CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

bmdna

Eu cred ca si furtisagul este ceva ciudat... Eu nu am vazut la mine furtisag. Am vazut doar inceput de furtisag, dar nu in perioada asta.

Albine mai mici? Nu am observat la mine asa ceva. Anul acesta albinele sint ca si in alti ani. Acum, la sfarsit de cules la floarea soarelui vad in stup foarte multe albine cu inele sterse si cu aripi zdrentuite, dar cred ca e normal. Sint albine batrane care au participat la cules. Daca ar fi sa fac o comparatie anul acesta cu anul trecut, anul acesta este mult mai bun. Am familii foarte puternice. Am reusit sa recoltez de la fiecare macar doi faguri cu trantori. Am inceput sa unific roiurile. Imi pare rau de matci... dar nu am ce le face, nu-mi permit sa le tin pe toate. Am peste 40 acum si nu vreau sa intru in iarna cu mai mult de 30.

Exista o relatie directa intre dimensiunile albinei si raza de zbor. Albina mica, are si o raza de zbor mica. Mai mult, raza de zbor este direct proportionala si cu marimea familiei. Cu cat familia este mai mare, cu atat albinele vor culege mai de departe (cu conditia sa nu fie de dimensiuni mici). Asta s-a verificat la mine, exista undeva la vreo 2 km o padure de tei. In familiile puternice am vazut nectar de la tei, in timp ce la cele slabe, cand scuturam rama claditoare nu picura nimic.

Spre deosebire de alti ani, am avut lanuri de rapita in jur. Cred ca dupa ce au vazut observatia colegului Oroles (care a dat drumul Piatra Neamt Roman ca fiind fara stupari), ca niciodata, drumul Piatra Neamt - Roman a fost pavat cu stupi. De la Roman pana la Piatra, la rapita a fost plin de stupine. Chiar am avut emotii, avand in vedere ca aproape de stupina mea erau veniti cativa stupari, cu cateva sute de stupi in total. Familiile puternice au facut miere, chiar in conditiile de aglomerare. M-am convins ca familiile puternice sint singura aparare in cazul in care colegi stupari vin claie peste gramada, fara o analiza prealabila a incarcarii de stupi din zona. In schimb cele care au iesit slabe din iarna nu au facut mare branza. La toamna le scutur. Asa o sa ajung sub 30.

Am mai facut o schimbare fata de anii trecuti. In anii trecuti m=am luptat sa impiedic roitul, in special cel succesiv. Anul acesta am avut cateva familii care au emis roiuri succesive, secundar, tertiar, etc etc, etc. Nici mcar nu m-am deranjat sa le mai prind, le-am lasat sa plece in drumul lor. M-am concentrat sa pastrez familiile care nu au roit deloc, sau au roit maxim o singura data. Cred ca dupa ce ajungi la un numar de stupi suficient de mare, este cazut sa lasi famiile roitoare sa plece in alta parte si sa pastrezi doar ce este bun.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

dorindafi

colegu treba e mult ma simpla in citeva rinduri
decind lumea oastea numeroasa a cistigat razboiul = familii cu un cules bun
modelul stupului pe carel folosim stopeaza roitul s-au cel putin se controleaza mai usor
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bmdna

Colegu', daca s-a inteles ca am stat cu mainile in san, asteptand ca familiile sa roiasca, mi-am batut tastatura de pomana aici pe forum. Cunosc si foarte multe tipuri de stupi, multe le-am si incercat. Cunosc si tehnici de prevenire a roitului. NU sint de acord cu recoltarea de puiet ca mijloc de preventie a roitului. Nu sint de acord nici cu uniformizarea puterii familiilor. Cred ca treaba este si mai simpla daca nu mai scriu niciun rand.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

stefan1

  Pentru @Oroles
Cand vorbesti de albine mici poti sa faci o corelare cu ce am scris eu: protozoarul nosemozei deregleaza metabolismul proteinelor si corpul gras al albinelor dispare. Automat albinele apar mai mici, deoarece corpul gras de ex la albinele de iernare dar si la albinele de roi naturali (care stau la ingrasat un numar de zile inainte de roire), deci corpul gras mareste greutatea albinelor cu 40-50%.
  Pentru @bmdna:
  Tot ce scrii e foarte interesant si multi au de invatat daca citesc si inteleg.
  Pentru @dorindafi:
  Sigur ca un stup foarte populat aduna mai mult la un cules important, dar asta nu justifica sa spunem ca 'nu ma intereseaza cati stupi sunt in zona, ca am familii puternice'. Nu stii cat ar fi adunat acele familii la o incarcare apicola normala. Ai vazut la Dan Margarit ce familii avea si totusi nu lasa pe o vatra mai mult de 40 de familii. De ce oare nu le-a gramadit pe toate 200 pe care am inteles ca le are intr-un singur loc?
Dar discutia aici era despre faptul ca productiile apicole in ultimele zeci de ani nu mai sunt asa de mari ca cu multi ani in urma. Stuparii au remediat situatia prin administrarea de tot mai multe hraniri. Se spune ca nu poti lasa familiile nehranite in golurile de cules. Dar se pare ca golurile de cules sunt tot mai mari nu pentru ca plantele nu mai produc ca inainte ci pentru ca albinele noastre nu mai sunt capabile sa isi adune nici hrana de intretinere in afara culesurilor mai consistente. In toata istoria apiculturii albinele au trait fara stimulari, atat familiile batrane cat si roii, ba erau sacrificate chiar familiile care au adunat cele mai mari rezerve si totusi nu erau mari mortalitati peste iarna.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

filip

@ stefan 1,foarte interesanta informatia de mai sus:
Cum ajunge un ROI sa-si prelungeasca  viata albinelor ce il formeaza?
Prin formarea corpului gras.
Astfel se ajunge ca uneori pana la eclozionarea primei albine in roi sa treaca si 5o de zile,din cauza ratacirii la imperechere,multi dau ram cu oua din care obtin o regina de salvare.
Ori se stie ca viata albinei e scurta ,vara.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Citat din: filip din Iulie 23, 2017, 10:08:44 AM
@ stefan 1,foarte interesanta informatia de mai sus:
Cum ajunge un ROI sa-si prelungeasca  viata albinelor ce il formeaza?
Prin formarea corpului gras.
Astfel se ajunge ca uneori pana la eclozionarea primei albine in roi sa treaca si 5o de zile,din cauza ratacirii la imperechere,multi dau ram cu oua din care obtin o regina de salvare.
Ori se stie ca viata albinei e scurta ,vara.
Albinele alea care trăiesc mult freacă menta! Dacă nu au matca dinamica familiei este la cote reduse: nu cred puiet, nu clădesc faguri, cară miere la relanti (unii nu își adună nici pentru ei, nu cară apă, ventilează puțin... trai neneaca. Cum sa nu trăiască albina aia două luni? Nici macar nu dârdâie că albinele ce traversează iarna!

stefan1

Citat din: tinumaftei din Iulie 23, 2017, 11:16:16 PM

Albinele alea care trăiesc mult freacă menta! Dacă nu au matca dinamica familiei este la cote reduse: nu cred puiet, nu clădesc faguri, cară miere la relanti (unii nu își adună nici pentru ei, nu cară apă, ventilează puțin... trai neneaca. Cum sa nu trăiască albina aia două luni? Nici macar nu dârdâie că albinele ce traversează iarna!

  E numai o parte din adevar. Nu cred ca nu stii ca exista o legatura intre corpul gras si durata de viata a albinelor. Toti am vazut ca albinele din ultimul puiet din toamna, care nu ajunge sa isi mai faca corpul gras dupa eclozionare mor primele, char daca sunt cele mai tinere. In roii naturali albinele trebuie sa creasca si multi faguri, sa creasca si puiet, sa isi aduca si miere ca nu dispun de rezervele stranse de generatiile trecute si totusi  fac fata la toate aceste solicitari. Oare de ce acele albine care au de gand sa roiasca (vezi fenomenul numit 'frigurile roitului') stau inactive si nu profita chiar de culesurile mari, cand se stie ca instinctul de acumulare de rezerve pentru stup este prioritar chiar fata de cel de crestere de puiet?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

filip

Citat din: stefan1 din Iulie 24, 2017, 12:52:41 AM
Citat din: tinumaftei din Iulie 23, 2017, 11:16:16 PM

Albinele alea care trăiesc mult freacă menta! Dacă nu au matca dinamica familiei este la cote reduse: nu cred puiet, nu clădesc faguri, cară miere la relanti (unii nu își adună nici pentru ei, nu cară apă, ventilează puțin... trai neneaca. Cum sa nu trăiască albina aia două luni? Nici macar nu dârdâie că albinele ce traversează iarna!

  E numai o parte din adevar. Nu cred ca nu stii ca exista o legatura intre corpul gras si durata de viata a albinelor. Toti am vazut ca albinele din ultimul puiet din toamna, care nu ajunge sa isi mai faca corpul gras dupa eclozionare mor primele, char daca sunt cele mai tinere. In roii naturali albinele trebuie sa creasca si multi faguri, sa creasca si puiet, sa isi aduca si miere ca nu dispun de rezervele stranse de generatiile trecute si totusi  fac fata la toate aceste solicitari. Oare de ce acele albine care au de gand sa roiasca (vezi fenomenul numit 'frigurile roitului') stau inactive si nu profita chiar de culesurile mari, cand se stie ca instinctul de acumulare de rezerve pentru stup este prioritar chiar fata de cel de crestere de puiet?
Corect!
Aici e diferenta dintre un Roi natural si un Roi la pachet.
Roiul natural e format din albine care au corpul gras format pe cand roiul la pachet e format din "oaste de stransura".
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Corp gras la albinele din roi natural?
Asta este deja SF!
Albinele care se pregătesc de roit sunt inactive din două motive:
1. Nu prea au ce să facă prin stup fiindcă e plin și populație excedentară.
2. Semnalul chimic de roire a fost dat deja și asta le inhiba unele instincte in favoarea altora. Adică instinctul de acumulare este inhibat in favoarea celui de înmulțire.
Dacă teoria asta cu corpul gras funcționează ar trebui sa aveți în octombrie - noiembrie albinele în pom, fiindcă au corp gras bine merci!!!! Dar nu este așa.
De ce i-ar trebui unei albine​ în luna mai corp gras? Are polen din belșug în stup și în natură.
Dacă ea trăiește 30-50 de zile, în cât timp i de acumulează corp gras? Și pentru ce? Că nu roiesc toate albinele din stup!
Alea care au rămas de ce nu clădesc faguri? Am înțeles: au plecat alea cu corp gras :rotfl:

filip

#2994
Citat din: tinumaftei din Iulie 26, 2017, 07:15:04 AM
Corp gras la albinele din roi natural?
Asta este deja SF!
Albinele care se pregătesc de roit sunt inactive din două motive:
1. Nu prea au ce să facă prin stup fiindcă e plin și populație excedentară.
2. Semnalul chimic de roire a fost dat deja și asta le inhiba unele instincte in favoarea altora. Adică instinctul de acumulare este inhibat in favoarea celui de înmulțire.
Dacă teoria asta cu corpul gras funcționează ar trebui sa aveți în octombrie - noiembrie albinele în pom, fiindcă au corp gras bine merci!!!! Dar nu este așa.
De ce i-ar trebui unei albine​ în luna mai corp gras? Are polen din belșug în stup și în natură.
Dacă ea trăiește 30-50 de zile, în cât timp i de acumulează corp gras? Și pentru ce? Că nu roiesc toate albinele din stup!

Alea care au rămas de ce nu clădesc faguri? Am înțeles: au plecat alea cu corp gras :rotfl:
Sa nu uitam ca avem 3 roi consecutivi,deci pregatirea stupului prin formarea corpului gras se face atat pentru albinele ce pleaca in roi cat si cele din stup care trebuie sa gestioneze in numar mic situatia din stup.
Si albinele din Roiul la pachet au polen in natura dar nu e acelasi rezultat.
Eu nu am posibilitatea sa fac comparatie intre corpul gras al unei albine la intrarea in iarna si a corpului gras al unei albine din roi si a unei culegatoare din stup de productie,cred ca ar fi interesant de aflat.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefan1

Citat din: tinumaftei din Iulie 26, 2017, 07:15:04 AM
Corp gras la albinele din roi natural?
Asta este deja SF!
Albinele care se pregătesc de roit sunt inactive din două motive:
1. Nu prea au ce să facă prin stup fiindcă e plin și populație excedentară.
2. Semnalul chimic de roire a fost dat deja și asta le inhiba unele instincte in favoarea altora. Adică instinctul de acumulare este inhibat in favoarea celui de înmulțire.
Dacă teoria asta cu corpul gras funcționează ar trebui sa aveți în octombrie - noiembrie albinele în pom, fiindcă au corp gras bine merci!!!! Dar nu este așa.
De ce i-ar trebui unei albine​ în luna mai corp gras? Are polen din belșug în stup și în natură.
Dacă ea trăiește 30-50 de zile, în cât timp i de acumulează corp gras? Și pentru ce? Că nu roiesc toate albinele din stup!
Alea care au rămas de ce nu clădesc faguri? Am înțeles: au plecat alea cu corp gras :rotfl:

  Eu nu am inventat, vorbesc din ce am observat si din ce am citit.
Argumentele pe care le aduci nu stau in picioare. Spui ca albinele nu mai prea au ce face si deea lenevesc. Daca e populatie excedentara ar trebui ca doar asta sa leneveasca si in rest familia sa lucreze ca o familie normala, ceea ce nu se intampla cand este in 'frigurile roitului'. Vorbesti de lipsa de spatiu. Poti sa-i pui 10 caturi, ca tot nu va vrea sa lucreze, desi celelalte familii lucreaza.
  Spui ca este un semnal chimic de roire. Sunt de acord, de fapt toata activitatea albinelor este una mediata prin anumiti hormoni. Dar tot mecanismul s-a perfectionat de-a lungul evolutiei si au reusit sa se perpetueze cele care au avut acest comportament. Altfel puteau sa culeaga pentru familie pana in ultima zi, apoi sa plece cu roiul, ceea ce nu se intampla.
  Starea de roire poate tine 16 zile (de cand pleaca matca batrana din stup pana eclozeaza ultimele botci), plus inca cca 7-10 zile inainte de plecarea primului roi, deca catre 25 de zile, aproape cat este durata de viata a unei albine in timp de vara. Daca durata de viata a acestor albine nu s-ar prelungi, atat stupul-mama cat si roiul/roii ar trebui sa se depopuleze masiv.
  Intrebi de ce fac corp gras albinele care raman in familia-mama, ca ele nu cladesc faguri. Daca  ar fi neaparata nevoie, ar creste si faguri. Dar sa nu uitam ca si la familia-mama este o pauza in puiet, ba de multe ori noua regina incepe sa oua dupa ce tot puietul din stup a eclozat. Pauza in puiet este o excelenta masura igienica si am mai scris ca o familie dupa o asemenea pauza creste mai mult si mai frumos puiet decat una de aceeasi marime care a avut continuitate in puiet. Si in familia-mama albinele ramase trebuie sa aiba o viata mai lunga, sa suplineasca o generatie care nu s-a mai nascut in stup.
  Ba mai mult decat atat, am constatat pe vremea cand se dau mai mult pesticide de contact, care uzau foarte tare albinele, ca cele din roii naturali erau mai putin afectate, adica erau mai putine albine fara perisori. Asta dovedea ca acea perioada de acumulari inainte de roire le-a conferit o mai mare rezistenta la toti factorii de mediu.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

NYK74

Așa se explicã de ce roiul natural nu poate fi egalat de cel artificial în dezvoltare si cules.

dan sebastian

Am inceput tratamentele antivaroua.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin


dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092