Jos

Autor Subiect: CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???  (Citit de 255695 ori)

Offline dan sebastian

• Great Veteran
  • Mesaje postate: 2565
  • Godinesti - Gorj, Tg. Jiu , 44 ani
    • gorjdan
Re: CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???
« Răspuns #3180 : Septembrie 10, 2018, 10:46:19 a.m. »
De la ce or fi marcate albinele? Ce tip de polen aduc ? Am observat si la mine asa ceva.
Eu am organizat la cuiburi in weekend, polenul a doua rama dupa cea de rezerve pe ambele parti si am dat tratament cu varachet la toti.
0721778887, 0765317313
Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Offline un OM

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 164
« Răspuns #3181 : Septembrie 10, 2018, 02:36:21 p.m. »
Florile de dovleac si castravete marcheaza astfel albinele.

Offline stefan1

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Mesaje postate: 6141
  • Sibiu - 1953
« Răspuns #3182 : Ieri la 06:14:43 a.m. »
  A vorbit cineva despre trantori la ora asta. Azi am gasit si eu o familie cu cel putin 10-15 trantori frumosi, liberi in stup desi am vazut unul alergat de o albina. Familia e foarte bine populata si regina este de anul asta, faina.

In alta ordine de idei, am gasit in ultimele zile la cateva familii puiet necapacit pana in 6 zile, desi familiile erau intrerupt cresterea puietului din septembrie si nu mai au deloc puiet capacit. Vremea asta calda a derutat albinele. Probabil a crescut si oferta de polen, dupa ce o serie de plante sensibile la bruma au fost terminate deja din timpul perioadei mai reci si cele rezistente au mai multa lumina si hrana fara concurenta acestora. Mi s-a mai intamplat astfel de situatii si in alti ani, desi nu le prea doresc.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Offline Eugen B

• Veteran
  • Mesaje postate: 1960
  • Arad
« Răspuns #3183 : Ieri la 08:42:08 p.m. »
Din pacate nu se mai scrie aici. Eu doar la roii tarzii am.obs puiet. In rest nu am obs. Mergem inainte. Albina este in stupi momentan. Sper sa se mai discute la toamna

Sus