CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

NYK74

Si aici la mine,se apropie de o saptamana in care a fost intre 10-14 grade ziua,si 2-3 grade noaptea,cind vine cite o ploaie,cind iese soarele,un vint rece de pe vîrfurile pline cu zăpadâ te congeleazâ ,floarea de la pomi e pe terminate,se trece fara sa fi cules mare lucru.
Jos la ses salcimul e mare parte imbobocit,si toti au pus magazinele deasupra,dar cu timpul rece,sta totu pe loc blocat.
La mine le am majoritatea pe 10 rame,trebuia sa fi inceput a pune magazinele deasupra,dar cu vremea asta,care va mai continua citeva zile,le voi lasa tot asa,e inutil a largi suprafaţa degeaba,dacă e frig si nu se pot duce la cules.
Vom vedea pe parcurs,dar nu pare un an promitător prea tare pentru apiculturâ . :hi:

oroles

Citat din: ursulakhe din Aprilie 20, 2014, 08:32:14 AM
Dragi colegi ieri am crezut ca fac cu capul cand am vazut la 5-6 stupi ca matca la 1 din acestia pana ieri a oprit definitiv ouatul iar la ceilalti 4-5 stupi am gasit puiet oua si larvar foarte tanar pe 2-3-4 rame
Eu m-am suparat pt ca de 1 saptamana jumate am inceput stimularea la familii cu cate 50 ml sirop in fiecare zi dimineata iar o data la 3 zile sirop cu protofil -----adevarul este ca respectivele familii sunt cele mai slabe si sunt pe 6-7 rame albina in care nu am mai adaugat nici o rama pt largiurea cuibului de 2-3 sapt iar atunci avea 4-5 rame puiet
Vreau sa precizez ca vremea la noi in zona a fost nasoala rau de aproximativ 2-3 saptamani
Un raspuns asemanator gasesti si in ultimul film al lui nea Marin.

https://www.youtube.com/watch?v=ycihnGd-fRc&list=UUSDKQ3cDCuKUUfAELmp6bGg
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

albinasebes

azi, dupa slujba, am mers in stupina si am mancat un ou rosu privind cu drag cum aduc polen, dupa o saptamana urata a venit soarele. sper ca Pastele sa schimbe si vremea, nu numai sufletele noastre.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Din lanul de fasole

Hristos a înviat!
Albinele au avut astăzi cules. A fost soare, parţial, până spre seară. Harnice, nu am avut de remarcat decât faptul că au adus polen de două feluri: unul roşiatic şi altul galben. Semn bun.
Mâine va fi soare toată ziua. Prognoză de la specialişti, nu din ţară. Pe baza acestor date am promis, pentru că am fost rugat, să merg mâine, într-un sat din aceeaşi zonă, la un prieten mai tânăr, are 79 de ani împliniţi, să-i fac nişte roiuri prin stolonare. Am fost de acord, pentru că reginele ce vor rezulta din botcile ce vor fi trase vor avea, la momentul respectiv,  trântori pentru împerechere.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

Către: Domnul ,,Romikele"
Referitor la:  ,,Hristos a înviat!"

Adevărat a înviat!, stimate domn, să vă ajute Dumnezeu în toate.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

crisian-nicolae

Activitate la urdinis. :yes:

Prieten cu Stuparii

Cam astazi asta am facut !
WP 20140421 005
Hristor a inviat tuturor !

mape 48-petru manea

un sfat:-nu mai pune ramele cu faguri artificiali culcate si mai ales la soare ---se vor deforma   :hi:

jean_dobrita

Astazi am dat o privire in familii(am ridicat doar podisorul,fara altceva) sa-mi fac o parere cum sta situatia,ca de maine incep serviciu si o sa trec pe la ele doar seara..am facut si vreo cateva poze...
Sper sa tina vremea cu noi sa se dezvolte suficient pana la salcam..undeva cam pe 10-15 mai preconizez ca va inflori

Prieten cu Stuparii

#894
Citat din: mape 48-petru manea din Aprilie 21, 2014, 07:59:47 PM
un sfat:-nu mai pune ramele cu faguri artificiali culcate si mai ales la soare ---se vor deforma   :hi:
Multumesc frumos !
Am pus pentru 5 minute duar ca pe jos s-au urcat cateva furnici .
WP 20140421 007 .
WP 20140421 006

dodo79

azi am facut un raid rapid.
o familie 7 rame puiet .alta 6 in cuib si una in cat
restul din cuib sunt pline cu pastura inca necapacita.
cel din cat a fost tras acuma si a fost deja puiat.
deocamdata multumit de cum arata.

marius_vfp

duma , poate nu te superi pe mine , da ma ia durerea de cap  :yahoo_cry: :yahoo_cry:

1 vezi stupul ala care il filmasi , are puietul la marginea cutiei si rama cu pastura la mijloc e inacceptabil , fa bine si organizeaza cuibul repede pui puietul pe mijloc si apoi o rama cu pastura/miere  apoi miere la margine ,pastura nu are ce cauta in cuib si nici ramele numai cu miere .

2 in primul film , ma uitam la stupi , redu urdinisul la toti stupii la jumatate .

3 nu rupe acum fagurele cu trantori lasa-l pana ce capacesc ele o mare parte apoi il decupezi acolo se va strange marea majoritate de varoua, rama claditoare o poti pune si a2a de la margine.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Prieten cu Stuparii

Citat din: marius_vfp din Aprilie 21, 2014, 10:40:58 PM
duma , poate nu te superi pe mine , da ma ia durerea de cap  :yahoo_cry: :yahoo_cry:

1 vezi stupul ala care il filmasi , are puietul la marginea cutiei si rama cu pastura la mijloc e inacceptabil , fa bine si organizeaza cuibul repede pui puietul pe mijloc si apoi o rama cu pastura/miere  apoi miere la margine ,pastura nu are ce cauta in cuib si nici ramele numai cu miere .

2 in primul film , ma uitam la stupi , redu urdinisul la toti stupii la jumatate .

3 nu rupe acum fagurele cu trantori lasa-l pana ce capacesc ele o mare parte apoi il decupezi acolo se va strange marea majoritate de varoua, rama claditoare o poti pune si a2a de la margine.
spor
Iti multumesc !!!!!
Maine am sa fug de la serviciu si sa indrept situatia dupamasa ! si am sa imi printez ce mi-ai spus sa fiu sigur sa nu imi scape ceva .
Pe josul ramei ce crezi ca sunt .......semne de botci ,  se pregatesc uare de roit ?

dorindafi

astazi am dat sirop shi vor mai urma zile ca ce-a de astazi
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

marius_vfp

stai linistit ca inceputuri de botci de genul tot ai sa vezi trase tot anul , cel mai important e sa nu fie ouate , cu coltul daltei strici usor margina botcei si vezi daca are ou sau nu daca nu are ou nu te alarma , daca are oua si nu vrei sa roiasca scoti larva si distrugi botca insa ele vor ttrage altele la scurt timp si te chinui de pomana ele tot roiesc ,dar daca vrei sa ai matci si faci roi , distrugi botci astfel incat sa ai spatiu intre ele sa poti sa bagi un cutitas finut sa decupezi botcile dupa ce vor fi mature/capacite si poti face roi pe 2 rame cu puiet si una mere/pastura.

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva