CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

NYK74

NICU 84,cum zice MARIUS,matca vopsită cu alb dacă sa respectat anul din codul culorilor,schimbo.
Referitor la ramele cu miere,se centrifugheaza ramele fară puiet in ele,cu un sfert cel putin de rama mierea  câpâcitâ ,lasînd necesarul de hrană in stup,având in vedere si starea vremii care in acest an nu este prea roză ,puterea familiei si starea ei de dezvoltare.
Ramele cu puiet in ele le dai mai inspre marginea cuibului,astepti sa iasă puietul,după aia le scoti.

nicu84

asa m-am gandit si eu saprocedez. multumesc

Aurelian A.

Am pus magaziile pe stupi azi,salcamul e inflorit 30 40 la suta dar inca nu se vede nimic prin rame(ramele din cuib) activitate slabuta la urdinis,cred ca din cauza frigului nu prea secreta nectar inca. :qp:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

nicu84

am cumparat inainte de Pasti 11 fam, si mi s-a spus ca matcile sunt de anul trecut. pana acuma am gasit 3 matci vopsite cu alb adica din 2011. pacat ca cunosc persoana de la care am cumparat, dar asta e. daca las sa schimbe matca ele, e bine?

PARINTELE

Astazi am umblat la stupi si-am observat la doi dintre ei foarta multa albina moarta. Stupii au fost adusi acasa acum o saptamana de la rapita,iar aranjamentul lor a fost altul pe vatra decat a fost inainte.
Ce parere aveti?
Aceasta asezare altfel decat au fost sa fie cauza sau altul sa fie motivul acestei mortalitati de albina la cei doi stupi
Cu respect .

nicomico

Nicu 84 poate persoana care ti-a vandut familiile are dreptate in privinta varstei matcilor.Fratele meu imi zice "am sa marchez matcile cu culoare alba ca se observa mai bine",deci este posibil sa fie persoane care le marcheaza sa le observe mai bine,nu pentru a avea o evidenta a varstei matcilor.Stiu ca nu este bine dar uite ca mai sant si alte mentalitati.Sfatul meu pentru toti care cumpara,incercati sa schimbati matcile cu matci de calitate din sursa cunoscuta .
Din observatiile mele(nu este obligatoriu sa aveti aceeasi parere) cand o matca "conduce" activitatea in stup ,ea depune puietul compact ,le obliga sai asigure loc de ouat .In schimb cand matca este batrana parca "se bucura" ca albinele blocheaza cuibul cu miere si polen .

nicu84

aici e problema, oua perfect, toate, dar fiecare au trase botci in mijlocul ramelor, si alte fam cu matca de anul trecut la fel au botci la mijlocul ramei, rama are gaura in mijlocul ei, poate de aceea trag acolo botci.

mape 48-petru manea

Nu conteaza ca le-ai pus in alta ordine ---pentru ele este un loc nou si isi fac o noua orientare ---alta este cauza ---daca nu ai cules de intretinere poate fi un mic furtisag --trebuie sa reduci urdinisele

PARINTELE

Citat din: mape 48-petru manea din Mai 17, 2014, 05:50:09 PM
Nu conteaza ca le-ai pus in alta ordine ---pentru ele este un loc nou si isi fac o noua orientare ---alta este cauza ---daca nu ai cules de intretinere poate fi un mic furtisag --trebuie sa reduci urdinisele
Multumesc pentru raspuns.
Oare sa fie furtisag?
Ma intreb si va intreb,pentru ca unul dintre acesti stupi este fff puternic.

marius_vfp

Citat din: nicu84 din Mai 17, 2014, 05:48:09 PM
aici e problema, oua perfect, toate, dar fiecare au trase botci in mijlocul ramelor, si alte fam cu matca de anul trecut la fel au botci la mijlocul ramei, rama are gaura in mijlocul ei, poate de aceea trag acolo botci.

au tras botci dar sunt si ouate acele botci?
si eu marchez doar cu o singura culoare , verde, ca atat am gasit ,nu e importanta culoarea pentru unii ,ci mai degraba ca e marcata matca , unii nu marcheaza matcile si dupa 3 ani le rup gatu , dar fara sa stie poate ca matca la care ii rupe gatu zicand ca e batrana e foarte tanara ea fiind schimbata anterior , deci tot ce e marcat e bun , cand apare alta matca nemarcata e clar ca si-a schimbat matca .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

nicomico

Ai dreptate Marius daca scrii in caiet cand ai chimbat matca totul este ok.

nicu84

azi am mai dat jos un roi dintr-un prun. o intrebare: in familia din care a iesit roiul, ramele ramase cu cateva albine, catava miere, rame cu puiet , ce facem cu acestea fiindca acum este albina cam pt jumatatea ramelor existente in stup?

oroles

Citat din: nicu84 din Mai 21, 2014, 09:54:46 PM
azi am mai dat jos un roi dintr-un prun. o intrebare: in familia din care a iesit roiul, ramele ramase cu cateva albine, catava miere, rame cu puiet , ce facem cu acestea fiindca acum este albina cam pt jumatatea ramelor existente in stup?
Ce vrei sa le faci? Le lasi in pace! Eventual mai rupi din botci.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

Poţi împărţi puietul căpăcit la cei cu mătci viabile. Poţi să-i iei mierea ca să nu mai aibă iar gând de du2ă.

Aurelian A.

In seara aceasta am verificat putin caturile care le-am pus sambata trecuta..cum le-am pus,asa sunt si acum,au bagat ceva miere jos,ca erau uscati,si cam atata,slab salcam,poate la anul :nod: :nod:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga