CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

la mine dimineata , o tras 2 rafale de ploaie de-mi vinea sa mor de ciuda ,in vest cara polen la greu iar la noi nici vorba de vreme buna , vreme e urata ,de 3 saptamani nu am vazut soarele , pe la amiaza a dat soarele printre nouri dar a inceput sa bata vantul si s-a mai incalzit putin , dat tot o branza cand e soare e si vant puternic. sa vedem ce mai urmeaza se pare ca pe la mijlocul saptamanii viitoare se intrevad raze bune de soare.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

crisian-nicolae

.......

nicu84

le-am pus aseara sirop, si asta noapte aproape ca o inghetat afara, doar cateva fam au luat siropul. cred ca o sa mai astept cu stimularea cu sirop, cred ca o sa le pun ceva turta.

mihai.vr

Eu azi am plantat un otetar galben, un salcam si inca o tufa roz :) . Toate cumparate din Dedeman cu 5 lei bucata. De asemenea le-am dat la fete cate o turta de vreo 600 de grame, dupa reteta de pe site (miere cu zahar praf).

Eugen B

Eu stiu ca ieri a bagat si in moldova polen, si aici a bagat si azi ceva polen, dar de vreo 2 zile bate vantul si nu e prea bine. In rest sunt cam setoase albinele :)) . Azi am plantat si 3 evodia luate de la targu apicol. Vedem cum evolueaza, o sa mai bag si ceva pawlonia si evodia anu asta dar pe care le voi germina. Vedem cum este solul la mine in zona si voi continua pe ce merge mai bine

marius_vfp

depinde de ce zona a moldovei spui ca la mine nimic nimic, abia astept sa le vad incarcate ,

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

RazvanTi

mihai... otetarul PUTE plus ca e si FOARTE invaziv. o data ce imbatraneste putin NU mai scapi de el in veci.
e atat de invaziv incat s-a prins o bucata de bat infipta in pamant ca semn la inceputul parcelei de rosii...
plus ca nici nu face umbra ca lumea...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Pepa Petru

am si eu o intrebare...acum vre-o 2 saptamani si ceva am facut turta proteica(miere,zahar pudra,drojdie,lapte praf si faina de soia)pe care am administrat-o la familii...cand am verificat saptamana trecuta si ieri doar cateva familii au consumat din ea dar foarte putin..altele deloc..care ar fi cauza????sau ce as putea sa fac cu turta ramasa?presupun ca pana la anu nu e bine sa o tin si sa le-o dau atunci..la nucleele de imperechere as putea sa o dau la vara??

roi_ag

Citat din: Pepa Petru din Martie 09, 2014, 09:27:28 PM
am si eu o intrebare...acum vre-o 2 saptamani si ceva am facut turta proteica(miere,zahar pudra,drojdie,lapte praf si faina de soia)pe care am administrat-o la familii...cand am verificat saptamana trecuta si ieri doar cateva familii au consumat din ea dar foarte putin..altele deloc..care ar fi cauza????sau ce as putea sa fac cu turta ramasa?presupun ca pana la anu nu e bine sa o tin si sa le-o dau atunci..la nucleele de imperechere as putea sa o dau la vara??
Mai las-o o saptamana si dupa aceea bag-o la sirop

mihai.vr

Citat din: RazvanTi din Martie 09, 2014, 09:11:56 PM
mihai... otetarul PUTE plus ca e si FOARTE invaziv. o data ce imbatraneste putin NU mai scapi de el in veci.
e atat de invaziv incat s-a prins o bucata de bat infipta in pamant ca semn la inceputul parcelei de rosii...
plus ca nici nu face umbra ca lumea...
Pute in miere sau pute asa.... in general :)) in aer liber. Eu stiam ca e melifer si cautat de albine si de aia l-am luat.

nicu84

azi le-am mai pus cate o turta la fam cu mancare putina, dar m-am uitat la o fam care mi s-o parut ciudat puietulsi ce am descoperit are 2 matci, sigur, m-am uitat de 3 ori. puietul este combinat cu puiet de trantori. fam este pe 5 rame, ce sa fac? cum sa procedez?astept sfaturi.

marius_vfp

sigur una din ele e trantorita , ce poti sa faci  :yahoo_cry: trebuie separate sa vezi care din ele e trantorita , apoi unifici matca trantorita o elimini.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

NiKoN

#672
Am asistat la un zbor general de curatire si am constatat cu uimire ca unele  :bzz: :bzz: aduceau  polen galben deschis si vioriu. 

^:)^ Domnului!

In general familiile sunt bine, am vazut multe albine tinere la urdinis, semn ca ponta a inceput de ceva vreme. Un roi de anul trecut, din 5 rame a ramas pe doua si a ras toata mancarea. Am reorganizat albina pe doua rame cu miere, insa se poate trece la pierderi. In toamna am avut doua roiuri mai slabe, cel descris mai sus si altul care a trecut cu bine iarna. Diferenta dintre ele a fost la organizarea hranei. Organizarea bilaterala a fost un esec, cea centrala un succes. Inca o informatie valoroasa de pe forum testata pe propria piele. Sa speram totusi intr-un sezon de exceptie!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

nicu84

cum pot sa-mi dau seama care este trantorita, si cum procedez sa recunosc pe cea buna?. recunosc sunt incepator, nu stiu ce inseamna matca trantorita.

mape 48-petru manea

Eu zic sa la lasi pe ele sa hotareasca decat sa faci vreo prostie