Duma si ale lui !

Creat de Prieten cu Stuparii, Noiembrie 17, 2013, 10:46:38 PM

« precedentul - următorul »

Prieten cu Stuparii

Duma's bees
Salutare fratilor ! nu ati scapat de mine  =)) ....am lipsit o scurta perioada dar am revenit cu forte noi , am facut una alta si asa arata stupina mea umila in ziua de astazi ! sper sa ma ajute Dumnezeu si sa ies din iarna cu toti ! Am avut 14 dar in ultimul moment am unificat nr 14 .

Prieten cu Stuparii

Duma's Bees
Duma's bees
Asa aratau acum 2 saptamani populatia din stupi ...astazi sa mai redus si din ponta si din efectiv ! Am sa vin si cu ceva dupa restrangerile facute !

NYK74

Bine ai revenit DUMA ,la filmate nu am reusit sa ma uit pentru ca am terminat luna asta mai repede traficul de date alocat,merge,dar la viteză redusă si incarca greu filmatele ,ma voi uita imediat ce-mi reda traficul la viteza adecvată . :hi:

bio

#198
Citat din: duma din Octombrie 08, 2014, 07:00:48 PM
.....
Salutare fratilor ! nu ati scapat de mine  =)) ....am lipsit o scurta perioada dar am revenit cu forte noi , am facut una alta si asa arata stupina mea umila in ziua de astazi ! sper sa ma ajute Dumnezeu si sa ies din iarna cu toti ! Am avut 14 dar in ultimul moment am unificat nr 14 .


Imi permit un sfat .....siropul dat  "la liber" sa il dai putin mai departe de stupii tai .
Cind dispare culesul albinele vor cauta in zona "culesului" si sa nu gaseasca stupii tai ca nu stii cum gaseste unul mai slab si se poate declansa vreun furtisag .

Siropul care il dai la liber..??ce concentratie are..??..

..si eu mai dau la liber,  concentratii de 1 zahar la 2 sau chiar 3 de apa --doar rareori, mai mult primavara \  dar evit sa dau  toamna ca imi este teama de furtisag.

pistol28

Domnule "Duma" si eu puneam afumatorul pe capac iar acum tabla a ruginit exact unde a fost incalzita.
Va rog NU faceti ca mine.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Prieten cu Stuparii

Citat din: NYK74 din Octombrie 08, 2014, 10:39:25 PM
Bine ai revenit DUMA ,la filmate nu am reusit sa ma uit pentru ca am terminat luna asta mai repede traficul de date alocat,merge,dar la viteză redusă si incarca greu filmatele ,ma voi uita imediat ce-mi reda traficul la viteza adecvată . :hi:
Astept .......  :)

Prieten cu Stuparii

Citat din: bio din Octombrie 08, 2014, 10:48:23 PM
Citat din: duma din Octombrie 08, 2014, 07:00:48 PM
.....
Salutare fratilor ! nu ati scapat de mine  =)) ....am lipsit o scurta perioada dar am revenit cu forte noi , am facut una alta si asa arata stupina mea umila in ziua de astazi ! sper sa ma ajute Dumnezeu si sa ies din iarna cu toti ! Am avut 14 dar in ultimul moment am unificat nr 14 .


Imi permit un sfat .....siropul dat  "la liber" sa il dai putin mai departe de stupii tai .
Cind dispare culesul albinele vor cauta in zona "culesului" si sa nu gaseasca stupii tai ca nu stii cum gaseste unul mai slab si se poate declansa vreun furtisag .
Salutare ! Am incercat sa reduc cuiburile si au tat tarcoale banditele si nu m-au lasat sa-mi vad de treaba  si am gasit la un singur stup in hranitor sirop ne tras si atunci le-am atras atentia si am putut sa imi vad de treaba linistit , parca erau goale lazile  :D . am riscat un pic dand asa de aproape ( 4 m ) de stupii dar am avut noroc ca nu sa declansat nimic ! in legatura cu siropul ....folosesc F40 la consistenta mierii .
Siropul care il dai la liber..??ce concentratie are..??..

..si eu mai dau la liber,  concentratii de 1 zahar la 2 sau chiar 3 de apa --doar rareori, mai mult primavara \  dar evit sa dau  toamna ca imi este teama de furtisag.

Prieten cu Stuparii

Citat din: pistol28 din Octombrie 09, 2014, 06:39:48 AM
Domnule "Duma" si eu puneam afumatorul pe capac iar acum tabla a ruginit exact unde a fost incalzita.
Va rog NU faceti ca mine.
Salutare !!!!!
DAAAAA aveti dreptate si eu am lasat la un stup afumatorul pe capac si sa incins tare de mi-a ars tabla si in scurt timp sa facut urata ....si am schimbat tabla de pe capac ( un lucru in plus ) si am spus ca nu mai fac dar din reflex se pare ca tot asa fac !

dodo79

Frumos ce am văzut.Ti-am mai spus sa pui pe altu sa filmeze.multe albine au murit strivite de podisor.
Aștept si eu sa vad poze cu ce am in stupi. Sper ca săptămana asta sa poată veni prietenul meu sa m-a ajute.
Vad ca  si ți-e iti place sa ii migalesti,sunt curati, aranjati.
:hi:

bio

aa.. daca folosesti F 40 este OK. Nu "turbeaza" albinele prea rau de la el.

Prieten cu Stuparii

Citat din: dodo79 din Octombrie 09, 2014, 12:45:58 PM
Frumos ce am văzut.Ti-am mai spus sa pui pe altu sa filmeze.multe albine au murit strivite de podisor.
Aștept si eu sa vad poze cu ce am in stupi. Sper ca săptămana asta sa poată veni prietenul meu sa m-a ajute.
Vad ca  si ți-e iti place sa ii migalesti,sunt curati, aranjati.
:hi:
Dodo de la început am fost singur pe acest drum si voi merge pe aceiași cărare .....dreapta  :D O sa caut unul care se pricepe si nu ii este frica .

Prieten cu Stuparii

 :thanks:
Citat din: bio din Octombrie 09, 2014, 09:03:57 PM
aa.. daca folosesti F 40 este OK. Nu "turbeaza" albinele prea rau de la el.
Am mai practicat metoda asta si pana acum a funcționat cand nu au avut cules si au fost agresive .

Prieten cu Stuparii

http://youtu.be/jKDBtFvle_A
Familia ce a rămas fără matca ce am unificati cu alta ( nr6) prin metoda ziarului .

Marin2011

'Trantoru tii stapanu familiei;

NYK74

E prima dată cind ai unificat prin metoda cu ziarul,sau ai folosit si inainte acest mod??Ce parere ai de această metodă ??