CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Aurelian A.

Azi le-am bagat ceva sirop...stau cam rau cu rezervele ))/  la voi vum e? au miere? :bzz: : sampanie:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Din lanul de fasole

Citat din: Aurelian A. din Aprilie 18, 2014, 10:21:41 PM
Azi le-am bagat ceva sirop...stau cam rau cu rezervele ))/  la voi vum e? au miere? :bzz: : sampanie:

La rezervele pe care le-am indicat mai sus, au ce să mănânce şi roii pe care îi voi face după salcâm.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Aurelian A.

Da...esti norocos,si eu am avut rezerve bune ramase din iarna...dapai am cules slab pana la salcam,a mai fost si vremea asta capricioasa..s-au cam dus mierea din rame :sad:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Din lanul de fasole

Pentru ca novicii, colegii mei întru apicultură, tot la fel de pricepuţi ca şi mine, să nu tragă ceva concluzii greşite – cum că în stupărit toate muştele fac miere – prezint şi reversul medaliei, pe care l-am mai scris pe undeva, pe aici.
Dintre familiile de bază, divizate anul trecut,  una,  puternică, având rezerve din belşug, mi-a murit din cauza unei ciocănitoare, în perioada zăpezii de aproape un metru din februarie, albinele au căzut şi s-au asfixiat. Rezerve din belşug în stup. Doi, în primăvară, devreme,  am fost nevoit să unific două familii, una avea populaţie prea puţină, degeaba avea rezerve de hrană.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

Scuzele mele tuturor cititorilor. Vârsta, dar asta nu e o scuză. Mi s-a părut mie că am greşit, aşa că mi-am verificat notiţele şi revin. Familia pierdută din cauza ciocănitoarei era una nou făcută.
Toate cele bune.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

romikele

Citat din: Din lanul de fasole din Aprilie 18, 2014, 11:42:36 PM
... Familia pierdută din cauza ciocănitoarei era una nou făcută....
Asta s-a întâmplat deoarece familia era tânără și ciocănitoarea bătrână...   :P

dodo79

azi e soare dar e un vant de le chinuie aterizarea.rapita frumoasa.

crisian-nicolae

Astazi am montat streasina latoti stupi.

nicu84

soarele pe cer, vant puternic, merii infloriti la maxim dar albina putina pe ei, oare din cauza vantului sau a secetei?

jean_dobrita

 :La voi e seceta si la noi in Oltenia ploua de o sapt balamuc...nu au iesit decat in vreo 2 zile sa care apa...cam atat..
Sper sa se indrepte putin vremea sa le dau ceva sirop ca au inceput sa de-a trantori afara si ninfe si maturi la greu..cel mai probabil din cauza frigului (sa nu mai pape degeaba.).
Doamne ajuta sa fie bine la salcam!
Va doresc la toti UN PASTE FERICIT!! sa auzim numai de bine.  :beer:

oroles

Si la mine ploua intr-o veselie de mai bine de o saptamana. Saracii pomi infloresc si ei printre timp. Azi, ca si cand nu ar fi fost de ajuns ploaia, a mai dat si cu un pic de gheata.

Azi am terminat cutiile la noii roi pe care ii voi face... Probabil la anul, daca vremea o tine tot asa. Mai am de facut scandurelele pentru podisor si sa ii vopsesc. Pentru a-i vopsi am nevoie de cel putin 2 zile calduroase si fara ploaie.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Din lanul de fasole

Citat din: romikele din Aprilie 19, 2014, 08:58:25 AM
Citat din: Din lanul de fasole din Aprilie 18, 2014, 11:42:36 PM
... Familia pierdută din cauza ciocănitoarei era una nou făcută....
Asta s-a întâmplat deoarece familia era tânără și ciocănitoarea bătrână...   :P

Da, domnule, aşa este, cum de aţi ghicit? Neruşinata, mai târziu, mi-a bătut şi mie în geam, un om bătrân... Să-i fie ruşine! :D
De Sfintele Sărbători de Paşti, vă doresc numai bucurii. Şi sănatate. Să fiţi iubit!
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

livulik

la mine rapița se prezintă ca în poza atașată...
și albinele se manifestau după cum se vede în filmuleț  :bzz:

doar un control rapid și extinderea cuibului cu o ramă, familiile au între 6 și 8 rame cu puiet

Marius-ursulakhe

Dragi colegi ieri am crezut ca fac cu capul cand am vazut la 5-6 stupi ca matca la 1 din acestia pana ieri a oprit definitiv ouatul iar la ceilalti 4-5 stupi am gasit puiet oua si larvar foarte tanar pe 2-3-4 rame
Eu m-am suparat pt ca de 1 saptamana jumate am inceput stimularea la familii cu cate 50 ml sirop in fiecare zi dimineata iar o data la 3 zile sirop cu protofil -----adevarul este ca respectivele familii sunt cele mai slabe si sunt pe 6-7 rame albina in care nu am mai adaugat nici o rama pt largiurea cuibului de 2-3 sapt iar atunci avea 4-5 rame puiet
Vreau sa precizez ca vremea la noi in zona a fost nasoala rau de aproximativ 2-3 saptamani

oroles

Citat din: ursulakhe din Aprilie 20, 2014, 08:32:14 AM
Dragi colegi ieri am crezut ca fac cu capul cand am vazut la 5-6 stupi ca matca la 1 din acestia pana ieri a oprit definitiv ouatul iar la ceilalti 4-5 stupi am gasit puiet oua si larvar foarte tanar pe 2-3-4 rame
Eu m-am suparat pt ca de 1 saptamana jumate am inceput stimularea la familii cu cate 50 ml sirop in fiecare zi dimineata iar o data la 3 zile sirop cu protofil -----adevarul este ca respectivele familii sunt cele mai slabe si sunt pe 6-7 rame albina in care nu am mai adaugat nici o rama pt largiurea cuibului de 2-3 sapt iar atunci avea 4-5 rame puiet
Vreau sa precizez ca vremea la noi in zona a fost nasoala rau de aproximativ 2-3 saptamani
Si eu am una care s-a comportat   la fel.
Imediat ce albinele vor putea culege polen isi va relua ponta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani