CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

relutu

Pai si credeti ca  la 5-6 grade zboara albina? :nono:

Marius-ursulakhe

Eu sunt de pareria ca pot avea zbor de curatire si la 5-6 grade daca aceste grade sunt la umbra si ziua respectiva este cu soare fara vant
In legatura cu turtele dragi colegi eu sant de ideea ca fiecare stie cata miere a lasat in toamna in stupi si eu sincer sa fiu pana la inceputul lui februarie nu am de gand sa ridic nici macar capacul
Eu sant de ideea Domnului bucovineanul si daca mai tin eu bine minte in primavara primul zbor de curatire la albinele dumnealui a fost la sfarsitul lui martie asa ca nu are rost sa ne face griji numai ca asa santem noi incepatorii in loc sa ne bucuram si noi ca vin sarbatorile ne stresam de grija albinelor
Sarbatori fericite tuturor

dredd

Citat din: morozan simion din Decembrie 15, 2013, 08:41:46 PM
am fost ieri la stupina si am ascultat fiecare familie cu stetoscopul, in general aveau acelas sunet toate mai putin o familie la care o albina se parea ca bazaia mai tare, am curatat zapada din stupina si de pe lazi, cam asa au aratat inainte si dupa

care e rostul foliei ?

morozan simion

eu impotriva curentilor de aer am pus aceasta folie, pentru a mentine un climat termic adecvat in interiorul stupului

mape 48-petru manea

Eu azi in stupina am numarat stupii --sunt toti  :) :hi:

NYK74

Aici unde sunt ai mei,au aproape o saptamana ca albinutele zboară afara,au facut zborul de curatire ,unele in vreo două zile aduceau polen,le merge bine pina in prezent.

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

NYK74

Ai tai sunt cumva tot acolo??vezi poate ai uitat unde is. :thanks:

sorinma

Ai dreptate sa te turezi,m-am mai uitat o data si ai toate datele despre tine trecute mare si citet. :stop_the_war:
Ce te face sa crezi ca esti cunoscut de toti?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

NYK74

Nr.1 sunt altii care se tureaza .
Nr.2 nu am afirmat nicăieri  ca sunt cunoscut.  :thanks:

yulian

Citat din: NYK74 din Decembrie 16, 2013, 09:10:02 PM
Aici unde sunt ai mei,au aproape o saptamana ca albinutele zboară afara,au facut zborul de curatire ,unele in vreo două zile aduceau polen,le merge bine pina in prezent.
Da...si la mine a inceput sa urce cantarul...am ajuns la 2kg/zi...iarba furajera....  :nudie:

tatar ady

Si la mine aduc polen  =)) desi sunt -15C la ora aceasta.

stefanescu

In stupina nu am fost da am pus azi de un protofil marca Dragos
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

SPYKAL

Citat din: tatar ady din Decembrie 19, 2013, 10:50:56 AM
Si la mine aduc polen  =)) desi sunt -15C la ora aceasta.
Polenul este de import? De unde il aduc? Sunt si eu interesat de asta!!! :hippo: =)) =)) =)) =))

pad3

somnul ratiunii naste monstri