CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

albinasebes

o cauza a lipsei mierii nu poate fi si atacul viespilor? a fost rece pt albine, dar nu totdeauna si pentru viespi. toamna asta au fost destul de multi.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

mape 48-petru manea

Citesc si ma minunez ---miere putina sau deloc---si eu m-am uitat azi la cateva familii majoritatea sunt jos --nu se vad in schimb se vad coroanele cu miere capacita ---
Lipsa mierii trebuie sa aiba niste cauze---dati filmul inapoi sa vedeti unde ati gresit

jenica67

    Azi am fost la stupina, am avut zbor de curatire, cu care ocazie am ridicat pentru prima data capacele de la impachetarea de iarna. Situatia se prezinta foarte bine, la ce timp am avut nici nu ma mir. La cativa am ridicat si hartia, mierea se vede de sus capacita, consumul pare normal. Nu am sesizat nici o situatie de urgenta. Va urez si voua o situatie cat mai buna si o iernare la fel de usoara. Oricum pana la mijlocul lui februarie, nu se prognozeaza o schimbare majora dar, cum spunea cineva, mai e mult pana departe si sa nu uitam cum se spune ca, in fe-martie a murit tiganul de frig. Pun si o poza cam cum se prezinta stupii : 
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

cipik

Citat din: jenica67 din Decembrie 28, 2013, 08:45:51 PM
    Azi am fost la stupina, am avut zbor de curatire, cu care ocazie am ridicat pentru prima data capacele de la impachetarea de iarna. Situatia se prezinta foarte bine, la ce timp am avut nici nu ma mir. La cativa am ridicat si hartia, mierea se vede de sus capacita, consumul pare normal. Nu am sesizat nici o situatie de urgenta. Va urez si voua o situatie cat mai buna si o iernare la fel de usoara. Oricum pana la mijlocul lui februarie, nu se prognozeaza o schimbare majora dar, cum spunea cineva, mai e mult pana departe si sa nu uitam cum se spune ca, in fe-martie a murit tiganul de frig. Pun si o poza cam cum se prezinta stupii : 

Intrebari: Peste rame bumbac? Peste bumbac folie total, iernare clopot? Condens 0?
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

petru.atudorei

Citat din: mape 48-petru manea din Decembrie 28, 2013, 08:39:34 PM
Citesc si ma minunez ---miere putina sau deloc---si eu m-am uitat azi la cateva familii majoritatea sunt jos --nu se vad in schimb se vad coroanele cu miere capacita ---
Lipsa mierii trebuie sa aiba niste cauze---dati filmul inapoi sa vedeti unde ati gresit
pai unde sa gresesc. stup strans pe 5 rame. fiecare rama avea 3/4 de miere pe ambele fete. de la 1 octombrie pana saptamana trecuta nu am deschis nici un stup. Unde am putut gresi?

mosunick

Citat din: cipik din Decembrie 28, 2013, 05:01:19 PM
Citat din: mosunick din Decembrie 28, 2013, 04:34:35 PM
Fratilor, nu e de gluma, ma refeream la MIERE lipsa... As vrea sa putem face huzur despre asta, dar nu e cazul...
Merg azi sa ii verific pe toti, sa vad cum stau...
Santate!

Este vorba de tot efectivul de familii sau numai unele? Sa nu cumva sa fie vre-un furtisag ceva.
Bun.
Verificat stup cu stup.
Sunt vreo 5-6 la care albinele nu mai sunt in ghem, din care 2 nu tare mai au mancare. Le-am pus la toti o turta energetica de cate un kg, de control...
La alea 5-6 cred ca a fost ceva furtisag mulcom, ca altfel nu imi explic ce s-ar fi intamplat. Unde am eu stupii, localitatea e plina de viespi si ma gandesc ca mi-au atacat roii... Pe la mine temperaturile au fost destul de ridicate in ultima vreme...
Situatia nu e asa dezastruoasa cum credeam initial. Sunt toate familiile prezente, toate intregi si nu am sesizat baiuri mari.
Ce nu mi-a placut este ca in cuib pe rame mierea capacita avea o bruma alb-gri-albastrui (materie nedezvoltata, ci numai cat sa ii schimbe culoarea fagurelui) Banuiesc ca e un mucegai in devenire...
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

romikele

Nu stiu de ce, dar mie imi vine sa schimb titlul topicului in "CE AI FACUT AZI LA STUPINA ???"
Sa fac IN nu pot mereu, dar LA sau PENTRU mult mai des  :P

marian sima

Voi aveti zboruri de curatire insa la Dunare e mai mereu o pacla (ceata)de nu se vede soarele.

istodorescu vasile

Citat din: mosunick din Decembrie 28, 2013, 10:32:32 PM
Citat din: cipik din Decembrie 28, 2013, 05:01:19 PM
Citat din: mosunick din Decembrie 28, 2013, 04:34:35 PM
Fratilor, nu e de gluma, ma refeream la MIERE lipsa... As vrea sa putem face huzur despre asta, dar nu e cazul...
Merg azi sa ii verific pe toti, sa vad cum stau...
Santate!

Este vorba de tot efectivul de familii sau numai unele? Sa nu cumva sa fie vre-un furtisag ceva.
Bun.
Verificat stup cu stup.
Sunt vreo 5-6 la care albinele nu mai sunt in ghem, din care 2 nu tare mai au mancare. Le-am pus la toti o turta energetica de cate un kg, de control...
La alea 5-6 cred ca a fost ceva furtisag mulcom, ca altfel nu imi explic ce s-ar fi intamplat. Unde am eu stupii, localitatea e plina de viespi si ma gandesc ca mi-au atacat roii... Pe la mine temperaturile au fost destul de ridicate in ultima vreme...
Situatia nu e asa dezastruoasa cum credeam initial. Sunt toate familiile prezente, toate intregi si nu am sesizat baiuri mari.
Ce nu mi-a placut este ca in cuib pe rame mierea capacita avea o bruma alb-gri-albastrui (materie nedezvoltata, ci numai cat sa ii schimbe culoarea fagurelui) Banuiesc ca e un mucegai in devenire...
Sanatate!
acea bruma alb- gri-albastrui la care faceti referire se datoreaza faptului ca au fost lasate mai multe rame in cuib decit acopera ghemul.oricit de bine ventilat ar fi cuibul daca sint rame neacoperite de albine , se formeaza acea bruma la care faceti referire , pe ramele din imediata apropiere a ghemului datorita diferentelor de temperatura aer rece de afara-aer cald de la albine.nu se va dezvolta mucegai pe ramele respective , incit sa afecteze albinele insa la inceput de martie va trebui reorganizat cuibul la spatiu bine ocupat pentru o buna dezvoltare. spor

mosunick

Bun, inteles ideea...
Ce e ciudat e ca ghemul acopera toate ramele din cuib (inclusiv intre ultima rama si diafragma/ultima rama si peretele stupului) iar "bruma" e pe majoritatea ramelor din cuib, in zona neacoperita cu albine. Ghemul de regula e format clar, spre urdinis, cuprinzand toate ramele. Am acoperit cu ziare peste podisor (podisor 50/50 plasa de sarma+pfl de 3 mm).
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

bucovineanu

Ceara de albine curata prinde in timp acea bruma, chiar si atunci cand e sub forma de calup. Nicidecum nu e vorba de mucegai.
Ghemul se formeaza de obicei in capatul dinspre urdinis a ramelor si pe masura ce consuma hrana se deplaseaza inspre spatele stupului. Cu cat albinele sunt mai putine, cu atat ramane o parte mai mare din rame neacoperite.
Daca erau rame mai putine, suprafata din spate neacoperita era mai mica.

crisian-nicolae

Toata tara zboara numai sudul extrem  nu zbora,numai ceata si multa multa umezeala. :sad:

istodorescu vasile

Citat din: bucovineanu din Decembrie 29, 2013, 01:48:31 PM
Ceara de albine curata prinde in timp acea bruma, chiar si atunci cand e sub forma de calup. Nicidecum nu e vorba de mucegai.
Ghemul se formeaza de obicei in capatul dinspre urdinis a ramelor si pe masura ce consuma hrana se deplaseaza inspre spatele stupului. Cu cat albinele sunt mai putine, cu atat ramane o parte mai mare din rame neacoperite.
Daca erau rame mai putine, suprafata din spate neacoperita era mai mica.
exact, completare la raspunsul meu.

istodorescu vasile

Citat din: crisian-nicolae din Decembrie 29, 2013, 03:17:15 PM
Toata tara zboara numai sudul extrem  nu zbora,numai ceata si multa multa umezeala. :sad:
stati linistit ,nu este nici o problema. daca aveti hrana de calitate si suficienta, albinele nu au de suferit. dimpotriva, acolo unde temperatura a fost ridicata si albinele zboara ca in toiul verii , matcile au reluat ponta[ouatul] sa nu se inteleaga ca fac cumva referire la politica.cele care au puiet in aceasta perioada , vor suferi mai mult decit cele care nu au beneficiat de zboruri .

D006

  Chiar daca la mine a fost cald toata luna decembrie reginele nu au inceput treaba . Asta deoarece eu merg pe carpatina locala si nu am apelat la ciori vopsite premium.....