CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

D006

E clar ! azi am dat in apocalipsa !   =))

Bătrânul

Citat din: Mechno din Noiembrie 27, 2013, 03:24:55 PM
O priveliste foarte frumoasa in aceasta diminiata in stupina .... am dat zapada de la urdinis
Te rog frumos NU MAI DA ZAPADA IN STUPINA NICI DACA ACOPERA COMPLECT STUPII !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :thanks:

jenica67

Porfy66, e clar, propietarul casei din poza a vazut filmele lui Dragos de anul trecut  =)).

      In paranteza : daca ai vaci, duminica nu le mulgi ?? Care este deosebirea intre extrasul mierii si mulsul vacilor ?? Si daca lucru la fabrica in timpul saptamanii, cand ar trebui sa scot mierea ?? Oricum eu lunea ma odihnesc, dar nu fac parte din nici o secta, sunt ortodox. Si apropo mi-am facut fatada la casa, singur ca asa sunt obisnuit, desi am inceput joi nu am reusit sa o termin, decat duminica la pranz. Vecini din sat mi-au zis ca nu e bine, dar un pocait care trecea pe acolo, mi-a zis ca in biblie scrie ca domnul a zis, ca daca trebuie sa termini o lucrare, nu e pacat, nici daca o termini duminica si sa nu imi fac griji. Si in incheiere imi amintesc vorbele unui preot, la o inmormantare : daca toata viata ai crezut in d-zeu, si cand mori afli ca nu exista, nu e nici o problema, daca nu ai crezut si el nu exista, la fel. Dar daca nu ai crezut si el exista, atunci este o mare problema. Acum bazandu-ne pe probabilitati 66 % sanse sunt pentru necredinciosi si numai 33% pentru credinciosi. Dar dupa evolutia biserici ortodoxa in Romania .......... al de sus i-ar fi vazut si i-ar fi traznit de mult.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

bucovineanu

Intre mulsul vacilor si extragerea mierii exista totusi o diferenta: mulsul trebuie facut in fiecare zi-extractia poate fi amanata cu o zi.  :smile:

Kov iulian

Citat din: Bătrânul din Noiembrie 27, 2013, 04:53:10 PM
Citat din: Mechno din Noiembrie 27, 2013, 03:24:55 PM
O priveliste foarte frumoasa in aceasta diminiata in stupina .... am dat zapada de la urdinis
Te rog frumos NU MAI DA ZAPADA IN STUPINA NICI DACA ACOPERA COMPLECT STUPII !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :thanks:

Chiar vroiam sa intreba treaba asta pe cineva mai vechi in apicultura.
Atunci cand e frig extrem de crapa pietrele e bine sa lasam stupii acoperiti cu zapada ?
Acea zapada protejeaza stupii de frig sau mai mult pastreaza umezeala?


bucovineanu

Zapada e benefica daca se afla pe capacele stupilor, afara de cea de pe scandurica de zbor care poate ingheta si bloca urdinisul. Semanaturile sunt protejate impotriva gerului de zapada. In tinuturule nordice omul poate inopta in adaposturi facute sub zapada . E vorba de iglu.

Mechno

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 27, 2013, 10:08:04 PM
Intre mulsul vacilor si extragerea mierii exista totusi o diferenta: mulsul trebuie facut in fiecare zi-extractia poate fi amanata cu o zi.  :smile:
am dat zapada de pe scadura de zbor pentru ca incepuse sa se topeasca si riscam ca pe seara sa inghete

Mechno

Citat din: Kov iulian din Noiembrie 27, 2013, 10:18:21 PM
Citat din: Bătrânul din Noiembrie 27, 2013, 04:53:10 PM
Citat din: Mechno din Noiembrie 27, 2013, 03:24:55 PM
O priveliste foarte frumoasa in aceasta diminiata in stupina .... am dat zapada de la urdinis
Te rog frumos NU MAI DA ZAPADA IN STUPINA NICI DACA ACOPERA COMPLECT STUPII !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :thanks:

Chiar vroiam sa intreba treaba asta pe cineva mai vechi in apicultura.
Atunci cand e frig extrem de crapa pietrele e bine sa lasam stupii acoperiti cu zapada ?
Acea zapada protejeaza stupii de frig sau mai mult pastreaza umezeala?



xvader

eu am pregatit componentele pentru cateva funduri
tre sa mai iau niste capse pentru pistol...si ma apuc de treaba...zilele astea
mai tre sa iau si niste vopsea pentru container...bani sa fie...asteptam salariul

romikele

Ieri, profitand de putin soare, fara vant, am mai scos cate o rama, doua, dupa caz, care au fost golite de rezerve.
De asemeni am pus in capac presuletele cu care vor ierna, peste folie.
Fetele erau in ghem, nu m-au bagat in seama, dar miscau - semn bun!  :smile:

feerary

Un mic tratament cu acid oxalic...
La pavilion am observat o invazie de soareci :rusine: la un metru a fost un lan de porumb si dupa ce a terminat omu cu recolta... s-au mutat la mine, soriceii ))/ Am pus niste otrava.... lipici si s-au prins cativa. Recordul e de 4 pe carton.

Kov iulian

Chitcani a prins careva prin stupina?

Am inteles ca sunt veninosi

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

romikele


Citat din: sorinma din Noiembrie 28, 2013, 03:15:56 PM
Ce sunt aia?
CitatDeseori confundati sau asimilati cu soarecii, chitcanii sunt de fapt mamifere insectivore, nefiind in nici un fel inruditi cu rozatoarele. Desi arata ca niste soareci cu botul lung chitcanii au la fiecare membru 5 degete cu gheare, fata  de rozatoare care au doar 4. De asemenea, incisivii chitcanilor nu cresc incontinuu pe toata durata vietii, asa cum se intampla in cazul rozatoarelor.

Chitcanii sunt animale de mici dimensiuni, recordul de cel mai mic mamifer terestru in viata fiind detinut de chitcanul pitic cu dinti albi (Suncus etruscus), cu o lungime de 3,5cm si o greutate de numai 2g. Cea mai mare specie de chitcani face parte tot din genul Suncus: chitcanul de casa asiatic (Suncus murinus) care masoara 15cm si cantareste aproximativ 100g.

Chitcanii au cranii alungite si inguste, boturi lungi dotate cu mustati sensibile, ochi mici, picioare scurte si coada lunga si subtire. Blana lor este de obicei gri sau maronie.



Kov iulian