CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

mmacreanu

au iesit la zbor si la Braila  :bzz: :bzz: :bzz: azi. azi am impartit albina de la o familie fara matca la 2 mai slabe.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

APIPETRO

Au iesit si la Tecuci cu toate ca batea un vant cam rece. Mananca si din turtele cu miere zaharisita.

mmacreanu

Citat din: APIPETRO din Martie 10, 2014, 08:25:17 PM
Au iesit si la Tecuci cu toate ca batea un vant cam rece. Mananca si din turtele cu miere zaharisita.

Am fost azi la Tecuci, vreme frumoasa si acolo intradevar.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

stefan1

Citat din: nicu84 din Martie 10, 2014, 03:19:40 PM
azi le-am mai pus cate o turta la fam cu mancare putina, dar m-am uitat la o fam care mi s-o parut ciudat puietulsi ce am descoperit are 2 matci, sigur, m-am uitat de 3 ori. puietul este combinat cu puiet de trantori. fam este pe 5 rame, ce sa fac? cum sa procedez?astept sfaturi.

  Parerea mea este ca ai o regina epuizata, dar ea e singura care oua, partial de trantori. Este posibil ca din toamna sa fi scos matca cealalta, care insa nu a reusit sa se mai imperecheze si nici nu va mai reusi. Se poate si ca cea tanara sa fi eclzionat in primavara asta si cu putin noroc dupa 2-3 saptamani sa reuseasca sa se imperecheze. Eu am avut intr-un an un asemenea caz, dar a disparut matca tanara, desi era foarte faina, probabil pierduta in repetatele incercari de imperechere facute in conditii de temperaturi putin favorabile si in lipsa trantorilor apti de imperechere. In cazul meu regina veche a continuat sa oua dar tot mai mare procentajul de puiet de trantori, pana la 90-95% trantori. Nu a mai reusit sa faca botci viabile, punea oua de trantori in botci asa ca nu am mai putut creste o regina din 'neamul' ei. Tarziu in aprilie i-am dat un fagur cu oua de la alta familie si din el au tras si cateva botci si a facut o regina frumoasa. Curios ca aceasta nu a atacat regina batrana (probabil nu mai avea multa substanta de matca si nu o mai cosidera regina rivala) si aproape o luna reginele au ouat impreuna, cea batrana numai de trantori. Mi-a fost mila sa o omor (era de 5 ani), dar pana la urma a trebuit eu sa o suprim, ca facea albinele sa creasca puiet de trantori (in celule de albine).
E un procent de probabilitate ca si a doua regina, cea noua, sa fie fecundata. Asta ar fi cazul fericit. Iti poti da seama daca vezi anumite suprafete de puiet exclusiv de albine, in contrast cu suprafetele cu puiet amestecat provenind de la regina veche. In acest caz, daca regina veche nu este eliminata natural, urmeaza ca tu sa observi mai atent, sa vezi care este batrana (se cunoaste dupa uzura) si sa o elimini, daca esti sigur ca cealalta oua.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Isti

Fiind incepator, as dori sa va intreb daca la data asta au  3 rame de puiet se poate zice ca matca lucreaza bine?

nicu84

azi am rezolvat problema cu fam care avea 2 matci, dar in acea fam am vazut miere capacita, proaspata, iar pe unele rame multa miere,se poate?

Eugen B

Isti depinde in ce zona esti, nu e rau pe 3 rame puiet, dar nici grozav. Parerea mea e ca matca ta e mediocra.

nicu84 tot asa, conteaza zona, daca ai multi pomi fructiferi in zona si vremea a fost buna si ai albine multe in stup e posibil sa iti fi bagat miere. E bine acuma sa fi cu stupii la livezi.

Eu le-am dat apa, sirop, si ele baga polen proaspat si cred ca si cateva guri de miere :D

yulian

Azi am dat peste doi stupi care ma ingrijoreaza. Au fost stransi pe 6 rame si au "dat" peste diafragma. A trebuit sa le bag cate o rama...i-am dus pe 7. Cred ca pe sapt viitoare ma bag in ei si le iau o rama cu puiet ca altfel ma trezesc cu ei in pom, vedem. Din pacate am fost putin cam in viteza la stupina si nu am putut sa ma uit sa vad cate rame cu puiet au, doar o punga cu sirop la toti si te pup pa-pa.

istodorescu vasile

Citat din: Isti din Martie 13, 2014, 05:49:37 PM
Fiind incepator, as dori sa va intreb daca la data asta au  3 rame de puiet se poate zice ca matca lucreaza bine?
aici intervine si puterea familiei . degeaba ai matca buna daca , nu ai albine de acoperire. 

jenica67

Isti, intrebarea ta nu poate sa primeasca un raspuns corect, atata timp cat tu nu explici situatia familiei tale. Pe cate rame a fost stransa si cat de populata este ? De unde esti si cum a fost timpul la tine ? Si multe alte amanunte. Deci daca nu dai amanunte suficiente la intrebarile tale, o sa primesti pareri relative.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

roi_ag

Citat din: yulian din Martie 13, 2014, 08:18:57 PM
Azi am dat peste doi stupi care ma ingrijoreaza. Au fost stransi pe 6 rame si au "dat" peste diafragma.
:new:

Hermannstadt

La noi in zona azi au fost 15 gr, iar sambata se anunta 19 grade.
Albinele aduc ceva polen si au inceput ponta binisor. De sambata o sa incep cu ceaiurile cu sirop pt stimulare.

Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

Marius-ursulakhe

Miercuri si joi am inceput sa largesc cuiburile la aproape toate familiile de albine ca in general la familiile care au fost stranse pe 4 rame peste iarna am puiet pe 3 rame de sus pana jos si un sfert pe a patra rama
Vreau sa mai precijez ca ca la noi in zona au inceput sa infloreasca prunul corcodus si de duminica am observat ca mai aduce si ceva nectar cam in jur de 50 grame pe zi

xvader

ursulakhe la voi a fost cald...la noi in ilfov...au fost niste temperaturi de jale.
de 2-3 zile au inceput sa bazaie dupa polen

NiKoN

#689
Astazi am facut revizia de primavara. In general puietul este capacit pe maxim doua rame, portiuni de circa 10 cm patrati si am multe oua de 1-3 zile. Am tras concluzia ca a fost oprita ponta in urma cu 3 saptamani si a fost reluata abia dupa zborul general de curatire din 10 martie.  In 80% din cazuri puietul capacit era prezent  pe ultimele doua rame, langa diafragma de polistiren, prin urmare am reorganizat cuiburile. De maine incep stimularea cu sirop, intrucat am vazut polen proaspat in rame si se anunta temperaturi ridicate cel putin 10 zile. Un sezon apicol reusit tuturor!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!