CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

NYK74

Atentie sa nu iti omoare si matca,pune-o in cuscuta ,rupe toate celelalte botci ,nu lasa alt puiet din care sa isi faca altele pina nu acceptă matca.
Succes DODO,ne mai auzim. :wink2:

dodo79

daca a trecut 8 zile nu are de unde sa mai  aiba oua.

nicu84

astazi, pt ca ii inorat si mai si ploua, imi caut pe net o panza de circular, cat de cat buna, placata cu vidia si care sa ramana taietura curata, fina. asa din poze nu prea pot sa-mi dau seama de calitate. poate stie cineva unde gasesc si ce model ii bun.

cosmin30

eu nu am reusit sa rup toate botcile niciodata. intotdeauna au ramas suficiente cat sa isi faca de cap. spuneti-mi si mie va rog cum procedati...

crisian-nicolae

Eu am scuturat rama de albine si am intorso pe toate partile si am rupt tot ce mi sa parut ca seamana cu o botca.
  :)

dodo79

Citat din: cosmin30 din Mai 14, 2014, 01:19:46 PM
eu nu am reusit sa rup toate botcile niciodata. intotdeauna au ramas suficiente cat sa isi faca de cap. spuneti-mi si mie va rog cum procedati...
dupa ce le rupi pe toate ,la 3-4 zile verifici si eventual rupi din nou.cum a scris si crisian nicolae este mai usor daca le scuturi prima data.asta daca nu sunt agresive :) ,ca altfel e belea.

oroles

Citat din: dodo79 din Mai 14, 2014, 03:41:54 PM
Citat din: cosmin30 din Mai 14, 2014, 01:19:46 PM
eu nu am reusit sa rup toate botcile niciodata. intotdeauna au ramas suficiente cat sa isi faca de cap. spuneti-mi si mie va rog cum procedati...
dupa ce le rupi pe toate ,la 3-4 zile verifici si eventual rupi din nou.cum a scris si crisian nicolae este mai usor daca le scuturi prima data.asta daca nu sunt agresive :) ,ca altfel e belea.

Atentie, le rupi doar daca nu sunt capacite. Daca sunt capacite le rupi toate mai putin 1-2, mai frumoase. Daca ti-au tras-o si au apucat sa o capaceasca, atunci nu trebuie sa intervii. E dreptul lor sa faca ce vor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marius_vfp

de ce sa nu intervii , eu daca as fi in locul lui as impati familia in 4 sau 5 nuclee pe cate 2 rame , caut baba , o elimin , si las pe una din ramele din noul nucleu maxim 2 botci frumos capacite , de restul se ocupa ele , le asigur apa si mancare si le urez spor la treaba , dupa ce apar ouale si se mai aduna albina , bag o rama cu puiet gata sa iasa si poate o rama la crescut.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cosmin30

Citat din: marius_vfp din Mai 14, 2014, 09:19:57 PM
de ce sa nu intervii , eu daca as fi in locul lui as impati familia in 4 sau 5 nuclee pe cate 2 rame , caut baba , o elimin , si las pe una din ramele din noul nucleu maxim 2 botci frumos capacite , de restul se ocupa ele , le asigur apa si mancare si le urez spor la treaba , dupa ce apar ouale si se mai aduna albina , bag o rama cu puiet gata sa iasa si poate o rama la crescut.

spor

cam asa am procedat si eu pana acum. cate rame cu botci, atatea nuclee... multumesc mult pentru raspunsuri.

stefanst

Astazi am umblat la stupi(sunt incepator , am doar doi din vara trecuta) si am vazut la unul dintre ei - cel mai dezvoltat - ca au inceput sa-si traga botci(la care m-am uitat inca nu erau oua sau larve). In situatia in care vreau sa-i inmultesc , cam in cate zile pot sa-i impart?

nicu84

mai asteapta, cand ii botca capacita atunci poti sa faci roi artificial.

marius_vfp

va astepta el mult si bine so capaceasca , pana nu o oua matca, albinele nu au ce sa creasca in ea.
stefan , acele inceputuri de botci le poti vedea in orice stup , ele apar chiar si pe faguri dati proaspat la crescut , atat timp cat nu ai ou in ele nu poti face nimic.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

stefanst

Stiu ca nu am ce face pana nu vor fi ouate , voiam sa intreb daca , avand in vedere ca pe rama respectiva(cladita acum) au facut vreo 7 botci , au intrat in friguri , sau e doar o alarma falsa? Matca vad ca nu a incetinit ponta , rama vecina fiind plina de oua... Multumesc!

nicu84

parerea mea ca atata timp cat nu o depus ou in asa zisa botca nu cred ca o intrat in friguri si daca ii dai de lucru poate nici nu o sa intre..
1. printre altele, azi am facut 6 roi artificiali. in cateva fam am multe rame in care am puiet cam 10 pe 10 cm, in mijlocul ramei, iar in rest plin de miere, fffffff multa. acea miere se poate cumva stoarce cand o sa fie capacita?
2. o alta intrebare in cateva fam am inceputuri de botci in mijlocul ramei, matca de anul trecut si una cu alb, nu stiu anul, ii cumparata. sa fie de schimbare linistita?

marius_vfp

nicu , aia cu alb daca se respecta culorile e din 2011 , incerca sa o schimbi anul asta cat mai repede ca e cam baba.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva