CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

dredd

cu siguranta ca da. se pregatesc de iernat. ori la cate antecamere au nu gasesc iesirea  :rotfl:

oroles

Stie cineva vreun ritual de alungare a ploii?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

nicu84

azi am stors 55 kg de miere, restul pe maine.

mph

Citat din: oroles din Mai 27, 2014, 09:05:23 PM
Stie cineva vreun ritual de alungare a ploii?
Mergi in Ucraina si intreaba de Albert Ignatenko. Se pricepe omul dar trebuie sa-l convingi sa revina in Romania:)

dedu

Azi am verificat stupii sa vad ce au bagat la salcam,pentru prima data de 14 ani de cand am stupi nu voi scoate miere la salcam. Au bagat miere in cuiburi si vreo 2 rame de pe lateral,nu are rost sa manjesc centrifuga pentru 2 galeti de miere,o las sa se amestece cu poliflora si tei,ori scot o data si umplu butoaiele ori nu scot.
Am noroc ca am gasit ceva clienti la roi de pe aici din Alba de mi-am mai scos cheltuielile ca de nu era bai mare...
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

stefanst

Ieri am facut cateva roiuri din cate doua rame cu puiet capacit , mancare si cate o botca gata de ecluzionare. Avand in vadere ca in cateva zile va iesi puietul capacit iar altul nu voi mai avea prea curand(pana se imperecheaza matca si incepe ponta) as putea sa le fac un tratament cu varachet , sau e un stres prea mare ptr matcile tinere(neimperecheate)?

istodorescu vasile

Citat din: stefanst din Mai 29, 2014, 10:18:16 AM
Ieri am facut cateva roiuri din cate doua rame cu puiet capacit , mancare si cate o botca gata de ecluzionare. Avand in vadere ca in cateva zile va iesi puietul capacit iar altul nu voi mai avea prea curand(pana se imperecheaza matca si incepe ponta) as putea sa le fac un tratament cu varachet , sau e un stres prea mare ptr matcile tinere(neimperecheate)?
dupa ce eclozeaza puietul capacit, este indicat sa efectuati un tratament ativaroa. nu este atit de mare stresul la tratament ,in comparatie cu infestarea cu varoa.

cipik

Azi la un control la o familie in vertical pe 20 de rame, am gasit pe fundul stupului regina inconjurata de vro 5-6 albine. Initial am crezut ca am omorat-o eu cand am mutat remele, in stup mai erau oua proaspete si botci roase dar si una doar capacelul pe unde a iesit noua regina.
Acum vine nelamurirea mea : regina batrana a fost omarata de albine sau fiind epuizata si-a dat ultima suflare?
Matca nu era usacata ca cele din insectar care se "stafidesc'' daca se misca ziceai ca era vie.
Sanatate.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

mmacreanu

Citat din: cipik din Mai 31, 2014, 09:44:30 PM
Azi la un control la o familie in vertical pe 20 de rame, am gasit pe fundul stupului regina inconjurata de vro 5-6 albine. Initial am crezut ca am omorat-o eu cand am mutat remele, in stup mai erau oua proaspete si botci roase dar si una doar capacelul pe unde a iesit noua regina.
Acum vine nelamurirea mea : regina batrana a fost omarata de albine sau fiind epuizata si-a dat ultima suflare?
Matca nu era usacata ca cele din insectar care se "stafidesc'' daca se misca ziceai ca era vie.
Sanatate.

schimb linistit? matca batrana ajunge sa fie omorata de cea noua!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

cipik

La asta m-am gandit si eu, dar pana acum nu am gasit regina batrana moarta in stup.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

stefan1

  Matca fecundata, barana sau nu, este omorata de noua regina iesita din botca, la un stup in stare de roire, daca aceasta matca batrana nu a vrut sau nu a putut sa iasa paraseasca stupul cu un roi. Daca a vrut doar sa-si schimbe matca, uneori matca batrana si cea tanara pot convietui pana in toamna si foarte rar chiar sa treaca ambele iarna. Daca zici ca matca moarta nu este cea batrana, atunci este una din botcile roase. Dupa ce botcile sunt intepate de regina (asta se intampla cand renunta la roit), albinele le scot din botci. Unele pot fi complet mature. Albinele care le scot din botci, le arunca doar pe fundul lazii, de acolo alte albine le vor scoate afara. Acum unul-doi ani am pus o fotografie cu 10-12 regine moarte, toate mature, scoase dintr-un stup care nu mai voia sa roiasca. Deci regina vazuta, daca nu a fost cea batrana, este una scoasa din botci, dupa ce familia si-a ales noua regina.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cipik

Era cea batrana, se mai vedea marcjul pe ea.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Cristian Mihai

Eu am patit la un stup care il lasasem pe 10 rame cu puiet sa gasesc miere bagata pe ramele unde a fost puiet si am 2 intrebari:

1. E vreo problema din punct de vedere calitativ daca extrag mierea de pe ramele unde a fost puiet ?

2. Ce s-a intamplat cu stupul ? ca nu am gasit nici larve, nici agresiv nu era si nici botci nu avea...

apivasmob

1 . mierea o sa fie mai inchisa putin la culoare.
2 . nimic au blocat cuibul cu nectar (miere + polen cred).
Sanatate tuturor apicultorilor

Cristian Mihai