CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Daca nu are deloc puiet nu-i in regula. Nici o blocare a cuibului nu opreste complet matca sa ponteze, mai cu seama in luna mai. E posibil sa fi omorat regina la un control sau la transport (daca ai fost in pastoral). Atunci trebuie ca au fost un numar de botci, dar care pot fi distruse de albine dupa ce iese o regina. Se poate ca sa aiba o regina nefecundata, care nu a inceput inca sa oua. Uneori asteapta sa se termine tot puietul din stup si abia pe urma ponteaza noua regina.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

yulian

Am verificat acceptarea matcilor de catre roiurile create. 19 din 22...eu zic ca e bine.

stefanst

Oare ce se intampla daca in urmatoarele saptamani este doar vreme urata? Am cateva roiuri la care , dupa socoteala mea , zilele acestea ar trebui sa iasa matca la zborul de imperechere , insa , uitandu-ma pe prognozele meteo(si pe geam) am vazut ca nu prea-s sanse de soare si caldura prea curand.

yulian

Cu putin noroc, prin doua zile de zbor si se imperecheaza...asta daca nu sunt deja imperecheate. Eu am avut surpriza sa am matci  imperecheate  repede dupa ecluzionare...  :uimit:  Foarte bizar anul asta... Daca ai ghinion, se trantoresc...si adio matcute...

oroles

#1039
Citat din: yulian din Iunie 02, 2014, 07:44:12 PM
Cu putin noroc, prin doua zile de zbor si se imperecheaza...asta daca nu sunt deja imperecheate. Eu am avut surpriza sa am matci  imperecheate  repede dupa ecluzionare...  :uimit:  Foarte bizar anul asta... Daca ai ghinion, se trantoresc...si adio matcute...
In 2 ani, dupa calculele mele am imperecheat cca 45 de matci (neselectionate spre rusinea mea!). Niciuna nu s-a trantorit din aceasta cauza desi am avut parte de cele mai oribile zile... Probabilitatea sa se intample chestia asta e mai mica decat matca sa se piarda la zborul de imperechere datorita pasarilor  (randunici, prigorii) sau datorita gresirii stupului de catre matca la intoarcerea din zborul nuptial. O matca are nevoie pentru imperechere doar de cateva minute. Ori o ploaie de 7-8 zile in continuu este aproape imposibila. :D Un prieten a patit-o. A povestit cum s-a trezit cu matca batrana si cu cea imperecheata in acelasi stup la un control. :)

Dar nu exclud ca pe viitor sa patesc si eu cu vreo matca sa se trantoreasca datorita vremii...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

istodorescu vasile

Citat din: oroles din Iunie 02, 2014, 08:14:32 PM
Citat din: yulian link=topic=6819.msg185763#msg185763 date=1401727452
/quote]
In 2 ani, dupa calculele mele am imperecheat cca 45 de matci (neselectionate spre rusinea mea!). Niciuna nu s-a trantorit din aceasta cauza desi am avut parte de cele mai oribile zile... Probabilitatea sa se intample chestia asta e mai mica decat matca sa se piarda la zborul de imperechere datorita pasarilor  (randunici, prigorii) sau datorita gresirii stupului de catre matca la intoarcerea din zborul nuptial. O matca are nevoie pentru imperechere doar de cateva minute. Ori o ploaie de 7-8 zile in continuu este aproape imposibila. :D Un prieten a patit-o. A povestit cum s-a trezit cu matca batrana si cu cea imperecheata in acelasi stup la un control. :)

Dar nu exclud ca pe viitor sa patesc si eu cu vreo matca sa se trantoreasca datorita vremii...
trintorite devin  foarte rar ,din aproximativ 800- 1000 de matci cite cresc anual, doar 2-3 se intimpla sa ponteze doar trintori.am avut insa multe cazuri cind am fost nevoit sa elimin serii de 30 -40 de matci care datorita temperaturii scazute  nu au putut sa iasa la zborul de imperechere , iar daca au trecut 15 zile de cind a ecluzionat matca si nu s-a imperechea, trebuie sa o elimin, fiindca acea matca nu mai prezinta garantia ca va fi buna.asta se intimpla in special la inceputul sezonului,cind sunt perioade friguroase chiar si cite doua saptamini . prietenu care a gasit ambele matci in stup[cea tinara si cea batrina], acolo a fost vorba de schimbare linistita, caz in care ambele convietuiesc perioade chiar si de citeva luni, insa la un moment dat cea batrina nemaifiind hranita, dispare.

cosmin30

azi am stors 60 kg miere din 15 stupi (atat mi-a permis vremea rea). o medie de 4 ori mai slaba decat anul trecut...

feerary

Citat din: cosmin30 din Iunie 03, 2014, 10:11:28 PM
azi am stors 60 kg miere din 15 stupi (atat mi-a permis vremea rea). o medie de 4 ori mai slaba decat anul trecut...
Si ce, nu-i bine?  Eu din 40 nu am scos nimic. Altu a fost la 3 salcam si a dat sirop.... asa ca ai motive sa te bucuri k nu esti pe -

nicu84

inseamna ca eu, cu aalbinele langa casa, am scos bine la salcam 100kg de la 15 fam. mai ales ca nu am cheltuit cu transport cine stie pe unde dupa salcam.
azi o sa-mi aduc axul pt freza verticala, comandat la un strungar, o sa atasez cateva poze sa va da-ti cu parerea.

albinasebes

Am langa stupina rapita de primavara iar maine stropesc cu proteus. Mi-au transmis sa inchid stupii doua zile. Stiti cumva ce remanenta are? Mai pot lasa stupii pe vatra dupa aceea?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

dodo79

Citat din: albinasebes - luca sorin din Iunie 04, 2014, 11:16:05 PM
Am langa stupina rapita de primavara iar maine stropesc cu proteus. Mi-au transmis sa inchid stupii doua zile. Stiti cumva ce remanenta are? Mai pot lasa stupii pe vatra dupa aceea?
mai este inca rapita?

nicu84

acesta-i axul pe care mi l-am achizitionat

albinasebes

Rapita de primavara infloreste acum.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

PARINTELE

astazi am descoperit ca nu mai am  matca in cateva nuclee.
din pricina furtisagului la aceste nuclee am ramas si fara cateva matci.

daca vinde cineva in apropierea bucurestului matci,sa-mi trimita un mesaj privat
sanatate multa tuturor

crisian-nicolae

Astazi am reusit sa scot unroi  de sub o placa de beton,a intrat in urma cu doua saptamini,au cladit faguri exact cit jumatate de minge de fotbal, puiet capacit pe trei fagurasi plus oua. Am c-am muncit pina am prins fagurasi cu ajutorul unor sirmulite,dupa operatiune am servit roiul cu un hraitor plin cu sirop.