CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Intr-un an am observat ca dupa ce au consumat grausorul tropaiau mai cu spor. Acele pernite le consuma cu placere si daca iau o singura inghititura in 2-3 zile ii gasesti intepeniti .Eu prnd acele pernite cu cuie pe bucatele de lemn si atunci cand nu mai mananca din ele stiu ca nu mai sunt soareci vii.

bio

..pernutele am observat ca sunt mult mai eficiente.

Am luat de la Doraly 1 sac de pungulite cu griusor acum vreo 2 ani si mai folosesc cit mai am.

Multumesc de ideia,... sa prind pernutele de ceva mai mare . :thanks:

apivasmob

Am pus doi roi in aceeasi lada despartiti cu diafagma cu plasa. Si am luat una dupa ceafa de la o  :bzz:
Sanatate tuturor apicultorilor

hagiu_ciprian

Azi am cumparat 3 m cubi de cherestea uscata... incepem activitatea in atelier saptamana viitoare sa avem in primavara lazile gata pregatite pentru albinutze :D
Dacă prietenul tău este miere, tu nu umbla să-l mânânci tot! :)

sorinnel

Citat din: hagiu_ciprian din Decembrie 05, 2013, 08:15:27 PM
Azi am cumparat 3 m cubi de cherestea uscata... incepem activitatea in atelier saptamana viitoare sa avem in primavara lazile gata pregatite pentru albinutze :D
Cat ai dat pe m3?
Sorin Pop

hagiu_ciprian

650 de lei cu reducere de sarbatori...   :)
Dacă prietenul tău este miere, tu nu umbla să-l mânânci tot! :)

sorinnel

foarte bun pretul, daca a fost uscata in uscator. Eu am dat in toamna 550 pe m3, scandura verde :sad:
Sorin Pop

hagiu_ciprian

Da pretul a fost foarte bun ... mi'a facut reducere ca il cunosteam de mult timp :) a fost uscata natural 3 ani... sper sa se comporte bine :)
Dacă prietenul tău este miere, tu nu umbla să-l mânânci tot! :)

Marius-ursulakhe

Azi am modificat ultimile 6 podisoare de pe stupii populati cu albine
- de la 3,5 cm la 1,5 cm

petru.atudorei

eu nu am facut nimic in stupina de prin luna octombrie. au hrana, le-am mai vazut la zbor deci stiu ca sunt bine. si spre deosebire de anul trecut cand podisorul stupilor era acoperit cu ziare, paturi..etc. anul acesta contine doar o folie ce acopera jumatate de stup(adica cele 5 6 rame), scandurelele de podisor si peste scandurele un rand de 4 ziare. parerea mea e ca le e deajuns, daca considerati ca am gresit astept pareri.

Si ca sa va scutesc de intrebarea de ce am facut asa, va dau si raspunsul. Toata lumea stie ca pana in primavara cand apare puietul, albina incalzeste doar interiorul ghemului, asta inseamna ca in interiorul stupului este aceeasi temperatura cu cea exterioara.

bucovineanu

Albinele sunt fiinte vii si degaja caldura asa ca nu are cum sa fie egala temperatura din stup cu cea exterioara. E drept ca diferenta nu e prea mare, dar tot sunt 4-5 grade in plus in stup fata de exterior.

petru.atudorei

e posibil... dar .. ffolia care acopera ramele, diafragma din polistiren dupa rame, podisorul pus peste folie si ziarele, sunt deajuns pentru izolare.

MIHALACHE

Astazi:

MIHALACHE


PARINTELE

Fain, MIHALACHE
spor la treaba ca uite acum vine primavara