  tot, le-am bagat sirop sa nu moara

ce sa zic.....  butoaie pline la toti stupari

bismark

   Eu, tot nu inteleg ce fel de apicultori sinteti daca mereu alimentati cu sirop si scoateti tot sirop din stupi. Eu nu am pus sirop la stupi intr-o viata decit 1 data sau de 2 ori si atunci tot din miere diluata cu apa 1/1(ceai de menta) si o lingura de otet de miere la litru.Si daca am vazut ca nu-i bine suta la suta am pus miere de la rezerva.Ce-i mai bun decit ce este produs tot de ele?.Sa cumpar zahar, sa-l invertesc si apoi sa am probleme cu nosemoza mai bine le las pe ele sa hotarasca si le pun citeva kg.de miere.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

marius_vfp

oroles tot respectul pentru cei care fac productii adevarate si in anii grei , acolo unde se vrea se poate sunt rare cazurile cand chiar n-ai ce sa faci , dar filmul era pregatit se vede , limbajul de cartier modul de asi exprima trairile asta ma face sa-i categorisesc ,frustrati 100% ,vor sa dea cat mai bine pe sticla .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

dodo79

Citat din: marius_vfp din Iunie 26, 2014, 10:39:41 AM
oroles tot respectul pentru cei care fac productii adevarate si in anii grei , acolo unde se vrea se poate sunt rare cazurile cand chiar n-ai ce sa faci , dar filmul era pregatit se vede , limbajul de cartier modul de asi exprima trairile asta ma face sa-i categorisesc ,frustrati 100% ,vor sa dea cat mai bine pe sticla .

spor
Citat din: mape 48-petru manea din Iunie 26, 2014, 08:06:14 AM
in filmul prezentat se vede cat de usor desprinde ramele --ceace inseamna ca filmarea era pregatita   :nod: :nod:
=D> =D> =D> =D> La tinta
se pare ca la postarile lui Dragos este obisnuinta.Slab regizor acela care a filmat.
Ps.nu am sonor asa ca nu am auzit limbajul  :hi:

relutu

Se vede pixelu albastru,rusine Dinu Patriciu.Circ,au adunat ramele din totI stupii si cica au productie.

bucovineanu

#1137
Probabil au o specie de albine care nu propolizeaza deloc.  :smile: Nici folia nici ramele nu sunt deloc lipite cu propolis. Si nici nu se prea vad albinele care sa fi adunat acea miere. Sunt cam rare pe rame.

dodo79

Citat din: bucovineanu din Iunie 26, 2014, 12:03:28 PM
Probabil au o specie de albine care nu propolizeaza deloc.  :smile: Nici folia nici ramele nu sunt deloc lipite cu propolis. Si nici nu se prea vad albinele care sa fi adunat acea miere. Sunt cam rare pe rame.
intr-o alta postare facuta de Dragos si filmata de el am atras atentia asupra acestui lucru si ma facut in tot felul.ma trimis in lanu de porumb =)) =)) =))
acolo ce sa vezi ,am dat peste el :D :D :D :D :D
am intrebat si eu de albinele acelea care nu propolizeaza dar cred ca specia o tine ptr el.la cate experimente face poate a facut ceva.Rusinicaaaaaaa
albinele alea mai degraba arata a albine din nucleu de imperechere decat de culegatoare.

romikele

Citat din: dodo79 din Iunie 26, 2014, 01:05:46 PM
intr-o alta postare facuta de Dragos si filmata de el am atras atentia asupra acestui lucru si ma facut in tot felul.ma trimis in lanu de porumb =)) =)) =))
acolo ce sa vezi ,am dat peste el :D :D :D :D :D
am intrebat si eu de albinele acelea care nu propolizeaza dar cred ca specia o tine ptr el.la cate experimente face poate a facut ceva.Rusinicaaaaaaa
albinele alea mai degraba arata a albine din nucleu de imperechere decat de culegatoare.

Vezi daca nu stii? La Dragos nu albinele cara mierea, ci dronele... si alea nu propolizeaza ramele  =))
Daca nu gasesc flori, o cara din hipermarketuri, o trec prin gusa si e super OK! :rotfl:

Trebuie sa recunosti ca in filmuletul cu pricina, fu... tare poanta!  =)) =)) =))