Picioare pentru stupi

Creat de dredd, Noiembrie 19, 2013, 09:15:52 AM

« precedentul - următorul »

dredd

Buna ziua`

Ma gandesc pentru viitor sa montez picioare de stupi de tipul celor prezentate in filmul de mai jos. Merita efortul? Ma intereseaza mai ales dezavantajele, atat la pastoral cat si stationar. Multumesc!

picioare din fier la stupi

ioanardelean55


In primul rind nu sint facute bine ,talpa de jos nu trebuie sa fie dreapta , daca ai teren cu denivelari nu are stabilitate , :rotfl: :rotfl: :rotfl:  daca nu faci pastoral nu ai nevoie de picioare la stupi , se tin pe suporti ,  :nono: :nono:

dan sebastian

Mie mi-a placut ideea picioarelor respective. Astept si varianta imbunatatita, cele care merg si pe teren accidentat. Oricum ar fi, pentru pastoral sunt excelente. La Bogdan Neacsu am vazut asa ceva. Stiu ca le foloseste cu succes de cativa ani, fara probleme.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

kamy

In primul rand cuiele indoite sant un magnet de apa( condens in stup),in timp mau ruginesc se imbiba mai des cu apa si e primul loc in care timpul face urdinis in lada,stabilitatea lasa uneori de dorit!
Daca vreti un suport de stupi valabil si rapid pentru pastoral,am pus poze dincolo la suporti pentru stupi,nu vand am facut doar pentru mine nu e conceptul meu decat mobilitatea,initial cel de la care am luat masurile(Puscas Vasile plecat la loc cu verdeata)avea picioarele sudate,io doar am modificat teava in teava ca sa fie demontabile!
Undeva costul materialelor e destul de ridicat,12 lei/lada de 12 rame,10 lei / lada de 10 rame dar sant indestructibili pot sa-i foloseasca nepotii nepotilor!
Am mai facut un suport individual de lada din fier beton striat de 8 mm care e pentru nuclee de imperechere in lada de 12 rame!incerc sa le caut si sa le postez daca nu ma descurc cer de pe amu scuze!
Daca va plac si vi se potrijesc va stau la dispozitie cu detalii daca nu n-are rost sa pierdeti vremea!

kamy

#4
teava de 35 si 40 sau 42 important e sa intre una-n alta.
se taie din teava de 35 bucati de 40 centimetri,se bate putin pe capat ca sa fie mai usor de unit,la un picior se folosesc 3 bucati de 40 cm,si doua bucati de teava de 10-12 cm din urmatoarea dimensiune ca sa intre usor una in alta. cand sudati partea de sus a piciorului mai usor se lucreaza daca sudati impreuna 10-20 bucati si le taiati la 10-12 cm dupa sudare chiar puteti suda si picioarele de sprijin care stau pe pamant si dupa aceea sa taiati.
eu initial am folosit teava de 6 m cu 4 picioare in vara le-am taiat sa-ncapa in camioneta la 3 metri.
nu sant ieftine dar fac toti banii si o sa ramana zestre la gineri


     
   

kamy

Bag sama ca-i mai greu sa le sui pa forum decat sa le faci ase ca va dau lincurile sa le vedeti:
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=7&t=1729&start=96    16 ianuarie 2012 20;42 si 
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=19&t=292&start=16      20 Feb 2012, 17:36


dan sebastian

Suportii reglabili din metal gen Crombra care sunt preluati de la un apicultor francez i-am vazut demult. Sunt mai mult decat ok, insa au ca dezavantaj pretul. Cei din fier beton sunt ieftini, usor de confectionat (fara sudura) si ii poti folosi si pe post de manere. Eu credeam ca ai o imbunatatire la suportii din fier beton. Multumesc si pt linkul pe celalt forum. Ceea ce face Kami are logica ei. Sunt buni si aceia. Am vazut o varianta ieftina, din bancutele reciclate dintr-o scoala, se taia de unde incepea banca. Se folosea piedestalul de lemn dintre cele 2 fiere si se sudau in fiecare cap cate o bucata de teava rotunda de 7 cm de un diametru mai mare in care intrau 2 tevi de 6 m cu un diametru mai mic. Pentru cei 6 m de suport erau necesare 2 sau 3 picoare de banca.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

kamy

Initial si io am facut la 6 metri cu 4 suporti ulterior am taiat tevile la 3 metri!
E scump intradevar din teava da nici nu mai schimbi lemnu din alte modele care dupa cativa ani se-nmoaie!
La supotrii din fier beton atasati cu fier beton pe lada sigur dupa 10 ani ai gata facute urdinisuri unde ai prinsi suportii,era marea dilema a stuparilor inca de pe vremea lui ceausescu!
Am facut trimeteri la celalalt forum nu pentru reclama pentru ca sant prea prost sa reatasez pozele postate acolo,si prea comod sa mai fac altele asa ca orice ajutor din partea unui moderator e binevenit pentru reconfigurarea mesajului!
Suportul din teava in schimb e varianta premium,de cand il folosesc adio soareci in lada,e scump dar face toti banii,odata la 3-4 ani n-ar strica un rand de festeala,sau o baie cu duetul parafina sacaz!

pharaonu75

Citat din: dan sebastian din Decembrie 26, 2013, 06:49:24 PM
Suportii reglabili din metal gen Crombra care sunt preluati de la un apicultor francez i-am vazut demult...

Prin 1982 acest tip de picioare apareau intr-o carte ruseasca despre logistica apicola. Rusii foloseau acele picioare chiar si la pavilioane (stramosul pavilioanelor modulare de astazi).
De acolo au fost preluate de catre francezi.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dan sebastian

Ca de obicei, totul provine de la rusi, inclusiv motoarele pt navetele spatiale. Am vazut ca si tranzvazarea la albine au patenat-o prin 1850. Initial a fost transmisa calugarilor din manastiri iar ulterior a ajuns si in vest.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Eu folosesc pentru suporti de stup cadre de banci pentru elevi. Le am de la casare. Asa ca daca stiti o scoala unde sunt casate banci pentru elevi, le puteti cere pentru voi. Bineinteles, va mai trebuie si niste bare de fier sau leaturi pentru a le aseza pe suporti.
Cred ca se pot folosi si in pastoral. In plus, la modelul meu poti ajusta si inaltimea. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

albinasebes

pt pastoral folosesc niste caferi de 4 m de 10/10 pe care ii pun pe pamant sau daca am timp pun ceva caramizi pentru a le inalta putin. le asez usor in masina, nu ocupa spatiu mult si sunt mai ieftine decat fierul. cand se strica le mai schimb. am facute si din cornier  dar nu mai gasesti corniere la fier vechi ca anii trecuti.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

dan sebastian

Oroles, te rog pune o poza sa  inteleaga ce amexplicat eu. Ms.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

kamy

Citat din: albinasebes din Decembrie 27, 2013, 08:55:52 PM
pt pastoral folosesc niste caferi de 4 m de 10/10 pe care ii pun pe pamant sau daca am timp pun ceva caramizi pentru a le inalta putin. le asez usor in masina, nu ocupa spatiu mult si sunt mai ieftine decat fierul. cand se strica le mai schimb. am facute si din cornier  dar nu mai gasesti corniere la fier vechi ca anii trecuti.
Hai sa mai spun o prostie,suprafata de contact dintre fundul stupului si suport e bine sa fie cat mai mica si cat mai aerisita,prefer teava la care suprafata de contact e 2,3 mm,fata de 10 cm unde daca ploua se uda fundul si se usuca mult mai greu ceea ce scurteaza viata lazii!!

albinasebes

care este inaltimea ideala pentru un suport de stup?
cred ca depinde si de modelul lazii si inaltimea stuparului sa nu stai tot aplecat.  undeva la 35 cm?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)