CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

mph

Azi am dat pentru prima data zapada de la urdinis si din jurul stupilor. Au stat cateva zile cu urdinisul complet astupat cu zapada insa nu aveau gheata. Zumzaiau putin agitat cat i-am curatat dar dupa aceea s-au cumintit. Ce ma mira este ca in iarna asta nu am gasit decat o albina moarta la un singur stup iar la un roi pe 4 rame am gasit noua  dupa ce am tras cu o sarma pe fundul stupilor .
Din ce am citit pe forum , cam toata lumea gaseste albine moarte in perioada asta.

aditza_71

Si eu am fost astazi pe la stupi si  am tras cu o sarma albinele moarte.La 2 stupi stupi am tras aprox. intre 20-30 albine moarte de fiecare stup. Mi se pare cam mult, dar asta e.La ceilalti stupi  am gasit mortalitate normala cate 4-5 albine . Voi ce parere aveti de cei 2 stupi e mult , e putin ?

dedu

20-30 de albine nu e cine stie ce....parerea mea.
Eu azi am administrat a doua tura de Apifonda,750g fiecare (ca de obicei). La mine au fost 2-3 grade,se pare ca in urmatoarele zile in fiecare zi se va incalzi cu 1-2 grade,sper sa-si faca zbor de curatenie pentru ca anul acesta nu au iesit niciodata pana acum.
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

Aurelian A.

Citat din: aditza_71 din Februarie 01, 2014, 10:45:18 PM
Si eu am fost astazi pe la stupi si  am tras cu o sarma albinele moarte.La 2 stupi stupi am tras aprox. intre 20-30 albine moarte de fiecare stup. Mi se pare cam mult, dar asta e.La ceilalti stupi  am gasit mortalitate normala cate 4-5 albine . Voi ce parere aveti de cei 2 stupi e mult , e putin ?
Nu is multe deloc 20 30 de albine.....imi vine greu a crede ca la unii stupi ai gasit doar 4 5 albine moarte ,dar daca tu zici... :coffee:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

mmacreanu

Citat din: Aurelian A. din Februarie 02, 2014, 08:21:42 AM
Citat din: aditza_71 din Februarie 01, 2014, 10:45:18 PM
Si eu am fost astazi pe la stupi si  am tras cu o sarma albinele moarte.La 2 stupi stupi am tras aprox. intre 20-30 albine moarte de fiecare stup. Mi se pare cam mult, dar asta e.La ceilalti stupi  am gasit mortalitate normala cate 4-5 albine . Voi ce parere aveti de cei 2 stupi e mult , e putin ?
Nu is multe deloc 20 30 de albine.....imi vine greu a crede ca la unii stupi ai gasit doar 4 5 albine moarte ,dar daca tu zici... :coffee:

Atat a tras, nu cred ca a maturat tot fundul lazii ...
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Aurelian A.

Asa zic si eu,poate era ghemul format in spate si nu a ajuns pana acolo sa traga mai multe :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

istodorescu vasile

de acum incolo vor pica din ce in ce mai multe albine moarte pe fundul stupilor, mai ales acolo unde au fost administrate turte de zahar.

marius_vfp

cel cu care am facut scoala , zicea  ca o mortalitate normala e pana la 20 grame pe interval/toata iarna ,totul se rezuma la varsta matcii , cu cat matca e mai batrana cu atat mortalitatea e mai mare pe interval.
consider ca acolo unde nu s-au gasit albine pe fundu lazii albinele au facut curat , multe dintre ele cand simt ca nu mai pot ies afara singure si mor pentru a nu mai fi o povara pentru altele sa faca curat in stup.

adi in zilele reci fara zbor de curatire pune o sata la urdinisul stupului la care nu ai gasit mortalitate si ai sa le vezi moarte la urdinis , atentie sa nu-l blocheze si sa se sufoce restul.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

ady stuparu

Ieri am fost la stupina si am gasit la doi stupi albine moarte afara si urdinisul blocat. Am scos reductorul si am tras un pumn de albine  din fata nu am curatat tot fundul pentru a nu face mare deranj, ca erau mai multe. I-am deschis si am pus cate o turta de miere cristalizata. Albinele nu erau ridicate sus ca alti stupi dar sau ridicat repede si sau zburlit. Oare albina moarta sa fi pierdut contactul cu mierea sau o fi albina uzata? Unul din stupi pe 15 ian. avea oua.

orfan.george

poate sa fie albina uzata sau sa fie din prima generatie de albine pentru iarna si acum o sa inceapa sa moara din ele. cateva albine moarte la urdinis este ceva normal peste ceva timp incepe inlocuirea lor cu altele noi.

orfan.george

eu pana acum nu le am bagat nimic decat mierea care am lasat o in toamna. o sa ajung si eu pe 7 acasa si atunci cred ca o sa le bag si  ceva turte dar inainte sa vad care este situatia.

albinasebes

am fost in stupina azi si am dat gheata de pe capace. la un stup la 3 grade ieseau albinele de zor. m-am uitat in el si am constatat ca mi-au mancat turta de 1 kg pusa acum o saptamana si jumatate. ma gandesc la faptul ca au puiet si carau apa, gresesc? dar de ce ieseau la o asa temperatura? ce sa-i fac?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

cipik

#417
Ce sa faci???? Turte de miere pe capul lor. Plus ca folia de la turte face condens si de acolo si apa ncesara la puiet.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

pistol28

Citat din: albinasebes din Februarie 03, 2014, 09:57:02 PM
am fost in stupina azi si am dat gheata de pe capace. la un stup la 3 grade ieseau albinele de zor. m-am uitat in el si am constatat ca mi-au mancat turta de 1 kg pusa acum o saptamana si jumatate. ma gandesc la faptul ca au puiet si carau apa, gresesc? dar de ce ieseau la o asa temperatura? ce sa-i fac?


NU gresesti, au nevoie de APA urgent.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

cipik

Da, dar totusi nu prea multa apa, face mucegai.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/